Negocjacje UE z W. Brytanią. Prof. Zajączkowski: obie strony chcą pokazać siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 17:32
Przywódcy UE ciągle liczą na porozumienie z Londynem w sprawie umowy po brexicie. Na skończonym w piątek (16.10) szczycie zobowiązywali głównego negocjatora Michela Barniera do kontynuowania rozmów z Brytyjczykami. W rozmowach trzy trudne tematy to rybołówstwo, pomoc publiczna dla firm i równe warunki konkurencji dla firm.
Michel Barnier, unijny negocjator porozumienia z Wielką Brytanią
Michel Barnier, unijny negocjator porozumienia z Wielką BrytaniąFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w piątek, że UE kontynuuje prace nad porozumieniem z Wielką Brytanią i ma nadzieję, że w nadchodzących tygodniach możliwy będzie postęp, ale podkreślił, że Wspólnota nie pójdzie na kompromis za wszelką cenę.


Posłuchaj
18:35 WS 16-10-2020.mp3 Negocjacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią o stosunkach po brexicie (Więcej świata/Jedynka)

 

Obie strony prężą muskuły

Dr hab. Kamila Zajączkowskiego uważa, że dopóki rozmowy trwają i nic nie jest przesądzone, to jest optymistą. Podkreśla, że zawsze w takich rozmowach ostatnie tygodnie i dnie są napięte. - Tutaj gra i po stronie brytyjskiej i unijnej toczy się o dwie kwestie - wypracowania jak najlepszej umowy dla Londynu, z perspektywy brytyjskiej, dla Brukseli, z perspektywy unijnej - zauważa.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że Boris Johnson, który traci na pandemii chce się pokazać, jako zdecydowany lider. Również Unia, zmagająca się z pandemią, chce pokazać siłę.

Brak porozumienia to nie tragedia

Ekspert wyjaśnia, że jeżeli do 1 stycznia 2021 roku porozumienie nie zostanie zawarte, to nic takiego się nie stanie i w stosunkach między dwoma podmiotami prawnymi takimi jak Wielka Brytania i Unia Europejska będą obowiązywały ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu. To oznacza powrót do ceł, ale też powrót  do reguł WHO.

Na szczycie dyskutowano też o nowym celu klimatycznym, ale uzgodniono, że bardziej szczegółowo ten temat wróci podczas kolejnych szczytów.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii - ogłoszono lockdown w Irlandii Północnej, a Londyn wchodzi do strefy podwyższonego ryzyka. W ciągu ostatniej doby wykryto tam 18 980 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Opozycja apeluje: potrzebny jest krótki, ale natychmiastowy lockdown, obejmujący całą Anglię. Rozmowa z Adamem Dąbrowskim z Londynu

Kampania wyborcza w USA. Miała się odbyć debata kandydatów, ale ostatecznie Donald Trump i jego rywal Joe Biden wzięli udział w osobnych spotkaniach z wyborcami w różnych stacjach telewizyjnych. Relacja Marka Wałkuskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współpraca Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Liderzy instytucji unijnych oczekują ustępstw

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:32
Liderzy unijnych instytucji oczekują od Wielkiej Brytanii ustępstw w negocjacjach w sprawie umowy o przyszłej współpracy i apelują o postęp w rokowaniach. Telefoniczną rozmowę z premierem Borisem Johnsonem przeprowadzili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bonikowska: Unia Europejska powinna koordynować walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:32
Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli rozpoczął się z pełną dramaturgią. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała opuścić szczyt i pójść na kwarantannę, bo miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. To też symbolicznie pokazuje, w jakim stanie jest Europa, gdzie wskaźnik zakażeń rośnie gwałtownie.
rozwiń zwiń