Prof. Włodzimierz Gut: nowy wariant wirusa nie jest problemem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 20:01
W Wielkiej Brytanii stwierdzono nowy wariant koronawirusa. Rekord nowych zakażeń odnotowano w niedzielę, a na święta na Wyspach szykuje się ostry lockdown. - Nowy czy stary wariant koronawirusa nie zwalnia od przestrzegania rygorów sanitarnych - uspokaja wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Londyn. Zdjęcie ilustracyjne
Londyn. Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

1200 (1).jpg
Przyloty z Wielkiej Brytanii do Polski tylko do północy. Jest apel Ministerstwa Infrastruktury

Profesor przypomina, że wirus poza organizmem człowieka jest martwą komórką i żadna mutacja ani go nie przyspieszy, ani nie wzmocni. Martwi co prawda duża liczba zakażeń na Wyspach Brytyjskich, ale gość Programu 1 Polskiego Radia tłumaczy to poluzowaniem rygorów sanitarnych spowodowanym przedświąteczną atmosferą.


Posłuchaj
20:39 WS 21-12-2020.mp3 Mutacja koronawirusa a szczepionka i tempo rozchodzenia się zakażeń (Więcej świata/Jedynka)

respirator 1200 shutterstock.jpg
COVID-19 znacznie poważniejszy niż sezonowa grypa. Zobacz nowe badania

Nowa mutacja koronawirusa a szczepionka

- Nowy wariant nie ma żadnego wpływu na skuteczność szczepionki, bo jest skierowana przeciwko miejscu, w którym wirus łączy się z komórką, ani nie zmienia przebiegu choroby - wyjaśnia. Wirus może być jedynie problemem dla niektórych testów. Profesor Włodzimierz Gut jest sceptyczny co do informacji, że nowa mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się 70 proc. szybciej niż stara. - Wzrost liczby zakażeń to nie sprawa nowego wirusa, tylko sprawa zachowań ludzkich i reakcji na zbliżające się święta - mówi.

Pretekst do surowszych obostrzeń

Jego zdaniem, nowy wirus jest jedynie pretekstem do surowych obostrzeń wprowadzanych w Wielkiej Brytanii, bo odnotowano tam duże rozluźnienie rygorów sanitarnych.

Odnosząc się do dopuszczenia w Unii Europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19, wirusolog zwraca uwagę, że ograniczenie pandemii będzie możliwe, jeśli odpowiednio duża liczba osób się zaszczepi bądź przechoruje COVID-19. - Wszystko inne to są działania spowalniające, bo nigdy nie da się zerwać wszystkich kontaktów międzyludzkich i przerwać drogi rozchodzenia się wirusa - zauważa.

Komisja Europejska wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że szczepienia przeciw COVID-19 zaczną się w UE w dniach 27-29 grudnia. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Profesor Gut przypuszcza, że również w Polsce i innych krajach szczepionka zostanie w szybkim tempie dopuszczona do użytku, czego wymaga procedura.

Europa odcina się od Wielkiej Brytanii

Po wykryciu mutacji koronawirusa wiele państw, nie tylko w Europie, zdecydowało o zamknięciu swych granic dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii. Czy Europa odetnie się komunikacyjnie od Wielkiej Brytanii? Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

Czytaj także:


Posłuchaj całej audycji, w której również:

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły chroniące go inne okręty. Był to już drugi rejs Shandonga u wybrzeży Tajwanu od czasu wejścia okrętu do służby w 2019 roku. Dzień wcześniej przez Cieśninę przepłynął amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin. W oświadczeniu VII Floty USA zakomunikowano, że był to rutynowy rejs, zgodny z zasadami prawa międzynarodowego. W ostatnich miesiącach zwiększyła się liczba incydentów z udziałem wojska chińskiego na Morzu Południowochińskim, w bliskiej odległości od terytorium Tajwanu. O próbie narzucenia chińskiej dominacji felieton Adriana Bąka.

W stolicy Armenii Erywaniu - marsz żałobny upamiętniający ormiańskie ofiary niedawnego konfliktu z Azerbejdżanem o Górski Karabach. Na jego czele stanął premier Nikol Paszynian. W tym samym czasie przeciwnicy premiera domagali się jego dymisji. W Armenii kończy się trzydniowa żałoba narodowa. 22 grudnia ma się odbyć kolejny duży mityng opozycji. Siedemnaście partii opozycyjnych zapowiedziało kontynuowanie protestów aż do skutku, czyli do ustąpienia premiera, krytykowanego za "kapitulację" i zdradę interesów Armenii. Sam Paszynian wielokrotnie zapowiadał, że nie zamierza podać się do dymisji, a o losie kraju nie może decydować bunt, tylko wybrana przez naród władza. O dalszym losie uważanego za proeuropejskiego ormiańskiego szefa rządu i możliwym powrocie do władzy prorosyjskich sił. Rozmowa z Arkadiuszem Legieciem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Włodzimierz Gut (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny), Arkadiusz Legieć (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa mutacja koronawirusa na Wyspach. Brytyjska prasa "odwołuje święta"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:41
- "Święta odwołane" - tak krzyczały nagłówki niedzielnych gazet. Niestety okazało się, że to był dopiero początek - relacjonuje sytuację w Wielkiej Brytanii Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE dopuściła na unijny rynek szczepionki firmy Pfizer i BionTech

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:45
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla jej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.
rozwiń zwiń