"Historyczny i polityczny". Ekspert o sporze Bułgarii z Macedonią Północną o język

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 20:37
Jeszcze niedawno społeczność międzynarodowa cieszyła się z zakończenia sporu o nazwę Macedonii Północnej, co otworzyło Skopje drogę do rozmów o integracji kraju z NATO i Unią Europejską. I kiedy wydawało się, że wszystkie przeszkody przed podjęciem takich rozmów zostały przełamane, nieoczekiwanie pretensje zgłosiła Bułgaria. Tomasz Żornaczuk z PISM podkreśla, że to historyczny i polityczny spór o język.
Centrum stolicy Macedonii Północnej Skopje
Centrum stolicy Macedonii Północnej SkopjeFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Analityk zauważa, że nie jest to spór nowy, a ciągnie się od 2017 roku. Bułgaria w zeszłym tygodniu dała Macedonii Północnej miesiąc na przeanalizowanie stanowiska w sprawie wspólnej historii i zgodę na kompromisy, które umożliwiłyby jej drogę do Unii Europejskiej. W minionym tygodniu w Sofii kilkakrotnie padły ostrzeżenia, że w obliczu nieprzestrzegania przez Skopje układu o przyjaźni z 2017 roku Bułgaria nie udzieli zgody na europejską integrację Macedonii Północnej.


Posłuchaj
19:16 WS 13-10-2020.mp3 Spór Bułgarii z Macedonią Północną o język i historię (Więcej świata/Jedynka)

Istota sporu

- Bułgarzy twierdzą, że nie ma czegoś takiego, jak naród macedoński, a przede wszystkim czegoś takiego, jak język macedoński - wyjaśnia istotę sporu ekspert. Rząd bułgarski uważa, że naród macedoński jest tworem sztucznym i pojawił się po oderwaniu części Bułgarii i włączeniu tego regionu do titowskiej Jugosławii, zaś język macedoński jest jednym z sześciu dialektów języka bułgarskiego. Obecną formę zyskał po wchłonięciu serbskich naleciałości.

Co twierdzą językoznawcy?

Gość Programu 1 Polskiego Radia przytacza opinie językoznawców, którzy są zgodni, że słowiańskie języki Bałkanów: bułgarski, serbski, chorwacki, czarnogórski, macedoński, bośniacki są tożsame, a podziały między nimi są polityczne. - Są też zgodni, że język macedoński nie jest tożsamy z językiem bułgarskim - wskazuje. Liczy, że ten spór o historię nie zablokuje Macedonii Północnej możliwości integracji z Unią Europejska i NATO.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Relacja z trzeciego dnia wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Prezydent wziął w Odessie udział w spotkaniu z przedstawicielami polskiego biznesu, następnie razem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim uczestniczył w otwarciu polsko-ukraińskiego forum biznesowego. Podczas forum w obecności obu prezydentów zostało podpisane porozumienie o współpracy między Portami w Gdańsku i Odessie. Prezydenci Duda i Zełenski złożyli też wieńce pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Korespondencja Tomasza Zielenkiewicza.

Straż przybrzeżna Japonii zgłosiła wtargnięcie dwóch chińskich łodzi patrolowych na obszar Morza Wschodniochińskiego, który Tokio uznaje za japońskie wody terytorialne. Wg japońskiej stacji telewizyjnej NHK chińskie jednostki przebywają tam najdłużej od ośmiu lat. Chodzi o wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy - Diaoyu. Chińskie jednostki miały również usiłować zbliżyć się do japońskiej łodzi rybackiej. Japońskie ministerstwo obrony zarzuciło niedawno władzom Chin, że w czasie pandemii Covid-19 forsują swoje roszczenia terytorialne i usiłują m.in. "zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim". Felieton Katarzyny Semaan.

Amerykański Senat rozpatruje kandydaturę Amy Coney Barrett do Sądu Najwyższego po śmierci liberalnej sędzi Ruth Bader Ginsburg. Demokraci podczas posiedzenia wyrażali obawy, że nominacja tej konserwatywnej sędzi może spowodować podjęcie próby odstąpienia od Obamacare. Natomiast Republikanie wskazywali na bogate doświadczenie prawnicze Barrett i stawiali jej osobę za wzór w życiu rodzinnym. Jeżeli Senat zatwierdzi kandydaturę Barrett, to konserwatyści będą mieli w pełniącym ważną rolę społeczną i polityczną w USA Sądzie Najwyższym przewagę głosów sześć do trzech. Sędziowie do tego gremium nominowani są dożywotnio. Rozmowa z prof. Małgorzatą Zacharą, amerykanistką z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Tomasz Żornaczuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Małgorzata Zachara (amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Unia Europejska wspiera rozwój Bałkanów Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:33
Czy państwa Bałkanów Zachodnich wyrażają zainteresowanie Unią Europejską?
rozwiń zwiń