Prof. Grosse: sprawy dot. funduszy europejskich muszą być podejmowane jednomyślnie

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 18:50
- Bez jednomyślnej zgody wszystkich parlamentów narodowych i wszystkich państw członkowskich nie można uznać, że mamy nową perspektywę finansową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Polska i Węgry zawetują budżet Unii Europejskiej i fundusz odbudowy w przypadku powiązania wypłat z mechanizmem praworządności?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Savvapanf Photo/shutterstock

Posłuchaj
21:26 [ PR1]PR1 (mp3) 1 grudzień 2020 17_31_53.mp3 Budżet UE, kontrowersyjna ustawa we Francji, NATO, słowo roku w Niemczech (Jedynka/Więcej świata)

W poniedziałek (30.11) w Warszawie odbyło się spotkanie premierów Polski i Węgier. Oba kraje grożą zawetowaniem unijnego budżetu i funduszu odbudowy, jeżeli wypłaty będą powiązane z mechanizmem praworządności. Nie było to już pierwsze spotkanie w tej sprawie Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana.

dziedziczak jan PR1 1200.jpg
"Traktaty wskazują, że to my mamy rację". Jan Dziedziczak o praworządności i budżecie UE

- W debacie na temat praworządności nie chodzi o rządy prawa, ale o rządy większości. Skoro debatujemy na temat kilku podstawowych kwestii z innymi państwami członkowskimi, przede wszystkim dotyczących migracji, suwerenności narodowej, ale także kwestii gender, nie mogę narażać Węgier, ryzykując sytuację, że stanowisko, którego Węgry nie mogą zaakceptować, byłoby nam narzucone zwykłą większością głosów - mówił po wcześniejszym spotkaniu premierów Viktor Orban.

Orban ma prawo do swoich racji

- Viktor Orban na pewno ma swoją rację i ma prawo do jej przedstawienia. Zgodnie z traktami sprawa dotycząca funduszy europejskich, musi być podejmowana jednomyślnie, czyli przez wszystkie państwa członkowskie (…). Bez jednomyślnej zgody wszystkich parlamentów narodowych i wszystkich państw członkowskich, mówiąc krótko, nie można uznać, że mamy nową perspektywę finansową - komentuje prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Ekspert Jedynki zauważa, że w Unii Europejskiej podejmowanie decyzji większością za wszystkie państwa byłoby nadużyciem. - Nie ma czegoś takiego jak wspólnota polityczna wszystkich Europejczyków i nie ma też takich ustrojowych rozwiązań. Wspólnotami politycznymi w Europie są demokracje narodowe. W związku z tym nie może być tak, że jakaś demokracja czy grupa demokracji narodowych przegłosowuje inne demokracje narodowe, szczególnie w tak ważnych sprawach jak polityka fiskalna, która należy do bardzo ważnych kompetencji każdego demokratycznego parlamentu - dodaje.

Nie tylko Polska i Węgry

Lizboński tygodnik "Expresso" potwierdza doniesienia, że poza Polską i Węgrami, negatywnie nastawionych do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw, tzn. Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria i Chorwacja.

- Te państwa przede wszystkim zwracają uwagę na to, o czym Polska i Węgry mówią od dłuższego czasu. To jest, nie łączmy bardzo kontrowersyjnego mechanizmu praworządności, którego wcześniej nie było w perspektywach finansowych obowiązujących w Unii Europejskiej przez kilkadziesiąt lat, z nadchodzącą perspektywą i wieloletnimi ramami finansowymi. To tylko niepotrzebnie komplikuje negocjacje. Najpierw ustalmy fundusze, bo one są potrzebne i trzeba je szybko uruchomić - wyjaśnia prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Czytaj również:

W audycji także:

- Krytykowany mocno we Francji projekt ustawy o zakazie publikowania wizerunków policjantów zostanie zmieniony. Poinformowali o tym przedstawiciele rządzącej nad Sekwaną partii Naprzód Republiko. Jest to reakcja na masowe protesty przeciw ustawie w całym kraju. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Przyszłość misji w Afganistanie, kształt NATO po 2030 roku oraz Rosja i Chiny to główne tematy rozpoczynającego się wirtualnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozmowa z dr. Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) z siedzibą w Wiesbaden uznało wyraz "Corona-Pandemie" (Pandemia koronawirusowa) za "Słowo roku 2020”. Drugie miejsce zajął "lockdown", a trzecie "Verschwoerungserzaehlung" (narracja spiskowa). Materiał Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 1.12.2020

Godzina emisji: 17.31

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:10
Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet UE. Dr hab. Zajączkowski: można spodziewać się jeszcze bardziej ostrych wystąpień

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 18:40
Premierzy Polski i Węgier sprzeciwiają się przygotowanemu projektowi budżetu Wspólnoty i nie zamierzają rezygnować z użycia weta, jak mówią, dla dobra Unii Europejskiej. - Traktowałbym to jako taktykę negocjacyjną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń