19:08 PR1_MPLS 2020_11_02-17-31-10.mp3 Terroryzm we Francji, rynek lotniczy w Europie, kampania wyborcza w USA (Jedynka/Więcej świata)
We Francji wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego po zamachu w bazylice Notre Dame w Nicei oraz innych incydentach, m.in. napaści na prawosławnego duchownego w Lyonie. Podwojono również środki bezpieczeństwa z okazji Dnia Zadusznego oraz powrotu uczniów do szkół po październikowych feriach.
Francuskie władze przyznają, że sytuacja przypomina tę z 2015 roku. Doszło wtedy m.in. do ataków na redakcję tygodnika Charlie Hebdo oraz teatr muzyczny Bataclan w Paryżu.
Pandemia uspokoi ataki?
Zdaniem dr. Sebastiena Ducourtioux sytuacja we Francji zmieni się ze względu na okres pandemii. Poza szkołami obecnie zamkniętych jest większość instytucji.
- Od wtorku na przykład wszystkie sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia, tj. z kwiatami, ubraniami, biżuterią czy zabawkami, będą zamknięte. Dodatkowo, żeby wyjść na ulicę, trzeba mieć dokumentację potwierdzającą, że mamy jakieś potrzeby lub pracujemy - wyjaśnia dr Sebastien Ducourtioux.
Szkoła musi być świecka
Podczas powrotu uczniów do szkół, mówiło się o tym, że francuska oświata musi promować takie wartości jak wolność, równość i braterstwo, a także musi być świecka. Zdaniem części polityków w ostatnim czasie szkoły jednak nie radziły sobie z tym.
- Jest to bardzo źle zrozumiane szczególnie przez społeczności muzułmańskie, które traktują to, jak atak na religię. To tak naprawdę dotyczy wszystkich religii. We Francji jest całkowita wolność słowa (…) i można krytykować jakiekolwiek religie - tłumaczy gość Jedynki.
Dr Sebastien Ducourtioux dodaje, że zakazy związane z manifestowaniem kwestii religijnych dotyczą muzułmanów, chrześcijan, jak i wyznawców pozostałych religii. - Nie ma specyficznego traktowania jednej lub drugiej religii - słyszymy.
W październiku doszło jednak do zamordowania nauczyciela Samuela Paty’ego, którego znaleziono z obciętą głową około 200 metrów od szkolnego budynku. Samuel Paty pokazywał bowiem uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa. Sprawca morderstwa został zastrzelony w trakcie policyjnej akcji. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną".
- We Francji ideą jest, że w szkołach kształtujemy obywatela, natomiast religia jest jego prywatną sprawą. Nie ma lekcji religii, jeżeli jednak dla naszego dziecka chcemy edukacji religijnej, to odbywa się poza szkołą. W szkole prowadzone są zajęcia wskazujące jak być dobry obywatelem. Właśnie podczas takich zajęć Samuel Paty pokazał karykatury jako przyczynek do dyskusji. Poprosił też muzułmanów, aby wyszli z sali, żeby nie czuli się obrażeni - przekazuje dr Sebastien Ducourtioux.
Ponadto w audycji:
- Ostatnie godziny kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Korespondencja Wojciecha Cegielskiego.
- Właśnie wchodzi w życie 4-tygodniowy zakaz lotów, m.in. dla LOT-u, do Chin. Jak obecnie funkcjonuje rynek lotniczy w Europie w czasie pandemii? Rozmowa z Adrianem Furgalskim, ekspertem ds. transportów w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Sebastien Ducourtioux (Uniwersytet Warszawski), Adrian Furgalski (ekspert ds. transportów w Zespole Doradców Gospodarczych TOR)
Data emisji: 2.11.2020
Godzina emisji: 17.31
DS