"Jest mały margines ustępstw". Dr Zajączkowski o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 20:37
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przywódcy grup politycznych spotkali się z premierem Portugalii António Costą, aby omówić priorytety portugalskiej prezydencji w Radzie UE począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Portugalia nie chce, aby na czas jej przewodnictwa przypadła konieczność negocjowania budżetu. - Można zobaczyć istotną grę negocjacyjną - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Premier Portugalii António Costa (L) i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (P) podczas wideokonferencji w sprawie priorytetów Portugalii, które 1 stycznia 2021 przejmuje przewodnictwo Unii Europejskiej
Premier Portugalii António Costa (L) i przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (P) podczas wideokonferencji w sprawie priorytetów Portugalii, które 1 stycznia 2021 przejmuje przewodnictwo Unii EuropejskiejFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Unia Europejska FREE 1200.jpg
Prof. Grosse: sprawy dot. funduszy europejskich muszą być podejmowane jednomyślnie

Polska i Węgry grożą wetem wobec wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, co wiązałoby się z tym, że nie zostałby utworzony Fundusz Odbudowy. A na środki z tego funduszu liczą państwa południa Europy, których gospodarki ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. 


Posłuchaj
20:24 WS 2-12-2020.mp3 Trudne negocjacje w sprawie unijnego budżetu (Więcej świata/Jedynka)

 

Gra negocjacyjna

Dr hab. Kamil Zajączkowski wyjaśnia, że z jednej strony Polska i Węgry liczą, że Włochy, Hiszpania i Portugalia będą naciskały, aby nie wiązać budżetu i funduszu z przestrzeganiem praworządności, czego domagają się Warszawa i Budapeszt, a z drugiej strony Bruksela zapowiada, że nie odpuści tej sprawy i liczy, że państwa południowe będą naciskały na Polskę i Węgry.


Morawiecki Orban PAP 1200.jpg
Budżet UE. Dr hab. Zajączkowski: można spodziewać się jeszcze bardziej ostrych wystąpień

Holandia najbardziej twarda

Najmocniej na powiązanie budżetu z systemem przestrzegania prawa naciska Holandia, która grozi nawet pozwaniem Polski przed Trybunał Sprawiedliwości, co byłoby ewenementem. - Obserwując, jak niezmienne jest stanowisko Holandii nie liczyłbym na kompromis - zauważa dr hab. Kamil Zajączkowski. Jego zdaniem, zapowiedź wniesienia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości nie świadczy o woli zawarcia kompromisu. W jego ocenie w przypadku weta pozostałe państwa powołają Fundusz Odbudowy w formie umowy międzyrządowej bez Polski i Węgier.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Drugi dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO z udziałem szefa naszej dyplomacji Zbigniewa Raua - on line. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

Prezydent-elekt Mołdawii Mai Sandu zażądała, by Rosja wyprowadziła swoje wojska z Naddniestrza. W odpowiedzi szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że przerwanie kontroli nad składami amunicji w Naddniestrzu grozi bardzo poważnymi incydentami.  Jego zdaniem, "jest wątpliwe", aby Moskwa odpowiedziała pozytywnie na żądanie. W miejscowości Cobasna w separatystycznym Naddniestrzu, na terytorium Mołdawii, przy samej granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z 20 tys. ton amunicji, która w ponad połowie jest przeterminowana. Sandu oświadczyła w poniedziałek, że pomiędzy Mołdawią i Rosją nie było dwustronnej umowy w sprawie obecności w Naddniestrzu rosyjskiej operacyjnej grupy wojsk. I konieczne jest jej wyprowadzenie z terytorium Mołdawii. Z kolei wojskową misję pokojową, w której również uczestniczą siły rosyjskie, powinna, jej zdaniem, zastąpić misja cywilna pod auspicjami OBWE. Obecność rosyjskich wojsk jest gwarancją istnienia władz nieuznawanej republiki w Naddniestrzu. Rozmowa z Jakubem Pieńkowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czytaj również:


Na Słowacji zabójca Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej został skazany na 25 lat więzienia. W apelacji słowacki Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie zamordowania dziennikarza śledczego i jego partnerki i podwyższył wyrok.
Mężczyzna odpowiadał też za zabójstwo przedsiębiorcy Petra Molnára. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać, że zabójca działał bezdusznie i był w stanie likwidować także świadków dokonywanych zbrodni. Korespondencja Wojciecha Stobby.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski), Jakubem Pieńkowskim (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 2.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: nie da się całkowicie zahamować nielegalnej imigracji do UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:32
W ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba imigrantów, którzy dotarli do UE szlakiem bałkańskim, jednocześnie coraz mniej osób dostaje się do Europy przez Morze Śródziemne. Ponad połowa migrantów to Syryjczycy, jedną czwartą stanowią Afgańczycy. - Nie da się całkowicie uszczelnić granic - mówi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 20:28
W Parlamencie Europejskim toczy się debata dotycząca orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. - Gdybyśmy patrzyli na kompetencje, jakie mają organa Unii Europejskiej, to kwestie wiążące się z etyką czy ideologią nie leżą w gestii Parlamentu Europejskiego ani Unii Europejskiej - mówi ekspertka od prawa międzynarodowego.
rozwiń zwiń