Tadeusz Iwański: słowa prezydenta Zełenskiego oznaczają zwrot w kierunku Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 18:43
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Paryżu z prezydentem Emmanuelem Macronem. Obaj przywódcy rozmawiali przez wideołącza w sprawie sytuacji w Donbasie z kanclerz Angelą Merkel. - Z tego powodu, że nie udało się dogadać z Rosją, prezydent Zełenski mówi otwarcie o członkostwie Ukrainy w NATO i UE - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Wołodymyr Zełenski z wizytą u Emmanuela Macrona
Wołodymyr Zełenski z wizytą u Emmanuela MacronaFoto: PAP/EPA/ANNE-CHRISTINE POUJOULAT / POOL

Posłuchaj
18:34 Jedynka/Więcej świata - 16.04.2021 Wizyta prezydenta Zełenskiego we Francji, rozmowy Białorusi i Rosji, NATO i UE popierają sankcje nałożone przez USA na Rosję, igrzyska olimpijskie w Tokio (Jedynka/Więcej świata)

Jeszcze przed wylotem do Francji Wołodymyr Zełenski mówił, że "sytuacja w regionie Donbasu jest pod kontrolą. Są tam wyzwania, ale jesteśmy gotowi na nie odpowiedzieć. Armia jest gotowa i to jest najważniejsze". Kto tak naprawdę kontroluje sytuację w Donbasie? Strona ukraińska czy jednak Rosjanie?

pap epa Joe Biden 1200.jpg
Będzie szczyt USA-Rosja? Ekspert: celem Stanów Zjednoczonych jest ustabilizowanie sytuacji

- Zależy, o którą część Donbasu chodzi. Część ukraińska dzieli się na część zbuntowaną i część, którą kontrolują władze w Kijowie. Oczywiście Zełenski mówi to, co powinien mówić prezydent i trudno sobie wyobrazić, aby mówił, że "nie jesteśmy przygotowani i oddamy kolejne kawałki naszej ziemi" - komentował Tadeusz Iwański.

Ekspert Jedynki zauważył jednak, że "klucz do rozwiązania sytuacji w Donbasie jest w rękach rosyjskich i efektywną kontrolę nad sytuacją w okupowanej części Donbasu sprawują Rosjanie".

Czekamy na wypowiedzi

Co udało się uzyskać Wołodymyrowi Zełenskiemu w wyniku dzisiejszych rozmów z Emmanuelem Macronem i Angelą Merkel?

- Jest jeszcze za wcześnie, aby mówić, co uzyskał. Jak do tej pory nie ma wszystkich wypowiedzi, szczególnie ze strony prezydenta Macrona i kanclerz Merkel, a ich słowa w tej kwestii są bardzo ważne. Ze strony prezydenta Zełenskiego wiemy tyle, że w przyszły poniedziałek mają spotkać się doradcy prezydentów i rozmawiać na temat najnowszej propozycji rozwiązania konfliktu w Donbasie, która jest omawiana już od kilku miesięcy. To jest tzw. propozycja klasterowa, która opiera się na tzw. porozumieniach mińskich podpisanych w lutym 2015 roku. Do tej pory żadne z tych porozumień nie zostało zrealizowane, a są podstawą do kolejnych spotkań liderów formatu normandzkiego, czyli Francji, Niemiec, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej - tłumaczył Tadeusz Iwański.

Gość audycji relacjonował, że zgodnie z zapowiedziami Wołodymyra Zełenskiego kolejne spotkanie na formatu normandzkiego jest możliwe.

Zmiana retoryki prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski jeszcze przed wizytą w Paryżu, mówił francuskiej prasie, że "Ukraina nie może być wiecznie w poczekalni do Unii Europejskiej i NATO".

- To jest element nowej polityki prezydenta Zełenskiego. Jego wypowiedź jest bardzo jasnym zwrotem retorycznym w kierunku Zachodu. Prezydent Zełenski od czasu swojego wyboru był politykiem prozachodnim, natomiast w imię płonnej nadziei na dogadanie się z Rosją w sprawie Donbasu, wyciszał retorykę antyrosyjską i jawnie prozachodnią. Z tego powodu, że nie udało się dogadać z Rosją, prezydent Zełenski mówi otwarcie o członkostwie Ukrainy w NATO i UE - twierdził Tadeusz Iwański.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania prezydentów Białorusi i Rosji. Aleksander Łukaszenko uda się na rozmowy z Władimirem Putinem do Moskwy. Dziś natomiast rosyjski premier Michaił Miszustin przybył na rozmowy do Mińska. Felieton Michała Strzałkowskiego;

- przedstawiciele Unii Europejskiej i NATO poparli decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji nałożonych na Rosję za agresywne i wrogie działania. Oprócz wyrzucenia dziesięciu rosyjskich dyplomatów amerykańska administracja nałożyła sankcje na 32 firmy. Ponadto Departament Stanu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego Banku Centralnego. Rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej;

- japoński rząd zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby tegoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio odbyły się w sposób bezpieczny. Do IO dojdzie w dobie pandemii, z którą Japonia nie radzi sobie najlepiej. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadził: Paweł Lekki

  Goście: Tadeusz Iwański (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

  Data emisji: 16.04.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Napięcie wokół Donbasu. Ekspert: mamy do czynienia z koncentracją rosyjskich sił

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:20
  Minionej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie władze alarmują, że Rosja i wspierani przez nią bojówkarze eskalują sytuację na wschodzie kraju. Czy istnieje realne zagrożenie otwartej wojny? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  USA wycofuje wojska z Afganistanu. Ekspert: konflikty mogą się rozpocząć na nowo

  Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 19:00
  Prezydent Joe Biden planuje wycofać wszystkie amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września, czyli przed 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały już swoją misję i nadszedł czas zakończenia najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. 
  rozwiń zwiń