USA i UE razem chcą chronić klimat. Jakub Wiech: mają wspólne cele

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:32
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry ocenił, że koszt przystosowania światowej gospodarki, by ograniczyć zmiany klimatyczne, wynosi 2,5-4 bilionów dolarów. Podczas spotkania z francuskimi politykami Kerry wezwał największe gospodarki świata do szybszych redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnienia, że do 2050 r. osiągną neutralność klimatyczną. Ekspert energetyczny Jakub Wiech ocenia, że USA i UE mają te same cele.
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry (L) podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry (L) podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem MacronemFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

białoruś flaga shutterstock 1200x660.jpg
Białoruś wydala polskiego konsula. Eberhard: Łukaszenka pokazuje Polskę jako wroga

Natomiast na konferencji prasowej w Brukseli John Kerry powiedział, że spotyka się z przedstawicielami Unii Europejskiej, "by odnowić rozmowy na temat współpracy klimatycznej z przyjaciółmi z Europy".


Posłuchaj
20:19 Jedynka-12-03-2021-więcej-świata.mp3 Współpraca USA i Unii Europejskiej w ochronie klimatu (Więcej świata/Jedynka)

1200_żołnierz_TT.jpg
Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

USA nie chcą być gorsze od Unii Europejskiej i Chin

Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com oczekuje, że podczas planowanego na 22 kwietnia w Glasgow szczytu klimatycznego Stany Zjednoczone zadeklarują gotowość dążenia do neutralności klimatycznej, co zresztą było sygnalizowane przez prezydenta Joe Bidena w trakcie kampanii wyborczej. - Stany nie chcą zostać w tyle w stosunku do Unii Europejskiej, która jest postrzegana jako lider działań na tym polu - mówi. Nie chcą też być gorsze od Chin, które już zadeklarowały, że neutralność klimatyczną chcą osiągnąć w roku 2060. Gość Programu 1 Polskiego Radia przewiduje, że USA będą chciały przebić stanowisko zarówno Chin, jak też Unii Europejskiej i zadeklarować szybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Współpraca USA z UE byłaby korzystna dla klimatu

Ekspert wskazuje, że zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska deklarują te same cele, czyli redukcję gazów cieplarnianych, ale na współpracy już pojawiły się pierwsze rysy. Ocenia, że działania proklimatyczne są obciążone polityką. Stany Zjednoczone kierują się jednak zasadą ochrony własnej gospodarki. Ale do zgrzytów dochodzi również wśród członków Unii. - Niektóre państwa jako projekty zrównoważone klimatycznie postrzegają energetykę jądrową - wyjaśnia. A jest duży blok państw, które nie widzą w atomie technologii zrównoważonej. Jego zdaniem, utworzenie przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską wspólnej strefy podatkowej czy fiskalnej ułatwiłoby dążenie do gospodarki niskoemisyjnej i uzgodnienia, jak różne dziedziny gospodarki zmniejszają lub zwiększają emisję. - Standaryzacja byłaby czymś pożądanym - zauważa ekspert. Podkreśla, że obie strony chciałyby zarobić poprzez zwiększenie potencjałów eksportowych, czy też zwiększenie produkcji przemysłowej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Dwóch polskich dyplomatów - konsul generalny w Grodnie i konsul z tej samej placówki - mają opuścić terytorium Białorusi. "Polska rezerwuje sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi" - poinformował wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz. Polska wydaliła również dwóch konsulów białoruskich. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Spotkanie online prezydenta USA Joe Bidena z premierami Japonii, Indii i Australii, Yoshihide Sugą, Narendrą Modim i Scottem Morrisonem w ramach Quad, tj. nieformalnego dialogu w sprawie bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku, który wpisuje się w amerykańską strategię równoważenia wpływów militarnych i gospodarczych Chin w tym regionie. O tworzeniu przez USA antychińskiego sojuszu państw rozmowa z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.    

Wizyta zastępcy dowódcy amerykańskich sił powietrznych w Europie i Afryce gen. broni Stevena Bashama w 33 bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W trakcie wizyty obserwowano przylot oraz tankowanie amerykańskiego bombowca strategicznego B1 zdolnego do przenoszenia broni jądrowej. Po tankowaniu samolot odleciał. O obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce felieton Katarzyny Semaan.

Czytaj także:

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Jakub Wiech (portal Energetyka24.com), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Czy Polacy są gotowi ograniczyć korzystanie z samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:20
Połowa Polaków uważa, że rzadsze korzystanie z samochodu w dużym stopniu przyczynia się do zapobiegania zmianom klimatu, a ponad 60 procent deklaruje gotowość ograniczania tej czynności. Tak wynika z najnowszego badania Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (KOZK), wchodzącego w skład Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielony miernik". Od przyszłego roku banki będą publikować nowy wskaźnik

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 12:37
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego chce, aby od przyszłego roku banki miały obowiązek publikacji nowego wskaźnika, który odzwierciedli zaangażowanie banków w przyjazną politykę klimatyczną. 
rozwiń zwiń