Prof. Małgorzata Zachara-Szymańska: Donald Trump nie da o sobie zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 19:05
Dziennik "Washington Post" ujawnił telefoniczną rozmowę prezydenta USA Donalda Trumpa z sekretarzem stanu Georgia Bradem Raffenspergerem, w której odchodzący prezydent nakłaniał rozmówcę do "znalezienia" takiej liczby głosów, by udało mu się prześcignąć w tym stanie wynik wyborczy Demokraty Joe Bidena. - Prezydent swoimi działaniami stara się podtrzymać uwagę tych, którzy na niego głosowali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.
Sekretarz Georgii Brad Raffensperger (L) i prezydent Donald Trump (P)
Sekretarz Georgii Brad Raffensperger (L) i prezydent Donald Trump (P)Foto: PAP/EPA/ERIK S LESSER/JIM LO SCALZO

Kongres USA 1200.jpg
"Demokraci nie są monolitem". Prof. Zbigniew Lewicki o wyborach do Senatu w USA

Prezydent Donald Trump nie chce być zapomniany

Prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ocenia, że rozmowa ta ujawnia rozgoryczenie Donalda Trumpa. - On nie zdołał przyswoić sobie reguł waszyngtońskiej gry przez minione cztery lata mówi. Jej zdaniem, działania Trumpa i zwolenników z Partii Republikańskiej nie mają szans na odwrócenie wyników wyborów. Ale prezydent swoimi działaniami stara się podtrzymać uwagę tych, którzy na niego głosowali. - Być może chce grać rolę naczelnego kontestatora, który będzie oceniał nowe władze - zastanawia się gość Jedynki.

don epa08912950 1200.jpg
"Dekret niezgodny z konstytucją". Trump nie przyjmuje porażki, kwestionuje legalność wyborów

Posłuchaj
21:39 WS 2-01-2021.mp3 Donald Trup nie może pogodzić się z porażką (Więcej świata/Jedynka)

Ważne wybory w Georgii do senatu

We wtorek w Georgii odbędą się wybory uzupełniające do senatu. Elekcja jest dla obu partii niezmiernie istotna, gdyż rozstrzygnie, które ugrupowanie będzie miało większość i kontrolę nad Senatem. Małgorzata Zachara-Szymańska uważa, że gdyby Demokraci przejęli wakujące dwa miejsca w Georgii, to byłaby szansa, aby realizowli śmiały plan polityczny, bo partia miałaby prezydenta i większość w Izbie Reprezentantów. Jej zdaniem udział prezydenta Donalda Trumpa w przedwyborczych wiecach niektórzy uznają za niepożądany. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że  ostatnie wybory i wydarzenia z nimi związane pokazały, że demokratyczne procedury w Stanach Zjednoczonych działają.

Wszystkie 50 stanów już potwierdziło wyniki listopadowych wyborów Zwycięstwo Bidena w Georgii, tradycyjnym bastionie Republikanów, stanowiło jedną z największych niespodzianek listopadowych wyborów prezydenckich. Demokrata nie triumfował tu od 1992 roku. Do sukcesu rywala Trumpa przyczyniła się walnie wyjątkowa mobilizacja wyborcza w aglomeracji Atlanty wśród Afroamerykanów.

Czytaj także:

Amerykańska ustawa o obronie narodowej. Senat odrzucił weto Trumpa

"To jest również interes USA". Tadeusz Antoniak o kontynuacji projektu Trójmorza

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Brytyjski sąd zdecydował, że założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange nie może zostać wydany władzom USA ze względu na zły stan zdrowia i możliwość popełnienia przez niego samobójstwa. Nie kończy to jeszcze sprawy ekstradycji, bo władze USA już poinformowały, że będą się odwoływać od tej decyzji. To oznacza, że 49-letni Assange nie zostanie na razie wypuszczony z londyńskiego więzienia Belmarsh, w którym przebywał w trakcie trwania procesu. Korespondencja Adama Dąbrowskiego.

Iran powiadomił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zamiarze wznowienia wzbogacania uranu do poziomu czystości 20 proc., co stanowi złamanie porozumienia nuklearnego zawartego z mocarstwami zachodnimi oraz Rosją i Chinami. Jaka będzie reakcja nowej amerykańskiej administracji, czy wróci do porozumienia z którego wyszedł prezydent Trump. Rozmowa z dr Łukaszem Fyderkiem z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Dwóch francuskich żołnierzy zginęło, a jeden został ranny w sobotę podczas wykonywania misji zwiadowczej w północno-wschodnim Mali. Po tym wydarzeniu do 50 wzrosła liczba francuskich żołnierzy, którzy zginęli w antyterrorystycznych operacjach Serval, a następnie Barkhane, prowadzonych przez francuską armię w rejonie Sahelu w Afryce. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego), dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego) 

Data emisji: 4.01.2021

Godzina emisji: 17.32

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Sędzia federalny podjął decyzję ws. zmiany wyniku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 05:40
Federalny sędzia okręgowy w Teksasie odrzucił w piątek kolejną, podjętą przez Republikanów, próbę zmiany wyników listopadowych wyborów prezydenckich wygranych przez Demokratę Joe Bidena. Miał jej dokonać wiceprezydent Joe Pence.
rozwiń zwiń