Maia Sandu prezydentem Mołdawii. Ekspert: nadzieje na model rozwoju europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 18:40
W Mołdawii doszło do zmiany prezydenta. Wybory wygrała Maia Sandu, która ma prozachodnie poglądy. - Czy rzeczywiście pojawiła się szansa na szybkie zbliżenie z Unią Europejską? Przed Mołdawią tak naprawdę stoi ogromna praca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Maia Sandu
Maia SanduFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Posłuchaj
20:38 PR1_MPLS 2020_11_16-17-32-27.mp3 Wybory prezydenckie w Mołdawii, odejście doradcy premiera Wielkiej Brytanii, protesty na Białorusi, rozruchy w Etiopii (Jedynka/Więcej świata)

Prozachodnia była premier Mołdawii Maia Sandu wygrała wybory prezydenckie w tym kraju i pokonała o ponad 15 punktów procentowych dotychczasowego - uważanego za prorosyjskiego - prezydenta Igora Dodona. Maia Sandu zapowiedziała jednak, że będzie budować pragmatyczny dialog ze wszystkimi krajami, w tym także z Rosją. Władimir Putin pogratulował jej wyborczego zwycięstwa, z kolei Unia Europejska ma nadzieję, że Mołdawia zdecydowanie skieruje się w stronę Europy Zachodniej.

Dlaczego wygrała Maia Sandu?

- Przede wszystkim takie nadzieje mają sami Mołdawianie. Po wynikach wyborów widać, że dotychczasowa narracja prezydenta Igora Dodona o zbliżeniu z Rosją i potencjalnej integracji z Unią Euroazjatycką, po pierwsze nie jest realna, a po drugie nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów dla gospodarki i dla migrantów mołdawskich - komentuje Jakub Pieńkowski.

putin free shutt 1200_ID1974 Shutterstock  (1).jpg
Wybory w Mołdawii. Ekspert OSW: dla Kremla prorosyjski Dodon to gwarancja rosyjskich wpływów w Naddniestrzu

Warto wiedzieć, że mniej więcej półmilionowa diaspora Mołdawian pracuje i żyje w Rosji. - Wyniki wyborów, przede wszystkim w diasporze, świadczą o tym, że model rozwoju europejskiego w przypadku ekonomii, życia politycznego i społecznego, podoba się Mołdawianom raczej bardzo - dodaje.

- Czy rzeczywiście pojawiła się szansa na szybkie zbliżenie z Unią? Przed Mołdawią tak naprawdę stoi ogromna praca. Zobaczymy, czy Maia Sandu będzie w stanie jej podołać - zastanawia się Jakub Pieńkowski.

Walka z systemem oligarchicznym

Ekspert Jedynki zauważa, że do tej pory Mołdawią rządzili ludzie, którzy bardzo chętnie odwoływali się do europejskich ideałów, natomiast tak naprawdę nie mieli z nimi nic wspólnego. Maia Sandu szła do wyborów pod hasłem ukrócenia korupcji, ponieważ w ostatnich latach w Mołdawii afer było wiele, chociażby zniknięcie sporych kwot z systemu bankowego.

- To była afera, która wyniosła do szczytu władzy Vlada Plahotniuca. W 2019 roku udało się go odsunąć od władzy i po ucieczce przebywa w Turcji, natomiast w jego miejsce do władzy doszedł jeszcze obecny prezydent Igor Dodon, który pod hasłami walki z systemem oligarchicznym, tak naprawdę wcale nie dążył do jego likwidacji, tylko do przejęcia wpływów politycznych i gospodarczych Plahotniuca. Przeciwko temu występowała w swojej kampanii Maia Sandu - ocenia Jakub Pieńkowski.

Jego zdaniem Maia Sandu poprawi relacje z sąsiadami: Rumunią oraz Ukrainą, z którymi ustępujący prezydent był w mocnym konflikcie.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Jeden z najbliższych doradców premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, Dominic Cummings, opuścił Downing Street. Felieton Adama Dąbrowskiego.

- Ponad 700 osób, które zostały zatrzymane w czasie niedzielnych akcji protestacyjnych na Białorusi, trafiło do aresztów. Wspomniane akcje odbyły się pod hasłem "Wychodzę", co jest odniesieniem do ostatecznych słów, jakie napisał na sąsiedzkim czacie Raman Banderanka. 31-latek został bowiem pobity ze skutkiem śmiertelnym. Rozmowa z Bartoszem Tesławskim, redaktorem naczelnym portalu NaWschodzie.eu.

- W Etiopii narasta konflikt między rządem a rebeliantami, w który włącza się także sąsiednia Erytrea. W Etiopii dochodzi już najprawdopodobniej do zbrodni wojennych, a państwo znajduje się na krawędzi wojny domowej. Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Bartosz Tesławski (NaWschodzie.eu)

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr Sebastien Ducourtioux: we Francji jest całkowita wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 19:00
- Ideą jest, że w szkołach kształtujemy obywatela, natomiast religia jest jego prywatną sprawą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy kwestia świeckości szkół dotyczy również muzułmanów?
rozwiń zwiń