"Nowy element rosyjskiej wojny hybrydowej". Szeligowski o dezinformacji nt. szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:29
Unia Europejska pomoże Ukrainie w walce z dezinformacją dotyczącą szczepionek przeciwko COVID-19. - Dezinformacja ta jest bardzo mocno podsycana przez stronę rosyjską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego Moskwie zależy, żeby Ukraińcy nie szczepili się? Odpowiedź w artykule.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/TOMS KALNINS

epa von der leyen 1200.jpg
Unijna strategia szczepień. Ekspert: decyzja o wspólnych negocjacjach była właściwa
Posłuchaj
18:49 Jedynka/Więcej świata - 11.02.2021 Rosyjska dezinformacja na Ukrainie, Julia Nawalna, eksperci WHO w Wuhanie, kosmiczny wyścig na Marsa (Jedynka/Więcej świata)

W Brukseli odbywa się posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE-Ukraina, w którym bierze udział m.in. szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, ale także premier Ukrainy Denys Szmyhal. Politycy dyskutują m.in. o wdrażaniu reform politycznych, praworządności, bezpieczeństwie oraz współpracy gospodarczej i handlu. Jednym z ważniejszych tematów jest także konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami we wschodniej Ukrainie oraz realizacja porozumień mińskich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii humanitarnych.

Ukraińcy nie chcą się szczepić?

Do tych tematów dołożono także kwestie związane z pandemią. UE pomoże Ukrainie w uzyskaniu szerszego dostępu do szczepionek oraz w walce z dezinformacją w kontekście szczepień. Jak okazuje się, aż połowa Ukraińców deklaruje w badaniach, że nie zamierza się zaszczepić.

- Z jednej strony to oczywiście pewne miejscowe przesądy, a z drugiej rzeczywiście dezinformacja bardzo mocno podsycana przez stronę rosyjską. Trzeba wziąć pod uwagę, że państwa, które szybciej zaszczepią się i otworzą gospodarkę, prędzej wejdą na ścieżkę wzrostu gospodarczego. To jest pewien nowy element rosyjskiej wojny hybrydowej - komentuje Daniel Szeligowski.

Szczepionki z Indii

Władze ukraińskie kilka dni temu zdecydowały o zamknięciu niektórych prorosyjskich telewizji, ponieważ znajdowały się w nich treści, które powątpiewały w zachodnie bądź amerykańskie szczepionki i wychwalały rosyjskie. Ponadto ukraiński parlament zdecydował, że Ukraina nie będzie korzystać z rosyjskich szczepionek.

- Z politycznego punktu widzenia byłoby trudno zaakceptować, gdyby władze ukraińskie zdecydowały się na użycie rosyjskich szczepionek. Ukraina jest w dość specyficznym położeniu, ponieważ ma utrudniony dostęp do szczepionek pochodzenia amerykańskiego i europejskiego, przez co w zasadzie była zmuszona do sięgnięcia po szczepionki produkcji chińskiej, na które też jeszcze czeka - twierdzi Daniel Szeligowski.

Zdaniem eksperta Jedynki Ukraina w pierwszej kolejności powinna otrzymać szczepionki z Indii. - To jest nowa wiadomość, która pojawiła się kilka dni temu. Jest to stosunkowo duży kontrakt na szczepionki brytyjskie i amerykańskie, które produkowane są w Indiach w co najmniej 12 milionach dawek - dodaje.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Żona uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, opuściła Rosję. Według agencji Interfax Julia Nawalna odleciała z Moskwy do Frankfurtu nad Menem. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego.

- Eksperci WHO, badający przyczyny wybuchu pandemii COVID-19, zakończyli misję w chińskim mieście Wuhan. Co ustalili i czy jest to zgodne z chińską wersją wydarzeń? Rozmowa z dr. Michałem Boguszem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Trwa kosmiczny wyścig na Marsa. We wtorek dotarła tam arabska sonda, w środę chińska, a w przyszłym tygodniu dokona tego amerykańska. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Ukraina nie chce rosyjskich szczepionek przeciwko koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:49
Ukraińskie władze nie planują szczepień z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Oficjalny powód to niedostateczny poziom testów klinicznych rosyjskiego specyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijna strategia szczepień. Ekspert: decyzja o wspólnych negocjacjach była właściwa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:22
 - Decyzję o tym, żeby wspólnie negocjować umowy dot. zakupu szczepionek przeciw COVID-19 podjęły państwa członkowskie i to była decyzja właściwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Melchior Szczepanik z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń