Wstępne porozumienie ws. budżetu UE. Genowefa Grabowska: to ważny krok

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:00
- To ważny krok, bo zawsze między Parlamentem Europejskim a państwami, które są reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej jest takie przeciąganie liny. Zawsze państwa członkowskie reprezentowane w PE chcą więcej, a państwa członkowskie reprezentowane w Radzie UE mówią: "hola, stop" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wstępnym porozumieniu ws. budżetu UE na lata 2021-2027 ekspertka prawa międzynarodowego i europejskiego i była europoseł Genowefa Grabowska. 
Prof. Genowefa Grabowska
Prof. Genowefa GrabowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wstępne porozumienie w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027 czeka teraz na zatwierdzenie przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. Wczoraj kompromis osiągnęli przedstawiciele unijnych rządów i europosłowie po wielotygodniowych negocjacjach. Wydatki Wspólnoty na kolejnych 7 lat zostały wprawdzie uzgodnione przez unijnych przywódców na lipcowym szczycie, ale konieczne jest jeszcze zatwierdzenie przez Parlament Europejski i kraje członkowskie, by budżet mógł zacząć obowiązywać od stycznia. 

czytaj więcej
merkel 1200 pap (1).jpg
Unijny budżet na lata 2021-27. Jest wstępna zgoda ws. jego kształtu

Porozumienie "uzupełnia kompleksowy pakiet finansowy w wysokości 1824,3 mld euro wynegocjowany przez przywódców UE w lipcu, który łączy kolejne wieloletnie ramy finansowe - 1074,3 mld euro - oraz tymczasowy instrument naprawczy o wartości 750 mld euro (w cenach z 2018 r.)".

- Na fundusz naprawczy przeznaczono ogromną kwotę, która w dodatku ma pochodzić z pożyczek. To są pieniądze, które dopiero trzeba wygenerować i zgromadzić, a zgromadzić będzie je można po pierwsze wtedy, kiedy państwa członkowskie zgodzą się na taki mechanizm, czyli zgodzą się, żeby Komisja Europejska pożyczała w ich imieniu od europejskich banków te pieniądze, bo te pożyczki trzeba później spłacać - mówi w audycji "Więcej świata" Genowefa Grabowska. 

Posłuchaj
20:00 PR1_MPLS 2020_11_11-17-32-26.mp3 Wstępne porozumienie ws. budżetu UE (Więcej świata/Jedynka)

- Jeżeli nie będzie porozumienia co do kształtu tej propozycji prawnej przedłożonej przez Parlament i Radę Unii Europejskiej , to wtedy będzie kontynuacja finansowania projektów unijnych, ale tylko z budżetu Unii Europejskiej - zaznacza ekspert. 

Czytaj też:

Ponadto w audycji:

- W Damaszku rozpoczyna się dwudniowa konferencja na temat uchodźców z Syrii. Spotkanie poświęcone jest problemowi powrotu uchodźców do kraju zniszczonego wojną domową. Liczba uczestników będzie jednak ograniczona: UE i jej państwa członkowskie odmówiły udziału, a Turcja z ponad trzema milionami syryjskich uchodźców nie została zaproszona.

- Po sześciu tygodniach walk w Górskim Karabachu doszło do podpisania zawieszenia broni. Porozumienie podpisali premier Armenii Nikola Paszinian, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i prezydent Rosji Władimir Putin. Na jego mocy w regionie konfliktu pojawiły się już rosyjskie siły pokojowe - agencje zauważają, że rolę sił pokojowych pełnią dokładnie te jednostki, które kilka lat temu zajmowały Krym. O sytuacji w tym regionie i sojuszu rosyjsko-tureckim rozmowa z Arkadiuszem Legieciem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- "Lockdown" został ogłoszony przez autorów słownika Collinsa słowem roku 2020, co jest efektem gwałtownego wzrostu jego użycia w czasie pandemii koronawirusa. Lockdown "streszcza wspólne doświadczenia miliardów ludzi" - stwierdzili autorzy Collinsa, jednego z najważniejszych słowników języka angielskiego. Leksykografowie zarejestrowali w 2020 r. ponad 250 tys. przypadków użycia tego słowa, w porównaniu z zaledwie 4 tys. w roku ubiegłym. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Genowefa Grabowska (ekspertka prawa międzynarodowego i europejskiego, była posłanka do Parlamentu Europejskiego)

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 17.32

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Stawką w grze jest Fundusz Odbudowy". Prof. Grosse o negocjacjach nad budżetem UE

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 17:32
Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego ma przyjąć priorytety przyszłorocznego budżetu Wspólnoty. Europosłowie chcą zwiększyć finansowanie programów i projektów, które będą wspierać młodzież, naukowców, pracowników służby zdrowia, przedsiębiorców, a także infrastrukturę transportową, rolnictwo, prawa podstawowe, bezpieczeństwo i działania zewnętrzne. Prof. Tomasz Grosse zauważa, że Komisja Europejska ma inne priorytety niż Parlament Europejski
rozwiń zwiń