Brak porozumienia ws. budżetu może być porażką Niemiec. Aleksandra Rybińska o szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:20
W czwartek (10.12) rozpoczyna się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, którego najważniejszym tematem jest zatwierdzenie budżetu na kolejnych siedem lat oraz funduszu odbudowy, który ma na celu pomóc unijnym gospodarkom w nadrobieniu strat spowodowanych pandemią koronawirusa. Polska i Węgry twardo sprzeciwiają się powiązaniu spraw finansowych z klauzulą przestrzegania praworządności, grożąc wetem. Sceptyczna jest też Holandia.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiwe w Bundestagu efekty niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej
Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiwe w Bundestagu efekty niemieckiej prezydencji w Unii EuropejskiejFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Szymański premier EN-1200.jpg
Kompromisowa propozycja ws. warunkowości wypłat z budżetu UE. Znamy szczegóły projektu

Ale do mediów przedostały się doniesienia, że może dojść do porozumienia. Taką informację przekazał podczas wizyty w Pradze Andrzej Duda. Podczas spotkania prezydentów Polski i Czech omówiono stan negocjacji unijnego budżetu i współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Korespondencja Wojciecha Stobby.


Posłuchaj
19:57 WS 9-12-2020.mp3 Bilans prezydencji Niemiec w Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)

 

parlament europejski free 1200.jpg
Strona niemiecka zwołuje spotkanie ambasadorów ws. budżetu UE

Bez budżetu prezydencja UE Niemiec zakończy się porażką

Przed szczytem Unii kanclerz Angela Merkel podsumowała w Bundestagu półroczne przewodnictwo Niemiec we Wspólnocie. Aleksandra Rybińska, publicystką tygodnika "Sieci" podkreśla, że Niemcom bardzo zależy na przyjęciu budżetu podczas ich prezydencji. Zwraca uwagę, że Berlin zapowiadał zrealizowanie wielu istotnych celów, a wśród nich umocnienie wartości. - Gdyby nie przyjęto budżetu i powiązania go z kryterium praworządności, to byłaby to porażka Angeli Merkel - mówi dziennikarka. Zastanawia się, że czy jeśli wspomniane przez prezydenta Andrzeja Dudę porozumienie zostanie zaakceptowane przez Polskę i Węgry, to zostanie zaakceptowane przez Holandię, która najbardziej nalegała na powiązanie wypłat z praworządnością.

Holandia ma w nosie praworządność

Podkreśla, że postawa Holandii związana jest z marcowymi wyborami w tym kraju, a społeczeństwo holenderskie było przeciwne powoływaniu funduszu odbudowy, bo uważa, że powstał on z holenderskich podatków. - Premier Mark Rutte w sumie ma w nosie, czy w Polsce i na Węgrzech jest praworządność, czy nie. Tu chodzi o interes premiera i jego ugrupowania politycznego oraz o to, żeby w marcu nie stracić na tym - ocenia publicystka.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Holandii w odstępie 24 godzin doszło do zamachów bombowych w trzech polskich sklepach. Nikt nie odniósł obrażeń, bo eksplozje miały miejsce w godzinach nocnych lub wcześnie rano. Felieton Michała Strzałkowskiego

Amerykański prezydent elekt Joe Biden obiecał zapewnić 100 milionów dawek szczepionek na koronawirusa w pierwsze 100 dni swojej prezydentury. Oprócz tego za swoje priorytety uznał rozpowszechnienie maseczek oraz powrót dzieci do szkół. Biden przedstawił na konferencji prasowej swoich kandydatów do administracji na stanowiska związane z ochroną zdrowia. Szefem resortu zdrowia i służb społecznych zostanie prokurator generalny stanu Kalifornia Xavier Becerra. Jeżeli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat, 62-letni Becerra będzie pierwszym latynoskim szefem tego resortu posiadającego rozległe uprawnienia w dziedzinie kontroli zdrowia, lekarstw i szczepień, badań naukowych i programów ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących ponad 130 mln Amerykanów. Kandydatem na szefa Pentagonu jest emerytowany generał Lloyd Austin - o ile także zatwierdzi go Senat, będzie on pierwszym czarnoskórym ministrem obrony USA. O personalnym decyzjach i walce z COVID-19 nowej administracji rozmowa z Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Aleksandra Rybińska (publicystka tygodnika "Sieci"), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 9.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Filip Kaczyński o sporze w UE: wynika on z różnic ideologicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 16:49
- Konflikt w UE wynika z różnic ideologicznych. Dobrze wiemy, jak wygląda podział sił w UE. Kraje takie jak Polska i Węgry są przez większość rządzącą spychane na margines - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Kaczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed szczytem w Brukseli. Maciej Kożuszek: pozostałe państwa piłują gałąź, na której same siedzą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 11:40
- Możemy mówić, że brak sprzeciwu przez pozostałe państwa w Brukseli jest kwestią tego, że te państwa w tej chwili nie czują tego, że ten mechanizm jest czymś, co w tej chwili im bezpośrednio wisi nad głową - ocenił sytuację przed szczytem w Brukseli Maciej Kożuszek, publicysta "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń