Analityk: państwa bałkańskie coraz mniej wierzą w rozszerzenie Unii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:32
Komisja Europejska przedstawiła plan gospodarczy i inwestycyjny dla Bałkanów Zachodnich o wartości 9 mld euro. Jednocześnie wytknęła krajom regionu brak postępów w dziedzinie praworządności. Marta Szpala z OSW przyznaje, że społeczeństwa te coraz mniej wierzą w to, że przyłączenie do Unii uda się.
Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi (L) podczas spotkania z prezydentem Albanii Ilirem Metą (R) w Tieanie
Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi (L) podczas spotkania z prezydentem Albanii Ilirem Metą (R) w TieanieFoto: PAP/ EPA/MALTON DIBRA

Plan gospodarczy i inwestycyjny dla Bałkanów Zachodnich powinien pobudzić długoterminowe ożywienie gospodarcze" - mówił unijny komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, który od Albanii rozpoczął podróż po Bałkanach Zachodnich.


Posłuchaj
18:28 WS 7-20-2020.mp3 Trudna droga państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)

 
Bałkany chcą do Unii, ale czy Unia chce je u siebie?

Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich podkreśla, że społeczeństwa Bałkanów pragną przyłączenia do Unii Europejskiej widząc w tym szansę na poprawienie dobrobytu i zaprowadzenie praworządności. - Problem jest w tym, że społeczeństwa te coraz mniej wierzą w to, że przyłączenie uda się - mówi analityk. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że zarówno kraje kandydujące, jak i członkowskie są już zmęczone sprawą rozszerzenia.

Daje przykład Macedonii Północnej, która status kandydata uzyskała w 2005 roku i przez 15 lat nie rozpoczęły się nawet  jej negocjacje z Unią. Blokowała je Francja, potem Grecja, a obecnie Bułgaria. Wskazuje, że państwa, którym udało się wejść do Unii, biorą odwet na kandydatach za stare urazy i starają się wymusić korzystne dla nich rozwiązania sporów.

Suma wsparcia mogłaby być wyższa

Marta Szpala zwraca uwagę, że przewidywana suma wsparcia nie powala, w przeszłości Unia przekazywała większe pieniądze. Poza tym fundusze są przeznaczone na konkretne inwestycje. - To jest kompleksowy plan inwestycji strukturalnych - mówi. Chodzi o rozwijanie połączeń drogowych, czy budowę łączników gazowych. I to jest pozytywne, bo w przeszłości kraje dostawały przydzielone im fundusze i robiły z nimi co chciały, nie zwracając uwagi na sąsiadów.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W stolicy Niemiec rozpoczął się proces byłego oficera służb specjalnych Rosji Wadima Krasikowa, domniemanego zabójcy czeczeńskiego dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego 23 sierpnia 2019 roku w Berlinie. Korespondencja Wojciecha Osińskiego.

"Rosja jest zaniepokojona sytuacją w Kirgistanie" - oświadczył Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Władimira Putina. Wyraził nadzieję, że sytuacja tam będzie się utrzymywać w ramach konstytucji. Ocenił też, że nie można mówić o "kręgu zacieśniającym się wokół Rosji" w związku z sytuacjami kryzysowymi na Białorusi, w Kirgistanie oraz konflikcie pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Pieskow zapewnił, że wszystkie cztery kraje są Rosji bliskie i Moskwa jest zainteresowana tym, by u jej "sąsiadów i partnerów" panował pokój i stabilność. Czy mamy do czynienia z powolnym demontażem rosyjskiej strefy wpływów na Kaukazie? Rozmowa z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

John McAfee - twórca znanego oprogramowania, które zapewnia komputerom osobistym bezpieczeństwo - może trafić za kratki. Departament Sprawiedliwości USA postawił mu bowiem oficjalnie na początku tego tygodnia zarzut uchylania się od płacenia podatków. Do zatrzymania doszło w Hiszpanii. Teraz biznesmena czeka ekstradycja do USA. Grozi mu do pięciu lat więzienia za każdy z pięciu zarzutów oraz 100 tys. dol. grzywny. John McAfee rozgłos zdobył w latach 80. i 90. jako programista i twórca firmy McAfee, która opracowała pierwszego komercyjnego antywirusa. Założył ją w 1987 r., ale już w 1994 r. wycofał się z zarządu spółki i wyjechał z USA. Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 7.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag
Czytaj także

Apel 6 krajów, w tym Polski, o otwarcie negocjacji z Macedonią Płn. i Albanią

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 15:53
Sześć krajów, w tym Polska apeluje o szybkie rozpoczęcie przez Unię negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią, najpóźniej do marca przyszłego roku. Pod listem do przewodniczącego Komisji Europejskiej podpisali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Włoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Bez rozmów o rozszerzeniu UE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 04:02
Po południu, o godz. 16.30 odbędzie się wideoszczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Początkowo planowano, że szczyt będzie dwudniowy i odbędzie się w Zagrzebiu, bo Chorwacja w tym półroczu kieruje pracami Unii, ale z powodu pandemii koronawirusa zmieniono formułę narady.
rozwiń zwiń