Unijna strategia szczepień. Ekspert: decyzja o wspólnych negocjacjach była właściwa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:22
 - Decyzję o tym, żeby wspólnie negocjować umowy dot. zakupu szczepionek przeciw COVID-19 podjęły państwa członkowskie i to była decyzja właściwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Melchior Szczepanik z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przemawia podczas debaty na temat stanu prac nad strategią szczepień Covid-19
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przemawia podczas debaty na temat stanu prac nad strategią szczepień Covid-19Foto: EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała w środę w Parlamencie Europejskim, że jeśli chodzi o walkę z COVID-19, UE nie jest na etapie, na jakim chciałaby być. Mówiła, że Wspólnota była zbyt optymistyczna, jeśli chodzi o dostawy szczepionek.  

Ursula von der Leyen przyznała, że niektóre założenia strategii były zbyt optymistyczne. Przekonywała jednak, że wspólne umowy o zakupy preparatów były dobrym pomysłem. Von der Leyen podkreśliła również, że wszystkie kraje dostają szczepionki w tym samym czasie i na tych samych warunkach. 

Posłuchaj
20:42 Jedynka/Więcej świata 10.02.2021.mp3 Unijna strategia szczepień. Ekspert: decyzja o wspólnych negocjacjach była właściwa (Więcej świata/Jedynka) 

Mimo wszystko jest coraz więcej głosów, że Komisja Europejska zadziałała zbyt wolno i że niezbyt ostro egzekwowała umowy z firmami ws. dostaw szczepionek. - Decyzję o tym, żeby wspólnie negocjować umowy, podjęły państwa członkowskie i to była decyzja właściwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Melchior Szczepanik z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Podjęcie jej i porozumienie między państwami zajęło trochę czasu. Państwa członkowskie dogadały się w czerwcu, tymczasem w maju USA i Wielka Brytania podpisały pierwsze umowy z AstraZeneką. Trudno było ten wyścig wygrać - dodaje ekspert. 

Zbyt duży optymizm

Założeniem było, że państwa członkowskie kupują szczepionki wspólnie, co miało skutkować, że 450 mln obywateli będzie miało lepszą pozycję przetargową i przede wszystkim nie będą ze sobą konkurować. - Chodziło o uniknięcie sytuacji, w której część państw członkowskich ma tych szczepionek za dużo, a część nie ma ich w ogóle. To by prowadziło do sporów politycznych, które utrudniłyby funkcjonowanie jednolitego rynku - ocenia gość audycji. - Jeżeli coś można zarzucić Komisji Europejskiej to zbyt duży optymizm, że firmy w pełni wywiążą się z umów, kontraktów - dodaje. 

Czy proces szczepień się rozsypie?

Niektóre państwa członkowskie zapowiadają zakup szczepionek samemu. Jak zauważa Melchior Szczepanik, byłoby to zagrożeniem dla unijnej solidarności. - Komisja Europejska i parlamentarzyści europejscy zwracają uwagę na fakt, że jeśli któreś z państw członkowskich chciałyby zamawiać dodatkowe szczepionki od producentów, z którymi negocjowała Komisja Europejska, to otrzymają je na samym końcu - mówi ekspert. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji 

- Drugi dzień spotkania przywódców V4 z okazji 30. rocznicy powołania Grupy Wyszehradzkiej, m.in. sesja plenarna "Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna". O szczegółach mówiła Magdalena Skajewska.

- Rosyjska ekspansja w Arktyce. Ciężkie myśliwce dalekiego zasięgu w zmodernizowanej wersji MiG-31BM zostały rozmieszczone na Nowej Ziemi, aby kontrolować Arktykę, oraz na Czukotce, którą od Alaski oddziela jedynie Cieśnina Beringa. W obu przypadkach chodzi o zwiększenie kontroli nad Arktyką i tak zwaną "Północną Drogą Morską". Na Północ trafiły również systemy przeciwlotnicze S-400. Gościem audycji był Jarosław Guzy z PAP. 

- 30 tysięcy Syryjczyków otrzymało w ostatnich tygodniach pomoc z Polski. Chodzi o uchodźców, którzy mieszkają w północnym Libanie. Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomogła syryjskim uciekinierom w ociepleniu namiotów na zimę. Pieniądze na pomoc dla uchodźców wyłożyła m.in. kancelaria polskiego premiera - relacja reporterska Wojciecha Cegielskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Melchior Szczepanik (Państwowy Instytutu Spraw Międzynarodowych), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

"Trzeba iść w kierunku solidarności". Beata Kempa o wspólnych zakupach szczepionki przez UE

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:15
 - Jeżeli chcemy ograniczyć pandemię, to w krótkim czasie musi być zaszczepiona jak największa populacja - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa, komentując informacje o wynegocjowaniu przez Komisję Europejską dodatkowych 300 mln dawek szczepionki BioNTech/Pfizer dla całej UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka AstraZeneki dopuszczona na europejski rynek. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:47
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.
rozwiń zwiń