Szczepionka na koronawirusa. Prof. Płóciennik: pojawia się wiele pytań

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 18:40
- Uzyskujemy narzędzie, które pozwoli kontrolować pandemię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o szczepionce na koronawirusa prof. Sebastian Płóciennik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy szczepionka firm Pfizer i BioNTech spełni pokładane w niej nadzieje?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Alessandro Di Marco

Posłuchaj
18:38 PR1_MPLS 2020_11_10-17-32-39.mp3 Szczepionka na koronawirusa, Górski Karabach, Emmanuel Macron (Jedynka/Więcej świata)

Na taką wiadomość czekał cały świat. Jest już szczepionka na koronawirusa. Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że szczepionka, którą opracowuje we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, wykazuje 90 proc. skuteczności w zapobieganiu chorobie COVID-19. Pfizer i BioNTech spodziewają się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionki w tym roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku.

"To jest bardzo dobra wiadomość"

- To jest na pewno pierwsza od wielu tygodni dobra informacja na froncie walki z pandemią. Właściwie od lat słyszymy, że jest coraz gorzej, nie ma szczepionki i badania trwają, natomiast gospodarka coraz bardziej zbliża się ku kolejnym zamknięciom i ograniczeniom, które będą bardzo kosztowne… Dlatego to jest bardzo dobra wiadomość - komentuje prof. Sebastian Płóciennik.

koronawirus gorączka 1200.jpg
Gorączka w zakażeniu COVID-19. Czy daje się ją zbić?

Ekspert Jedynki zaznacza jednak, że poniedziałkową informację na temat szczepionki trzeba postrzegać w szerszym kontekście. - W tej chwili na świecie trwają badania nad prawie 70 szczepionkami i wiele z nich jest już w tej trzeciej fazie testowej, która pozwala na oczekiwania, że to będą dość skuteczne preparaty. Odwołując się do szerszego kontekstu, Wall Street i inne giełdy na świecie, uznały, że przynajmniej na kolejną falę epidemii będziemy lepiej przygotowani - dodaje.

Pojawiają się kolejne pytania

- Uzyskujemy narzędzie, które pozwoli kontrolować pandemię. Wiadomo, że w tej chwili jest bardzo wiele otwartych pytań (…). Warto wspomnieć chociażby to, że nie wiadomo, czy ta szczepionka będzie w wystarczającym stopniu chronić osoby starsze. Już wiadomo, że tutaj reakcja odpornościowa organizmu jest dużo niższa niż wśród młodszych ludzi. To jest wyzwanie, które oczywiście będzie stanowiło problem - twierdzi prof. Sebastian Płóciennik.

Prof. Sebastian Płóciennik zastanawia się również nad tym, w jaki sposób zostanie zaplanowana redystrybucja tak masowego programu szczepień.

Czytaj także:


- Pojawiają się też informacje, że wiele z tych szczepionek będzie wymagało bardzo rygorystycznych warunków transportu (…). Potrzebna będzie prawdopodobnie budowa dodatkowej infrastruktury i takie kraje jak Niemcy, Wielka Brytania czy USA zapewne poradzą sobie z tym bez problemu. Biedniejsze kraje mogą z tym mieć już poważne problemy. Być może tego typu wątpliwości spowodowały, że po zrozumiałej euforii, inwestorzy spoglądający na przyszłość gospodarki jednak trochę ostudzili swój entuzjazm - słyszymy.

Ponadto w audycji:

- Armenia i Azerbejdżan podpisały pod auspicjami Rosji porozumienie w sprawie wstrzymania walk w Górskim Karabachu. W Azerbejdżanie uznano je za sukces, natomiast w Armenii jako porażkę. O szczegółach Michał Strzałkowski.

- Po ostatnich atakach islamskich terrorystów we Francji i Austrii, prezydent Emmanuel Macron chce silniejszej kontroli granic. Czy rzeczywiście można zreformować unijną Strefę Schengen? Rozmowa z dr. hab. Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w Wenezueli. Dr Gocłowska-Bolek: kryzys trwa od wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 18:50
- Przez lata zaniedbań, złego zarządzania, ogromną korupcję i niewydolność systemu, udało się zepsuć bogactwo, na którym Wenezuela przez dziesięciolecia budowała swoją wcześniejszą dobrą sytuację ekonomiczną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego. W Wenezueli dochodzi do demonstracji z powodu m.in. braku benzyny i ropy do samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE zaktualizowała czarną listę rajów podatkowych. Prof. Gajewski: to nowe wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 18:50
Unia Europejska zaktualizowała czarną listę rajów podatkowych i usunęła z niej Kajmany. - Trudno zgodzić się z tym, że obecnie to terytorium nie jest uznawane za raj podatkowy, gdyż płatnicy CIT realnie mogą tam płacić zerową stawkę podatku dochodowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dominik Gajewski ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń