Jarosław Guzy: Kremla nie interesują relacje z działającą wspólnie zjednoczoną Europą

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 20:23
Sytuacja na Białorusi pogarsza relacje UE-Rosja. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w stolicy Białorusi powiedział, że Rosja zastanawia się "czy warto w ogóle mieć do czynienia ze strukturami brukselskimi, póki one pracują tak jak obecnie". Jarosław Guzy podkreśla, że Unia Europejska nie jest dla Rosji partnerem. 
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką i szefem białoruskiej dyplomacji Władimirem Makei
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką i szefem białoruskiej dyplomacji Władimirem MakeiFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV

nord stream 2 ns2 1200
Nord Stream 2. Jakóbik: zagraża wspólnej polityce europejskiej i transatlantyckiej

- Kreml utrzymuje stosunki dwustronne z poszczególnymi państwami takimi jak Niemcy czy Francja i nie jest zainteresowany działającą wspólnie zjednoczoną Europą - mówi publicysta. Podkreśla, że Europa ma teraz własne problemy i Rosja to widzi.

Rosja lekceważ unijne sankcje

Moskwa bagatelizuje też unijne sankcje wprowadzone po aferze Nawalnego, które dziennikarz ocenił, jako symboliczne, w przeciwieństwie do dotkliwych sankcjach po aneksji Krymu. Jarosław Guzy zauważa, że Rosja reaguje nawet na symboliczne akty, które uważa za niechętne jej, czego przykładem są Niemcy. Stąd słowa ministra Ławrowa, który ocenił, że wiele krajów Unii Europejskiej nie jest w stanie porzucić - jak to określił - "aroganckiego nawyku rozmawiania z innymi z pozycji siły".


Posłuchaj
18:56 Ws 17-11-2020.mp3 Rosja nie chce utrzymywać stosunków z działającą wspólnie zjednoczoną Europą (Więcej świata/Jedynka)

 


migranci węgry pap 1200x660.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: nie da się całkowicie zahamować nielegalnej imigracji do UE

Jeszcze niedawno Rosja i Niemcy ściśle współpracowali, choćby przy budowie gazociągu Nord Stream 2, ale po aferze Nawalnego i krytyce Berlina pod adresem Moskwy stosunki zrobiły się napięte.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Szykany wobec rosyjskiego Memoriału - Sąd w Moskwie ukarał Stowarzyszenie grzywną w wysokości 500 tys. rubli (ok. 6 tys. euro) za brak informacji o tym, że organizacja ta została uznana za tzw. zagranicznego agenta. Informacji tej nie było na książkach Memoriału. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

Z powodu pandemii Hiszpania obawia się nowej fali imigrantów z Afryki. Co roku nielegalnych przybyszów może tam docierać około 180 tys. Takie liczby podaje raport policji, przygotowany w związku z nasilającym się kryzysem imigracyjnym na Wyspach Kanaryjskich. Policja wskazuje, że w najbliższych miesiącach może nastąpić “bezprecedensowy wzrost” napływu nielegalnych imigrantów z Afryki. Policyjni eksperci wskazują, że głównym kierunkiem napływu przybyszów będą Wyspy Kanaryjskie. Rozmowa z Renatą Acosta

Sąd w Ankarze skazał w czwartek 337 osób, w tym oficerów i pilotów tureckich sił powietrznych, na kary dożywotniego więzienia w głównym procesie w sprawie udaremnionej próby zamachu stanu w 2016 r., wymierzonej w prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Relacja Adriana Bąka.

Czytaj także:

Drugie w historii sankcje UE związane z atakiem hakerskim. Obejmą wyłącznie podmioty rosyjskie

Działacz: dla Kremla jest ważne, by Łukaszenka został u władzy, ale dyktator zmierza prostą drogą przed trybunał

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Renata Acosta (Polka mieszkająca w Hiszpanii)

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sankcje wobec Rosji za okupację Krymu. Jest decyzja unijnych ambasadorów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 11:44
Jest zielone światło ambasadorów z unijnych krajów dla rozszerzenia sankcji wobec Rosji za budowę mostu łączącego ją z okupowanym Krymem - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się tym samym informacje Beaty Płomeckiej z ubiegłego tygodnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska: popieram sankcje wobec władz Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 22:54
- Jeśli w naszym kraju nic się nie zmieni, należy wprowadzić ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec firm lub osób wspierających finansowo reżim na Białorusi - powiedziała w poniedziałek Swiatłana Cichanouska w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".
rozwiń zwiń