Technologia 5G. Marek Zagórski: kierunki dezinformacji mogą być bardzo różne

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 19:02
15 państw członkowskich Unii Europejskiej, z inicjatywy Polski, wystosowało list do Komisji Europejskiej z prośbą o wypracowanie strategii dotyczącej przeciwdziałania dezinformacji na temat technologii 5G. - Musi to być działanie skoordynowane, żeby na wspólnym froncie nie było żadnych rys, bo jak widać są one wykorzystywane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 24Novembers/shutterstock

Posłuchaj
18:36 PR1_MPLS 2020_10_20-17-32-12.mp3 Technologia 5G, Hiszpania, centrum kosmiczne, Iran (Jedynka/Więcej świata)

Coraz częściej w Europie dochodzi do niszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej. Tylko w tym roku odnotowano 140 tego typu przypadków.

- To jest problem, który dotyka wszystkie państwa UE. Fizyczne ataki były skoncentrowane w kilku państwach i w Polsce też miały miejsce. Natomiast pojawiają się ruchy, które organizują się i występują przeciwko sieciom 5G i wskazują na zagrożenie, jakie potencjalnie niosą ze sobą fale radiowe. Te ruchy bazują na nieświadomości i próbują wzbudzać emocje. Wiąże się to też z różnego rodzaju teoriami spiskowymi - tłumaczy Marek Zagórski.

Kto zyskuje na dezinformacji?

W związku z tym Polska wraz z innymi państwami członkowskimi postanowiła podjąć inicjatywę wspólnego frontu w kwestii walki z dezinformacją, jak również przekazywania jednolitych komunikatów. Czy wiadomo jednak, kto stoi za dezinformacją na temat technologii 5G?

- Kierunki wpływania na sytuację w poszczególnych państwach europejskich i w pewnym sensie osłabianie Unii Europejskiej (…), mogą być bardzo różne. Są to tradycyjne źródła, które wykorzystują dezinformację do swoich celów politycznych, ale także mające czysto biznesowe podejście, bo jest wiele takich instytucji i osób, które na tym zarabiają pieniądze. Mieliśmy z tym do czynienia w pierwszej fali pandemii w odniesieniu do różnego rodzaju środków, które miały nas ustrzec przed koronawirusem i tak samo tutaj przed polem elektromagnetycznym. Są sprzedawane za ciężkie pieniądze różne urządzenia, sprzęty i odzież, co jest źródłem zarobku dla całkiem sporej grupy ludzi - wyjaśnia Marek Zagórski.

Jakie plany?

Ekspert Jedynki zauważa, że grupa inicjatywna oczekuje od Komisji Europejskiej "spójnej, koordynowanej kampanii informacyjnej", a także jednolitego stanowiska wszystkich państw członkowskich. - To, że podpisało się 15 państw, traktujemy jako dobry początek tego, żeby wszystkie państwa przyłączyły się do tej inicjatywy. Mamy kolejne deklaracje, że tak będzie. Musi to być jednak działanie skoordynowane, żeby badania, którymi dysponuje Komisja Europejska, były przekazywane w sposób jednolity i żeby na wspólnym froncie nie było żadnych rys, bo jak widać są one wykorzystywane - dodaje Marek Zagórski.

Ponadto w audycji:

- Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo potępiła "donoszenie" opozycji na władze tego kraju do Komisji Europejskiej w sprawie planowanej przez rząd Pedra Sancheza reformy wymiaru sprawiedliwości, przewidującej m.in. zmianę zasad wybierania sędziów do Naczelnej Rady Sądownictwa (CGPJ). Naczelna Rada Sądownictwa to najwyższy organ zwierzchni władzy sądowniczej w Hiszpanii. Felieton Katarzyny Semaan.

- Kraje członkowskie NATO mają zamiar ogłosić utworzenie centrum kosmicznego w bazie wysokiego dowództwa sił powietrznych w bazie Ramstein w Niemczech. Będzie ono monitorować, a z czasem prawdopodobnie także chronić satelity sojuszników. Rozmowa z dr. Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Wygasł ostatecznie termin embarga na zakup przez Iran broni nałożonego przez ONZ pięć lat temu. Oznacza to, że kraj ten będzie mógł się zaopatrzyć w konwencjonalny sprzęt wojskowy właściwie bez ograniczeń. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Marek Zagórski (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa), dr Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Wizyta Borella na Ukrainie. Szeligowski: polityczne wsparcie w kwestii Donbasu i Krymu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 19:02
- Myślę, że za zamkniętymi drzwiami prezydent Zełenski usłyszał też kilka cierpkich słów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O czym szef unijnej dyplomacji Josep Borell rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty na Ukrainie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
rozwiń zwiń