Inicjatywa Trójmorza. Prof. Grabowska: projekt, któremu przyglądają się możni tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:50
- Inicjatywie Trójmorza przyglądają się wielcy możni tego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego. Czy Trójmorze doprowadzi do realizacji projektów na osi północ-południe w Europie Środkowo-Wschodniej?
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu Trómorza
Prezydent Bułgarii Rumen Radew, prezydent Estonii Kersti Kuljulaid i prezydent Polski Andrzej Duda podczas szczytu TrómorzaFoto: PAP/EPA/ARNO MIKKOR HANDOUT

Posłuchaj
20:25 PR1_MPLS 2020_10_19-17-32-31.mp3 Trójmorze, Górski Karabach, zamach pod Paryżem (Jedynka/Więcej świata)

W estońskim Tallinnie trwa piąty szczyt z udziałem krajów należących do Inicjatywy Trójmorza, jak również krajów partnerskich, w tym Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Trójmorze powstało pięć lat temu głównie dzięki staraniom Polski i Chorwacji, a celem projektu jest zwiększenie współpracy politycznej, gospodarczej i infrastrukturalnej między krajami Europy Środkowo-Wschodniej, które należą do Unii Europejskiej.

- Tam, gdzie jest potrzeba i tam, gdzie tę potrzebę da się przekuć w formułę organizacyjną, trzeba działać. Jest to fantastyczny pomysł, który został wykreowany właściwie na bazie potrzeby politycznej dotyczącej sojuszu między Słowenią a Polską w kwestii dostaw gazu. Z polskiego terminala w Świnoujściu miał pójść cały ciąg, aż do odbiorcy na południu Europy w Słowenii. Później okazało się, że można (działać - red.) szerzej: transport, cyfryzacja, energetyka i wiele różnych obszarów - wspomina prof. Genowefa Grabowska.

Projekty infrastrukturalne są ważne

W przypadku Trójmorza często podkreśla się potrzebę realizacji projektów infrastrukturalnych, aby poprawić możliwości transportowe na osi północ-południe w naszej części Europy. - To będzie ważne, aby w budżecie Unii Europejskiej można było finansować pomysły, które są istotne przede wszystkim dla Europy Wschodniej - twierdzi prof. Genowefa Grabowska.

- Jak sieci transportowe idące ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód są ważne dla całej UE, tak nie można zapominać o bardzo ważnej osi, sieci transportowej czy magistralach łączących północ z południem. Tego jednak nie ma i o tym zapomniano, ponieważ mówiono, że najpierw trzeba udrożnić obszary Europy Wschodniej, ale w poziomie - dodaje prof. Genowefa Grabowska.

Zdaniem ekspert Jedynki ważna jest również orientacja pionowa. - Jest to szalenie istotne nie tylko dla gospodarki tego regionu i transportowych szlaków, ale przede wszystkim dla obywateli, żeby mieć możliwość tego, co wiąże się z możliwościami komunikacyjnymi, ale w grę wchodzi również cyfryzacja - dodaje.

Jak pogodzić interesy?

Mimo że państwa Trójmorza mają wiele wspólnych interesów, to jednak problemy państw z południa różnią się od tych z północy i odwrotnie.

- Nie mówimy o pogodzeniu wszystkich interesów, tylko o tych, które w ramach Trójmorza będą realizowane. Projekt jest interesujący i przyglądają mu się wielcy tego świata - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska, która ma na myśli Stany Zjednoczone i Niemcy.

Czytaj także:


Ponadto w audycji:

- Przedstawiciele Armenii i Azerbejdżanu poinformowali w sobotę, że porozumieli się w sprawie kolejnego humanitarnego rozejmu dot. walk w Górskim Karabachu, który w rezultacie wszedł w życie o północy. Jednak już w niedzielę Ministerstwo obrony Azerbejdżanu oskarżyło Armenię o złamanie zawieszenia broni, a jeszcze wcześniej to Erywań wysunął podobne zarzuty wobec armii azerskiej. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- Nad Sekwaną pojawiły się nowe informacje dotyczące śledztwa w sprawie zamachu, do którego doszło w piątek w okolicach Paryża. Czeczeński uchodźca w bardzo brutalny sposób zamordował nauczyciela za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa. Zamach wywołał falę oburzenia niemal w całej Francji. Korespondencja Stefana Foltzera i rozmowa z dr. Marcinem Darmasem z Uniwersytetu Warszawskiego

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Marcin Darmas (Uniwersytet Warszawski), prof. Genowefa Grabowska (znawczyni prawa europejskiego i międzynarodowego)

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Zaniewicz: Polska zajmuje jednoznaczne stanowisko ws. wojny w Donbasie i aneksji Krymu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 18:50
- Bliższą perspektywą jest zażegnanie wojny w Donbasie, natomiast w tym momencie dużo dalszą, chociaż nie niemożliwą, jest kwestia uregulowania przynależności terytorialnej Krymu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak przebiegały rozmowy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego na temat relacji polsko-ukraińskich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójmorze odpowiedzią na kryzys. Andrzej Duda: znaczenie tej inicjatywy rośnie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:30
- Region Trójmorza może odegrać znaczną rolę w przezwyciężaniu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa – ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że w Unii Europejskiej znaczenie polityczne i gospodarcze tej inicjatywy wciąż rośnie.
rozwiń zwiń