Nord Stream 2. Jakóbik: zagraża wspólnej polityce europejskiej i transatlantyckiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 18:40
Niemiecki parlament przytłaczającą większością głosów odrzucił pakiet działań, które miały pomóc Gazpromowi w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2. - Rośnie presja na zatrzymanie Nord Stream 2 i właściwie amerykańskie sankcje byłyby sposobem na eleganckie wycofanie się z tej inwestycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / eleonimages

Posłuchaj

19:25 PR1_MPLS 2020_11_23-17-32-10.mp3 Nord Stream 2, Białoruś, Nicolas Sarkozy, Etiopia (Jedynka/Więcej świata)

Za inicjatywą skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec na rzecz Nord Streamu 2 zagłosowało tylko 83 posłów, a przeciw było 556, natomiast 1 wstrzymał się od głosu. - Niemiecka opinia publiczna i scena polityczna coraz mniej chcą Nord Streamu 2, natomiast niemiecki rząd dotąd nie zmienił stanowiska w tej sprawie i roztacza parasol ochronny nad tą inwestycją niezmiennie od samego jej początku, udzielając także wsparcia finansowego przez spółki mające udział skarbu państwa - komentuje Wojciech Jakóbik.

nord stream 2 budowa 1200.jpg
"W USA jest ponadpartyjny sprzeciw". Przedstawicielka Departamentu Stanu o Nord Streamie 2

Ekspert Jedynki zauważa jednak, że "rośnie presja na zatrzymanie Nord Streamu 2 i właściwie amerykańskie sankcje byłyby sposobem na eleganckie wycofanie się z tej inwestycji, poprzez pokazanie przez Niemców Rosjanom, że nie możemy, bo Amerykanie nie pozwalają".

- Gazprom ma problemy, bo gdyby ich nie miał, to teraz kończyłby już budowę Nord Streamu 2, a właściwie on działałby już od końca 2019 roku. Od tego czasu budowa jest "zamrożona", kiedy to weszły pierwsze sankcje amerykańskie, które teraz mogą zostać poszerzone i tym samym dobić ten projekt, ponieważ uderzą w tych, którzy mieli go ukończyć i zatwierdzić do prac, czyli firmy zaangażowane w ostatni etap realizacji tej inwestycji - twierdzi Wojciech Jakóbik.

Nord Stream 2 jest zagrożeniem

Wojciech Jakóbik podkreśla, że Nord Stream 2 jest niezmiennie projektem zagrażającym wspólnej polityce europejskiej i transatlantyckiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. - Jest też zagrożeniem dla prawa europejskiego, bo mógłby tworzyć pewien niebezpieczny precedens na korzyść Gazpromu. To także zagrożenie rynkowe, bo gruntowałbym pozycję rosyjskiego Gazpromu wbrew trendom sprzyjającym obniżce ceny gazu. Jest też sposobem na pognębienie Ukrainy, bo przecież tylko dlatego powstaje, żeby ominąć Ukrainę w dostawach gazu do Europy - wylicza.

Jak zachowa się Biden?

Niemiecki Bild napisał 17 listopada, że także Joe Biden zamierza położyć kres rosyjskiemu gazociągowi Nord Stream 2. Czy tak faktycznie będzie?

- Wygląda, że tak. Jego główny doradca ds. bezpieczeństwa jest krytykiem Nord Stream 2 i opowiada się za wzmocnieniem sankcji wobec Rosji. Poza tym potencjalny sekretarz stanu USA, który według The Wall Street Journal ma zostać wybrany jeszcze w tym tygodniu, także jest krytykiem Nord Stream 2 i opowiadał się za zablokowaniem tej inwestycji. Mamy także parlamentarną zgodę odnośnie poszerzenia sankcji (…). Wystarczy, że prezydent podpisze ustawę, ona wejdzie w życie i może uniemożliwić funkcjonowanie Nord Streamu 2 - wyjaśnia Wojciech Jakóbik.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- "Marsz przeciwko faszyzmowi" to hasło, pod którym Białorusini protestowali już w piętnastą z kolei niedzielę przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki i sfałszowaniu przez niego wyborów prezydenckich. Milicja znów brutalnie usiłowała rozpędzić demonstrantów i znowu doszło do zatrzymań.  Felieton Katarzyny Semann.

- Na czwartek przełożono proces Nicolasa Sarkozy’ego. Były prezydent oskarżony jest o korupcję. Rozmowa z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Premier Etiopii daje ultimatum zbuntowanym rebeliantom w Tigraju i ostrzega, że jeśli nie wywiążą się z niego, czeka ich bezlitosny atak. Materiał Adriana Bąka.

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadził: Michał Żakowski

  Goście: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl), Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

  Data emisji: 23.11.2020

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Dr Małgorzata Bonikowska: nie da się całkowicie zahamować nielegalnej imigracji do UE

  Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:32
  W ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba imigrantów, którzy dotarli do UE szlakiem bałkańskim, jednocześnie coraz mniej osób dostaje się do Europy przez Morze Śródziemne. Ponad połowa migrantów to Syryjczycy, jedną czwartą stanowią Afgańczycy. - Nie da się całkowicie uszczelnić granic - mówi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wojska USA w Polsce. Talaga: Amerykanie chcą zostać w Europie

  Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:50
  W Poznaniu zainaugurowano działalność wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Czy zmiana gospodarza Białego Domu może jednak wpłynąć na zaangażowanie wojskowe Amerykanów w Polsce? - Dopóki Demokraci będą uznawali Rosję za zagrożenie (…), to nie ma najmniejszego powodu, żeby wycofywać z Polski te siły - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
  rozwiń zwiń