Andrzej Dąbrowski: Joe Biden opowiedział się po stronie krytyków poprzedniego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 18:59
- Joe Biden w swoim inauguracyjnym wystąpieniu wzywał do zakopania w USA politycznego topora wojennego, a z drugiej strony natychmiast zabrał się do "odkręcania" tego, co jego poprzednik sformułował w swoich decyzjach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dąbrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Stany Zjednoczone nadal będą podzielone politycznie?
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Doug Mills / POOL

Papież Franciszek PAP-1200.jpg
Papież do Bidena: niech Bóg obdarzy Pana mądrością i siłą w pełnieniu urzędu
Posłuchaj
19:36 Jedynka/Więcej świata - 21.01.2021 Zaprzysiężenie Joe Bidena, próba pojednania Francji z Algierią, Unia Europejska i koronawirus (Jedynka/Więcej świata)

Joe Biden w swoim pierwszym prezydenckim przemówieniu zaapelował do Amerykanów o jedność. - Dzisiaj, tego styczniowego dnia, cała moja dusza angażuje się w to, żeby przynieść Ameryce i jej mieszkańcom jedność. Proszę każdego Amerykanina, aby przyłączył się do mnie, żebyśmy zjednoczyli się w walce z takimi wrogami jak wściekłość, urazy czy nienawiść. A jest ich jeszcze więcej, bo to też bezprawie, przemoc, choroba, bezdomność czy poczucie beznadziei - przemawiał nowy prezydent.

Wartości demokratyczne

- Było to przemówienie, które zostało sformułowane i zaprezentowane w taki sposób, jak Joe Biden zapowiadał, że będzie chciał swoją prezydenturę, a na pewno jej początek, kształtować. Postawił sobie za cel, żeby przemówienie było bardzo koncyliacyjne oraz skupiało się na tym, co Amerykanów łączy, a nie na tym, co ich aktualnie dzieli - komentuje Andrzej Dąbrowski.

Ekspert Jedynki dodaje, że Joe Biden wskazywał na różne wartości, m.in. na wolność, nadzieję i wiarę. - Te rzeczy, które Amerykanów tradycyjnie łącza i ma nadzieję, że będzie w stanie je wydobyć z podzielonego narodu i ponownie ustawić na piedestale wspólnoty - słyszymy.

Konflikt Republikanów i Demokratów

Pojawia się jednak pytanie, czy Joe Biden będzie w stanie "zasypać" różnice, które występują między Republikanami, a Demokratami.

- To nie są procesy, które pojawiły się tylko i wyłącznie z dniem zaprzysiężenia Donalda Trumpa 4 lata temu. Brak zaufania do instytucji publicznych, a także przekonanie, że Amerykanie dzielą się na lepszych i na gorszych (…) oraz że państwo stawia na wartości obce amerykańskim obywatelom, istnieje w tym narodzie od dziesięcioleci, a być może nawet od samego początku, czyli ponad 200 lat (…). Dla Joe Bidena to zadanie będzie najważniejszym i cały czas będzie wspominał o tym w sferze deklaratywnej, ale faktyczną odpowiedź będziemy mogli poznać dopiero za kilka lat, a być może za kilka kolejnych kadencji następujących po sobie prezydentów - twierdzi Andrzej Dąbrowski.

17 rozporządzeń prezydenta Bidena

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych od razu po swoim zaprzysiężeniu zabrał się do pracy. Jeszcze pierwszego dnia urzędowania podpisał 17 rozporządzeń, m.in. o klimacie, walce z pandemią i migracji. Co one mówią o polityce, którą chce prowadzić Joe Biden?

- Mówią całkiem sporo. Z jednej strony Joe Biden, który w swoim inauguracyjnym wystąpieniu wzywał do jedności i zakopania w USA politycznego topora wojennego, a z drugiej strony natychmiast zabrał się do "odkręcania" tego, co jego poprzednik sformułował w swoich decyzjach. W związku z tym opowiedział się jednoznacznie po stronie krytyków poprzedniego prezydenta - odpowiada Andrzej Dąbrowski.

Zdaniem eksperta Jedynki Joe Biden jako polityk "zawsze będzie działał przede wszystkim w swoim interesie politycznym i grupy politycznej, z którą aktualnie współpracuje i z której wywodzi się".

- Te decyzje w pewnym stopniu były też konieczne, bo faktycznie poprzednia administracja dosyć swobodnie podchodziła do spraw związanych chociażby z pandemią i nie wykazywała odpowiedniej determinacji. Przynajmniej takiej, jakie oczekiwali Amerykanie - dodaje Andrzej Dąbrowski.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Francuskie władze liczą na pojednanie z Algierią po wojnie o niepodległość tego kraju, która zakończyła się niemal 60 lat temu. Z tej okazji prezydent Francji zaproponuje władzom Algierii zorganizowanie wspólnych obchodów. Materiał Stefana Foltzera.

- Szczepienia przeciwko koronawirusowi i testowanie próbek COVID-19 na obecność nowych mutacji to główne tematy wideoszczytu Rady Europejskiej. Europę podzieliła kwestia wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadziła: Magdalena Skajewska

  Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Andrzej Dąbrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

  Data emisji: 21.01.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Zamieszki na Kapitolu. Dr Renata Nowaczewska: podsycanie atmosfery kiedyś musiało wybuchnąć

  Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 20:50
  W Waszyngtonie doszło do zamieszek na Kapitolu, w których zginęły 4 osoby. - Podsycanie atmosfery kiedyś musiało wybuchnąć, natomiast w ogóle nie sądziłam, że to przybierze taki obrót sprawy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Renata Nowaczewska. - Obawy budzi skala wydarzenia - dodaje Paweł Markiewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Inauguracja Joe Bidena. Wałkuski: towarzyszą jej nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

  Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 19:20
  Już w środę (20.01) przed Kapitolem odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta USA Joe Bidena. - Środki bezpieczeństwa są większe niż zastosowano tutaj po atakach terrorystycznych 11 września - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jak będzie wyglądać inauguracja prezydentury polityka Demokratów?
  rozwiń zwiń