UE interweniuje w sprawie "złotych paszportów". "To są fikcyjne obywatelstwa"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 18:40
Komisja Europejska wskazuje, że Malta i Cypr przyznają obywatelstwa m.in. Chińczykom w zamian za inwestycje. - Mamy do czynienia tak naprawdę z fikcyjnym obywatelstwem, ponieważ tych ludzi nie ma na miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: hamza ali shatnawi/shutterstock

Posłuchaj
19:48 PR1_MPLS 2020_10_21-17-32-19.mp3 Złote paszporty, tabletki jodu dla mieszkańców Wilna, lockdown w Irlandii, Google (Jedynka/Więcej świata)

Komisja Europejska wszczęła przeciw Cyprowi i Malcie procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej w związku z wydawaniem przez te kraje tzw. złotych paszportów, Bruksela wskazuje, że przyznawanie obywatelstwa za inwestycje czy inne wydatki jest sprzeczne z zasadami lojalnej współpracy między państwami członkowskimi.

Rząd Cypru zamierza zawiesić od 1 listopada program wydawania "złotych paszportów". Decyzja została podjęta po tym, jak w ramach dziennikarskiej prowokacji reporterzy Al-Dżaziry nagrali przewodniczącego cypryjskiego parlamentu Demetrisa Syllurisa, oferującego pomoc w uzyskaniu cypryjskiego paszportu osobie podającej się za chińskiego kryminalistę.

Komisja podkreśliła, że ze względu na charakter obywatelstwa UE programy, jakie stosują Malta i Cypr, mają wpływ na całą Unię. Gdy jedno państwo członkowskie nadaje obywatelstwo, dana osoba automatycznie staje się obywatelem UE i korzysta ze wszystkich praw związanych z tym statusem, takich jak prawo do swobodnego przemieszczania się, pobytu i pracy.


Obywatelstwo jest fikcją

- Problem Cypru i Malty polega na tym, że są to małe wyspy i z góry zakłada się, że tu nie chodzi o sytuację, w której ktoś spoza UE przemieszcza się, mieszka, pracuje, inwestuje, prowadzi działalność i płaci podatki, a potem w wyniku tego, że jego życie potoczyło się w ten sposób, zostaje obywatelem takiego kraju. Tutaj mamy do czynienia tak naprawdę z fikcyjnym obywatelstwem, ponieważ tych ludzi nie ma na miejscu - wyjaśnia dr Małgorzata Bonikowska.

Ekspert Jedynki zauważa, że "Maltańczycy bronią się rękami i nogami przed tym, żeby ściągać więcej osób spoza swojego kraju". - Malta to są trzy bardzo małe wysepki. Jest to najmniejsze państwo unijne, liczące 400 tys. ludzi. W związku z tym z definicji widać tutaj, że nie chodzi o rezydenturę, inwestowanie na miejscu oraz wtapianie się w lokalny klimat gospodarczy i społeczny, a później uzyskanie obywatelstwa, tylko to są transakcje i fikcyjne obywatelstwa - dodaje dr Małgorzata Bonikowska.

Najczęściej korzystają Rosjanie i Chińczycy

W przypadku Malty i Cypru najczęściej z tzw. złotych paszportów korzystają Rosjanie, Chińczycy, Ukraińcy oraz obywatele państw z Bliskiego Wschodu.

- Chińczycy wiodą tutaj prym. Oni zawsze szukają drugiego obywatelstwa, a nawet trzeciego, jeżeli jest to możliwe. Z racji, że mają teraz dużo pieniędzy, często pojawiają się. Jest to drugi kontekst tego, co przekazuje Komisja Europejska, ponieważ dzisiaj mamy do czynienia z inną polityką wobec Chin. Chińczycy nie są już postrzegani jako neutralni inwestorzy, tylko jako piąta kolumna (…). Chiny definiuje się nie jako partnera, tylko co najmniej jako konkurenta, jeśli nie zagrożenie. Tak samo definiuje się kapitał chiński - komentuje dr Małgorzata Bonikowska.

Ponadto w audycji:

- W Irlandii wchodzi w życie piąty, najwyższy stopień zagrożenia koronawirusem, co oznacza wprowadzenie na sześć tygodni niemal pełnego lockdownu. Materiał Katarzyny Semaan.

- Na Litwie rozpoczyna się prewencyjna akcja wydawania tabletek jodu mieszkańcom Wilna. Związana jest z planowanym uruchomieniem elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Siłownia zlokalizowana została zaledwie 50 km od litewskiej stolicy. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

- Departament Sprawiedliwości i 11 stanów USA pozwało Google za stosowanie - według nich - praktyk monopolistycznych. Republikański senator Josh Hawley, zaciekły przeciwnik Google'a, zarzucił firmie uzyskanie monopolistycznej pozycji poprzez "niezgodne z prawem kroki". Wiceprezes Google'a Kent Walker napisał we wpisie na swoim blogu, że pozew jest "głęboko wadliwy". Jednocześnie dodał, że amerykańskie prawo antymonopolowe ma na celu promowanie innowacji i pomaganie konsumentom, a nie uderzanie w określone firmy. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Kowalskim ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), prof. Arkadiusz Kowalski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Kontrowersyjny program "złotych paszportów". KE rozpoczyna postępowanie sądowe

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:19
Bruksela wszczęła przeciwko Cyprowi i Malcie postępowanie sądowe związane z organizowanym przez te dwa państwa, a skierowanym do bogatych inwestorów, kontrowersyjnym programem tzw. złotych paszportów.
rozwiń zwiń