Nowe sankcje UE wobec Chin. Ekspert: nie są dotkliwe, ale symboliczne

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 19:11
Na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowe sankcje za łamanie praw człowieka przeciwko m.in. czterem osobom i jednej firmie z Chin za łamanie praw muzułmańskich Ujgurów. Pekin odpowiedział odwetem. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Meeh/shutterstock

1200 chiny free.jpg
Chiny w odwecie nakładają sankcje na Unię Europejską. Część z nich może uderzyć w polskich ekspertów

Sankcje symboliczne z obu stron 

Ostatni raz Unia Europejska nakładała sankcje na Chiny za łamanie praw człowieka po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku. Teraz powodem są masowe i brutalne prześladowania Ujgurów. Ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich zgodzili się wczoraj na restrykcje za masowe prześladowania milionów Ujgurów, którzy są więzieni w obozach pracy, gdzie podlegają politycznej i kulturowej indoktrynacji. W odpowiedzi chińskie władze objęły sankcjami grupę eurodeputowanych, posłów z kilku krajów, unijnych dyplomatów oraz ekspertów i naukowców. 

Posłuchaj
20:12 Jedynka/Więcej świata 23.03.2021 Chiny UE.mp3 Odwet Chin za sankcje nałożone przez Unię Europejską (Więcej świata/Jedynka)

 

- Wydaje mi się, że w tej chwili sankcje z obydwu stron są symboliczne - uważa dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Zazwyczaj w stosunkach międzynarodowych to tak się odbywa, że jak jedna strona eskaluje, to ta druga powinna odpowiedzieć do takiego samego poziomu (...). W tej chwili wydaje się, że Europa nie jest psychologicznie gotowa do podjęcia tej gry - ocenia ekspert. 

Relacje chińsko-europejskie

Sankcje to kolejna odsłona w skomplikowanych relacjach Unii z Chinami. Decyzja w tej sprawie nie była łatwa i kraje członkowskie spierały się długo w tej sprawie, bo we Wspólnocie nie ma jednomyślności, jak traktować Chiny - jedni uważają, że to strategiczny partner, inni, że systemowy rywal, szerzący dezinformację. Do dzisiejszych sankcji wykorzystane zostały niedawno uzgodnione przepisy w Unii pozwalające na nakładanie restrykcji za łamanie praw człowieka. Oprócz Chin sankcjami objęto Rosję, Libię, Koreę Północną, Sudan Południowy i Erytreę.

Łamanie praw człowieka wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej

Sytuacja Ujgurów w Chinach budzi coraz większe zaniepokojenie w Europie. Dlaczego Chińczycy prowadzą tak ostrą politykę wobec mniejszości ujgurskiej? - Oni prowadzą taką politykę nie tylko w stosunku do Ujgurów, ale też w stosunku do Tybetańczyków czy Mongołów - podkreśla gość audycji. - To jest ogólnochiński trend dążący do stworzenia bardzo monolitycznego społeczeństwa, ujednolicenia językowego i przymusowej asymilacji wszystkich mniejszości - dodaje. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Izraelczycy głosują we wtorek w czwartych wyborach parlamentarnych w ciągu zaledwie dwóch lat. Po raz kolejny wyścig sprowadza się do tego, czy urzędujący premier zachowa stanowisko. Ze wszystkich liderów partyjnych największe szanse na utworzenie nowego rządu ma ponownie Benjamin Netanjahu. Więcej w felietonie Wojciecha Cegielskiego. 

- Kolejny kataklizm niszczy Australię - te same tereny, które rok temu trawiły pożary, teraz dotknęła gigantyczna powódź. Odcięte od świata są dziesiątki miast w Nowej Południowej Walii. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej. 

- Strategia nowej administracji amerykańskiej wobec NATO i Rosji - Czego można spodziewać się po wtorkowym spotkaniu amerykańskiego sekretarza stanu Antony Blinkena z szefami dyplomacji państw NATO. Gościem audycji był prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Michał Bogusz (OSW), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans

Czytaj także

Rosja: opozycja domaga się śledztwa ws. zamachu na Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 14:01
Z całej Rosji napływają do Moskwy listy z żądaniem wszczęcia śledztwa w sprawie zamachu na Aleksieja Nawalnego. Autorami wniosków kierowanych do Komitetu Śledczego i Federalnej Służby Bezpieczeństwa są lokalni deputowani reprezentujący opozycję.
rozwiń zwiń