"To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:55
Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w Brukseli, że jest szansa na kompromis w sprawie pakietu budżetowego. Jego zdaniem możliwe jest dołączenie deklaracji interpretacyjnych do mechanizmu warunkowości. - Występować w imieniu państwa mogą osoby, które mają upoważnienie, a wicepremier takiego upoważnienia nie ma - mówi prof. Genowefa Grabowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

costa sassoli pap `1200x660.jpg
"Jest mały margines ustępstw". Dr Zajączkowski o negocjacjach ws. budżetu UE


Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że pomysł, jaki wicepremier zgłosił w Brukseli jest jednym z wielu pomysłów, jakie się przewijają, ale nie nabiera oficjalnego charakteru, bo to nie jest mechanizm, z jakiego korzysta państwo.


Posłuchaj
20:13 ws 4-12-2020.mp3 Inicjatywa wicepremiera Jarosława Gowina w sprawie przyjęcia budżetu Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)

 

Unia Europejska FREE 1200.jpg
Prof. Grosse: sprawy dot. funduszy europejskich muszą być podejmowane jednomyślnie

Propozycja nie wiąże Polski

Zaznacza, że nie jest to propozycja, która wiązałaby Polskę, choć - jak przypuszcza - w intencji zgłaszającego miałyby pomóc w negocjacjach. Zaś przechodząc do merytorycznej oceny prof. Grabowska zastanawia się, czy można poprawiać coś, co z gruntu nie ma umocowania prawnego. Jej zdaniem, rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości nie ma podstaw prawnych w unijnych traktatach i jest dotknięte wadą formalną.

Rada Europejska nie stanowi prawa

Odnosząc się do słów wicepremiera Jarosława Gowina, że deklaracja miałaby zostać przyjęta przez Radę Europejską ekspert wyjaśnia, że Rada nie stanowi prawa. Prawo stanowią Komisja Europejska i Parlament Europejski.
Szczyt Unii Europejskiej w sprawie budżetu zaplanowano na 10 i 11 grudnia w Brukseli.Posłuchaj całej audycji, w której również:

Szef francuskiego MSW zarządził kontrole w 76 meczetach podejrzewanych o separatyzm. Francuskie służby sprawdzą pochodzenie imamów, źródła finansowania wspólnot oraz powiązania wiernych z organizacjami terrorystycznymi. Relacja Stefana Polcera.

W niedzielę w Rumunii odbędą się wybory parlamentarne, które mogą zadać poważny cios potężnej do niedawna postkomunistycznej PSD. Rozmowa z Jakubem Pieńkowskim z PISM.

Jak z pandemią koronawirusa radzi sobie ukraińska służba zdrowia, szczególnie na wschodzie kraju ogarniętym konfliktem z samozwańczymi, prorosyjskimi republikami. W czwartek ambasadorowie Polski, Czech, Słowacji i Węgier na Ukrainie przekazali sprzęt medyczny i testy na Covid-19 szpitalom w obwodzie ługańskim w Donbasie. Relacja Adriana Bąka.    

Czytaj Także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspertka prawa międzynarodowego, b. eurodeputowana), Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 4.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 21:22
Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycje dotyczące budżetu UE - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefem węgierskiego rządu Viktorem Orbanem
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stawką jest poszanowanie traktatów i suwerenność". Prof. Grosse o polskim wecie w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
- Następuje zmiana ustrojowa i instytucje europejskie coraz częściej wchodzą w kompetencje państw członkowskich, nie mając do tego prawa i łamiąc traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 
rozwiń zwiń