Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych. Administracja przechodzi w tzw. tryb wewnętrzny

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 11:30
Od poniedziałku – wraz z nowymi obostrzeniami sanitarnymi – wróciły utrudnienia w załatwianiu spraw urzędowych. Do 9 kwietnia przyjmowanie interesantów zostało znacząca ograniczone – kwestie administracyjne można załatwić jedynie po umówieniu wizyty i to tylko w wybranych sprawach.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Urzędy dzielnicowe, miejskie, gminne, powiatowe i wojewódzkie wracają do pracy w tzw. trybie wewnętrznym. To naturalne pokłosie decyzji rządu i wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas niedawnej konferencji prasowej apelował, by w ramach możliwości – także w placówkach publicznych – przechodzić na pracę zdalną.

– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – mówił szef resortu zdrowia.


pandemia koronawirus podróż lotnisko shutter 1200 DimaBerlin.jpg
Obostrzenia w całej Polsce. Przypominamy, jak wyglądają nowe zasady

Prośba o wyrozumiałość

"Od dziś, 22 marca, budynki Urzędu Miasta Krakowa ponownie są dostępne wyłącznie dla klientów umówionych na wizytę lub tych, którzy mają zamiar umieścić przesyłkę w odpowiednim pojemniku wrzutowym. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych są nieczynne. Prosimy, aby załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usługi Paczkomat Urząd 24, lub wrzucając kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu" – czytamy na stronie krakow.pl.

Większość jednostek administracji rządowej i samorządowej zamieszcza podobne informacje na swoich stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych, a włodarze przepraszają za utrudnienia i proszą mieszkańców o wyrozumiałość. Wiele urzędów udostępnia kalendarze umożliwiające zdalne umówienie się na wizytę, a wojewodowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wydłużają obowiązujące terminy urzędowe.


1200_koronawirus_PAP.png
"Wprowadzenie zakazu przemieszczania się jest możliwe". Prof. Zajkowska o trzeciej fali pandemii

Kolejne ograniczenia

Przypomnijmy, że od dzisiaj aż do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują kolejne ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi; w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

 

 

PolskieRadio24.pl, DoS

 

Czytaj także

Efektywności pracy zdalnej. Ekspert: nie jest gorsza, a bywa wyższa niż w formie tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:12
Wielu pracodawców wykorzystało wakacje do usprawnienia pracy zdalnej i może uruchomić dodatkowe rezerwy - powiedział ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia przetasowała ofertę benefitów. Zdrowie pracowników stało się priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:11
Wśród profitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców zyskały w pandemii komfort pracy i zdrowie pracowników - wynika z najnowszego raportu o benefitach pracowniczych. Blisko jedna piąta pracodawców deklaruje zainteresowanie profitami związanymi z profilaktyką onkologiczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy nastąpi spadek dziennej liczby zakażeń koronawirusem? Prof. Gut wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 14:00
- Jeśli ludzie zastosują się do wprowadzonych w całym kraju obostrzeń, to spadek dziennej liczby zakażeń może nastąpić dopiero za dwa, trzy tygodnie - powiedział w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień z nowymi obostrzeniami. Rzecznik KGP: wystawiono ponad 2 tysiące mandatów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 16:56
- Pierwszego dnia obowiązywania nowych ograniczeń policjanci nałożyli ponad 2,4 tys. mandatów i sporządzili prawie 670 wniosków do sądu o ukaranie w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa maseczką – poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń