Koronawirus w Europie. Dr Szczepanik: więcej zachorowań i zgonów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 19:00
- Druga fala koronawirusa nabiera tempa i w związku z tym państwa członkowskie UE decydują się na zastosowanie tego samego mechanizmu, który stosowały wiosną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy przywódcy państw członkowskich Wspólnoty rozmawiają o kolejnych lockdownach?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Posłuchaj
19:18 PR1_MPLS 2020_10_29-17-32-03.mp3 Szczyt przywódców UE, król Tajlandii w Niemczech, atak terrorystyczny w Nicei, Pekin (Jedynka/Więcej świata)

Szefowie państw i rządów 27 krajów Unii Europejskiej rozmawiają podczas wirtualnego szczytu o zwiększeniu wspólnych wysiłków w walce z pandemią koronawirusa. Podczas poprzedniego szczytu, który odbył się 15 października, przywódcy postanowili kontynuować działania koordynacyjne, jeśli chodzi o przepisy dotyczące kwarantanny, transgraniczne ustalanie kontaktów zakaźnych, strategie testowania, wspólną ocenę metod testowania oraz tymczasowe ograniczenie innych niż niezbędne podróży do Wspólnoty.

- Jak pamiętam z rozmów, które miały miejsce podczas pierwszej fali koronawirusa, UE ma ograniczone mechanizmy bezpośredniego wspierania państw członkowskich, ponieważ systemy ochrony zdrowia są w rękach państw członkowskich. Instytucje unijne mogą ułatwiać i zachęcać państwa członkowskie do koordynowania działań, które z kolei im ułatwią walkę z pandemią. Tak jest tym razem - przypomina dr Melchior Szczepanik.

List przewodniczącego Rady Europejskiej

Ekspert Jedynki zwraca uwagę na list, który przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel skierował do liderów państw członkowskich.

- Wskazał na kilka aspektów, gdzie koordynacja i współpraca są potrzebne. Jest to m.in. testowanie. W tym przypadku przewodniczący RE wyraża zaniepokojenie, że pacjenci czy osoby skierowane na testy, czekają na nie dłużej, tak samo na ich wyniki. W związku z tym zachęca państwa członkowskie z częstszego korzystania z testów serologicznych, które są mniej dokładne niż testy genetyczne, ale można stosować je szybciej - słyszymy.

Lockdowny w Europie?

Do wprowadzenia lockdownów przygotowują się już Francja i Niemcy. Czy to oznacza, że w Europie nie ma innej strategii na walkę z koronawirusem?

- Lockdowny w mniejszym lub większym stopniu już zostały wprowadzone. Wymusza to sytuacja, ponieważ jeżeli spojrzymy na dane, w znakomitej większości państw członkowskich widzimy w ostatnich dniach znaczny wzrost zdiagnozowanych przypadków, wzrost zgonów i wreszcie znaczny wzrost odsetka zajętych miejsc w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii, a także wzrost pozytywnych wyników testów. Druga fala nabiera tempa i w związku z tym państwa członkowskie decydują się na zastosowanie tego samego mechanizmu, który stosowały wiosną - tłumaczy dr Melchior Szczepanik.

Angela Merkel i Emmanuel Macron zwracają uwagę na celową dezinformację, która pojawia się w mediach społecznościowych i dotyczy COVID-19. Ekspert Jedynki przyznaje, że to stanowi problem.

- Dezinformacja przyjmuje różne formy. Pamiętamy z wiosny, że pojawiały się działania inspirowane m.in. przez Chiny i Rosję, które miały za zadanie pokazanie pewnej nieskuteczności rządów Unii Europejskiej - zauważa dr Melchior Szczepanik.

Ponadto w audycji:

- Uzbrojony w nóż mężczyzna, który wtargnął do bazyliki Notre-Dame w Nicei, zabił 3 osoby. To już kolejny atak terrorysty we Francji w ciągu ostatnich 2 tygodni. Więcej na ten temat Michał Strzałkowski.

- Rząd Niemiec ma problem z królem Tajlandii. Rama X większość czasu spędza w Bawarii, natomiast w Tajlandii wciąż nie ustają protesty antyrządowe. Felieton Adriana Bąka.

- W Pekinie zakończyły się obrady plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Rozmowa z prof. Dominikiem Mierzejewskim z Uniwersytetu Łódzkiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Melchior Szczepanik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Technologia 5G. Marek Zagórski: kierunki dezinformacji mogą być bardzo różne

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 19:02
15 państw członkowskich Unii Europejskiej, z inicjatywy Polski, wystosowało list do Komisji Europejskiej z prośbą o wypracowanie strategii dotyczącej przeciwdziałania dezinformacji na temat technologii 5G. - Musi to być działanie skoordynowane, żeby na wspólnym froncie nie było żadnych rys, bo jak widać są one wykorzystywane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń