Niemiecka CDU wybierze nowego przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 20:51
1001 delegatów wybierze w sobotę (16.01) nowego przywódcę niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), który zastąpi Annegret Kramp-Karrenbauer. Zwycięzca może, ale nie musi, zostać kolejnym kanclerzem federalnym, dlatego zainteresowanie wyborami jest duże nie tylko w Niemczech. Wybory zostaną przeprowadzone drogą internetową.
Początek kongresu CDU
Początek kongresu CDUFoto: PAP/ EPA/FILIP SINGER

kapitol pap 1200x660.jpg
Analityk: w głębi serca Donald Trump chce ponownych zamieszek

Kandydatów do objęcia fotela szefa CDU jest trzech: premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, były lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz i były minister środowiska Norbert Roettgen.


Posłuchaj
19:54 Jedynka-15-01-2021-Wiecej-świata.mp3 Niemiecka CDU wybiera nowego przewodniczącego (Więcej świata/Jedynka)

 

epa08911218.jpg
Ekspert: umowa Unia Europejska - Chiny to triumf pewnej logiki

Z sondażu telewizji ZDF wynika, że według Niemców żaden z trzech kandydatów na przewodniczącego partii nie ma cech potrzebnych, by zostać kanclerzem federalnym. Nawet zwolennicy CDU i CSU nie widzą możliwości objęcia przez któregoś z nich tego urzędu.

Jaki kurs obierze CDU?

Dr Sebastian Płóciennik z PISM zwraca uwagę, że najbliżej Angeli Merkel jest Armin Laschet, który otwarcie deklaruje, że chciałby kontynuować jej politykę. - Natomiast taką politykę anty-Merkel proponuje Friedrich Merz - zauważa analityk. Nie miał on z Merkel dobrych relacji, przegrywał partyjne wybory i odszedł do sektora finansowego. Postanowił wrócić w 2018 roku, kiedy pani kanclerz zadeklarowała wycofanie się z polityki. Według sondaży Merz ma największe szanse na wygraną. - To byłby skręt na prawo i powrót CDU do konserwatywnej polityki - ocenia politolog.

Kto będzie kandydatem na kanclerza?

Podkreśla, że Angela Merkel zbudowała siłę partii, włączając do jej programu wielu kwestii centrolewicowych lub wręcz lewicowych, jak odejście od energii atomowej. Sebastian Płóciennik nie wyklucza, że bezpośrednio po wyborze przewodniczącego CDU ogłosi, kto będzie jej kandydatem do fotela kanclerza, a w grze są jeszcze premier Bawarii Markus Söder i minister zdrowia Jens Spahn.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Pekin niechętnie współpracuje z WHO w sprawie ustalenia źródeł pandemii koronawirusa. Do chińskiego Wuhan przybył zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, prowadzących śledztwo w sprawie źródeł pandemii. Ich misja potrwa miesiąc. Dwa tygodnie spędzą jednak na obowiązkowej dla wszystkich podróżnych przybywających do Chin kwarantannie. Korespondencja Tomasza Sajewicza.

Parlament Europejski opublikował memorandum w sprawie relacji transatlantyckich i zaproponował kilka dziedzin, w których mogłyby one zostać poprawione. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską.

W Brukseli zamieszki po śmierci zatrzymanego przez policję czarnoskórego Ibrahima Barrie. Niszczono witryny sklepowe i podpalono komisariat. Zaatakowany został też samochód, którym wracał do domu król Belgów. Relacja Adriana Bąka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła:

Goście: dr Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 17.32

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto kanclerzem po Merkel? Ekspert: wybór szefa CDU to początek zaciętej walki, mamy rok "superwyborczy" w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:00
- Kongres partii CDU wybierze nowego przewodniczącego partii. To ważny krok ku rozstrzygnięciu, kto będzie kandydatem CDU/CSU na kanclerza. Chadecy są zdecydowanym liderem sondaży przed jesiennymi wyborami do Bundestagu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). W tym roku w Niemczech odbędzie się także seria wyborów do sześciu spośród szesnastu parlamentów związkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przesunęła się na lewo, popełniła błąd w polityce migracyjnej". Prof. Miszczak o Merkel

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 20:15
- Obecna kanclerz Niemiec była elementem stabilizującym, harmonizującym interesy niemieckie. Ale jej opcja polityczna przesunęła się bardzo na lewo. Popełniła ona pewien błąd w polityce migracyjnej - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń