Światowy Program Żywnościowy z Pokojowym Noblem. Dr Zajączkowski: zwrócenie uwagi na problem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 17:30
Światowy Program Żywnościowy (WFP) został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2020. Dr Kamil Zajączkowski uważa, że komitet Noblowski chciał zwrócić w ten sposób uwagę, na problem, który będzie palący za góra dwa lata. To problem głodu i biedy.
Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen ogłasza laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2020
Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen ogłasza laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2020Foto: PAP/ EPA/Stian Lysberg Solum

Pokojowa Nagroda Nobla 1200 PAP.jpg

"Praca Programu została doceniona". Prezydent o pokojowej Nagrodzie Nobla

Jak głosi komunikat Norweskiego Komitetu Noblowskiego Światowy Program Żywnościowy został doceniony "za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem". Przewodnicząca Komitetu Berit Reiss-Andersen wykazała, że istnieje związek między "głodem a konfliktem zbrojnym". - Głód jest wykorzystywany jako broń - mówiła.

Posłuchaj
17:55 WS 9-10-2020.mp3 Pokojowa Nagroda Nobla 2020 (Więcej świata/Jedynka)

Norweski Komitet Noblowski chciał dać światu znak

Dr Kamil Zajączkowski przyznaję, że Światowy Program Żywnościowy nie był wymieniany wśród faworytów do nagrody. - Ale Nagrody Nobla mają to do siebie, że zazwyczaj spekulacje, które są przed ogłoszeniem werdyktu, w dużym stopniu się nie sprawdzają - zaznacza.

Jego zdaniem, członkowie Komitetu Noblowskiego chcieli zwrócić uwagę na to, co zdarzy się w przeciągu 12-24 miesięcy. Zwłaszcza, że ONZ wydała broszurę o wpływie pandemii na Afrykę i jednym z głównych wątków w najbliższej perspektywie wymienia się tam bezpieczeństwo żywnościowe. Do tych, którzy już głodują w najbliższych miesiącach może dołączyć nawet 120 milionów osób.

Biedni sami sobie nie poradzą

- Świat stoi przed olbrzymim wyzwaniem ekonomiczno-społecznym i to dotknie najbardziej najbiedniejsze części świata, czyli Afrykę subsaharyjską i Azję Południowo-Wschodnią - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zwraca też uwagę na problem długów, gdyż w obecnej sytuacji, kiedy gospodarka światowa hamuje, biedne państwa nie są w stanie spłacać wierzytelności. Dr Kamil Zajączkowski podkreśla, że potrzebna jest długofalowa pomoc i wsparcie systemowe, bo bez tego biedne państwa nie dadzą sobie rady.

Do tegorocznego pokojowego Nobla nominowano 210 osób oraz 107 organizacji.

Posłuchaj całej audycji, w której również o negocjacjach nad umową handlową między Wielka Brytanią a Unią Europejską po 1 stycznia 2021 roku, czyli po brexicie. Rozmowa

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia)

Data emisji: 9.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Organizacja ICAN laureatem Pokojowej Nagrody Nobla 2017

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 13:34
Komitet Noblowski przyznał Pokojowę Nagrodę Nobla, Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej. Decyzję ogłoszono w Oslo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 11:04
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został wyróżniony przez Norweski Komitet Noblowski "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". 
rozwiń zwiń