"Zawieszone przez Trumpa negocjacje powinny zostać wznowione". Prof. Katarzyna Żukrowska o umowie TTIP

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 20:30
Unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie handlowe podczas wideokonferencji rozmawiali o stosunkach w tym obszarze ze Stanami Zjednoczonymi. W ostatnich czterech latach były one napięte. - Za rządów Joe Bidena powinno się to zmienić - mówi prof. Katarzyna Żukowska z SGH.
Wiceprezydent USA Joe Biden
Wiceprezydent USA Joe BidenFoto: Marc Nozell/flickr.com

Doszło m.in. do sporu w sprawie dofinansowania produkcji Airbusa i Boeinga. Światowa Organizacja Handlu (WTO) zdecydowała w październiku, że Unia Europejska może nałożyć na swój import z USA karne cła na towary o maksymalnej wartości blisko 4 mld dolarów rocznie z tytułu sankcji za niedozwoloną państwową pomoc dla koncernu lotniczego Boeing.


Posłuchaj
18:55 WS 9-11-2020.mp3 Stosunki gospodarcze UE-USA po zmianie lokatora w Białym Domu (Więcej świata/Jedynka)

 

Prof. Katarzyna Żukrowska przypomina, że Amerykanie od roku stosują podwyższone cła na produkty europejskie. Ocenia, że w przypadku potwierdzenia medialnych doniesień o zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich jest duża nadzieja na poprawę i ocieplenie klimatu w transatlantyckich stosunkach gospodarczych.

Od 2013 do 2016 roku USA i Unia Europejska negocjowały układ TTIP o utworzeniu największej na świecie strefy wolnego handlu. Donald Trump zawiesił negocjacje. - Myślę, że teraz negocjacje zostaną wznowione, zwłaszcza że w wielu rozdziałach były zaawansowane - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Choć, jej zdaniem, do negocjacji trzeba by było dodać nowe elementy. Podkreśla, że Europa ma dodatni bilans handlowy ze Stanami Zjednoczonymi i na takiej umowie skorzystałaby technologicznie.

zdjęcie ilustracyjne.jpg
Umowa o handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Sytuacja w USA wokół wyborów prezydenckich. Od poniedziałku (9.11) mają być składane protesty do sądów przez obóz prezydenta Donalda Trumpa w sprawie oszustw i fałszerstw w trakcie procesu wyborczego. Rozmowa z Markiem Wałkuskim.

Zniesienie wiz dla obywateli Polski, zwiększenie obecności wojskowej, kontrakt na zakup samolotów F-35 - to niektóre z najważniejszych decyzji administracji ustępującego - według wyliczeń amerykańskich mediów - prezydenta USA Donalda Trumpa w relacjach z Polską i naszym regionem. Ponadto prezydent Andrzej Duda ratyfikował dziś (9.11) umowę wojskową z USA. Dokument ten podpisany latem przez szefów obrony Polski i USA w szczegółowy sposób opisuje zasady traktowania żołnierzy i personelu amerykańskiego, a także skalę nowych inwestycji w infrastrukturę obronną realizowaną we współpracy z Amerykanami. Felieton Katarzyny Semaan.

Trwają walki w konflikcie zbrojnym między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach, choć obowiązuje trzeci rozejm, wynegocjowany za pośrednictwem USA (w dwóch poprzednich mediatorem była Rosja). Obie strony od początku oskarżają się wzajemnie o łamanie nowego porozumienia. Tymczasem prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew oświadczył, że siły jego kraju zajęły ważne miasto Szusza w separatystycznym Górskim Karabachu. Zadowolenie z zajęcia Szuszy przez Azerów wyraził wspierający Baku w tym konflikcie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Gratulując "braciom Azerom", wyraził nadzieję, że wkrótce "wyzwolona zostanie także reszta okupowanych ziem". Eksperci zwracają uwagę, że Szusza ma duże strategiczne, ale także kulturowe znaczenie dla obu stron konfliktu. Miasto leży na wzgórzu przy drodze łączącej Karabach z Armenią. Z jego terytorium Azerowie mogliby poprowadzić ofensywę na Stepanakert. Władze separatystycznej republiki oraz ministerstwo obrony w Erywaniu zaprzeczyły jednak, by doszło do zajęcia miasta. Rosja zakomunikowała, że jej śmigłowiec bojowy Mi-24 został w poniedziałek zestrzelony w Armenii w pobliżu granicy z Azerbejdżanem przeciwlotniczym pociskiem kierowanym, odpalonym z ręcznej wyrzutni. Dwaj z trzech członków jego załogi ponieśli śmierć. Nie wiadomo, kto odpalił pocisk. Rozmowa z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 9.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Kto skorzysta na umowie między USA i Unią Europejską?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 15:54
Od roku 2013 Komisja Europejska i Stany Zjednoczone negocjują umowę (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – TTIP), która zakłada zniesienie ceł i barier w handlu oraz w inwestycjach. Dzięki temu wzrost gospodarczy po obu stronach Atlantyku ma być wyższy i powstawać mają nowe miejsca pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny Unijny kraj nie chce umowy handlowej z USA. Rozłam w sprawie TTIP?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 11:11
Belgia jest kolejnym, unijnym krajem, który ma zastrzeżenia do umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Belgijskie związki zawodowe zaapelowały do rządu o zablokowanie negocjacji z Amerykanami. Premier Belgii Charles Michel swoje wątpliwości już przedstawił, podobnie jak politycy z Niemiec i Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kształt przyszłych relacji na linii Bruksela-Waszyngton. Specjalna narada z udziałem ministrów UE

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 09:45
Dziś unijni ministrowie odpowiedzialni za handel, a w środę europosłowie, mają rozmawiać o relacjach z USA w kontekście wyborów prezydenckich. Relacje Brukseli z Waszyngtonem, m.in. w sprawach handlowych, były napięte za czasów Donalda Trumpa, który prowadził bardziej asertywną politykę handlową wobec Europy w porównaniu z poprzednikami.
rozwiń zwiń