"Spodziewaliśmy się większych fajerwerków". Dr Marek Menkiszak o orędziu Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:23
Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w środę (21.04) orędzie do narodu. Mówił o kierowanej z zagranicy próbie zabicia prezydenta Łukaszenki i ostrzegł, że Rosja zareaguje, kiedy będą zagrożone jej interesy. - W półtoragodzinnym wystąpieniu Putina tak naprawdę dominowały sprawy socjalne - mówi dr Marek Menkiszak z OSW.
Władimir Putin
Władimir Putin Foto: PAP/ARCH/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Białorus milicja pap 1200x660.jpg
Kamil Kłysiński: Zachód robi błąd przykładając swoją miarę do poczynań Alaksandra Łukaszenki

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja ma swoje interesy i będzie ich bronić w ramach prawa międzynarodowego. W jego ocenie Zachód zignorował "wielokrotne wezwania" Rosji do dyskusji na temat cyberbezpieczeństwa. - Nieprzyjazne działania przeciw Rosji są kontynuowane bez żadnego powodu - powiedział prezydent. Ostrzegł też, że ktokolwiek zagraża istotnym interesom bezpieczeństwa Rosji, będzie tego żałował jak nigdy wcześniej. - Sami określimy, gdzie jest czerwona linia w każdym konkretnym przypadku - dodał.


Posłuchaj
21:20 Jedynka-21-04-2021-więcej-świata.mp3 Reakcja na doroczne orędzie Władimira Putina (Więcej świata/Jedynka)

 

dyplomaci Czechy PAP 1200.jpg
Paraliż czeskiej dyplomacji w Moskwie. Ekspert: taka skala nie zdarza się często

Dr Marek Menkiszak zauważa, że sprawy międzynarodowe to był margines wystąpienia. - Putin chwalił się sukcesami w walce z pandemią, przede wszystkim sugerował wzrost pomocy socjalnej i inwestycji - mówi. Ekspert podkreśla, że w niewielkiej części międzynarodowej prezydent Rosji straszył i formułował ogólnikowe groźby wobec Zachodu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Putin, grożąc Zachodowi, chce wywołać obawy w krajach, głównie Europy i skłonić je do podjęcia prób dialogu z Moskwą, a nie odpowiadania na jej agresywne poczynania.

Reakcja na agresywne poczynania Rosji

Analityk zauważa, że skąpe reakcje na działania Putina wynikają z pewnej kultury strategicznej, która króluje zwłaszcza w Europie, i która w obliczu agresywnych zachowań rosyjskich nakazuje poszukiwanie sposobów na prowadzenie dialogu. Jego zdaniem, trzeba zachować zimną krew i podjąć skonsolidowane kontrakcje. - Czyli skoordynowane wydalenia rosyjskich dyplomatów, sankcje, ale nałożone nie na pojedyncze osoby, a na całe sektory gospodarcze, jak też ćwiczenia wojskowe i demonstracje gotowości do podjęcia obrony - wyjaśnia. A zwłaszcza trzeba pokazać, że Zachód nie jest skłonny do ustępstw.

Putin boi się i chce zastraszyć społeczeństwo

Nawiązując do aresztowań zwolenników Aleksieja Nawalnego, dr Marek Menkiszak zwraca uwagę, że z jednej strony Kreml boi się społecznych niepokojów, a z drugiej chce zastraszyć społeczeństwo i pokazać, że uczestnictwo w antyrządowych demonstracjach niesie ze sobą dotkliwe koszty.

W audycji również:

W Minneapolis ława przysięgłych uznała byłego policjanta Dereka Chauvina za winnego spowodowania w maju 2020 roku śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Korespondencja Marka Wałkuskiego.

Kto zastąpi jesienią Angelę Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec? Kandydatem CDU został właśnie Armin Laschet. Rozmowa z prof. Sebastianem Płóciennikiem z  PiSM.

Superliga przestała być tematem sportowym, jest również tematem sporów politycznych. Głos w sprawie zabrali Boris Johnson, Emanuel Macron i Komisja Europejska. Po ogłoszeniu decyzji o powstaniu w projekcie dochodzi do pierwszych rozłamów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

  ***

  Tytuł audycjiWięcej świata 

  Prowadzi: Magdalena Skajewska 

  Goście: dr Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Sebastian Płóciennik (PiSM)

  Data emisji: 21.04.2021

  Godzina emisji: 17.32

  ag
   

  Czytaj także

  Dr Szymon Kardaś: Rosjanie bardzo chcieliby odzyskać Ukrainę dla swoich wpływów gospodarczych i politycznych

  Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:26
  - Nie ulega wątpliwości, że Rosjanie chcieliby kilka strategicznych celów osiągnąć. Jednym z fundamentalnych jest niewątpliwie utrzymanie wpływów politycznych i gospodarczych w przestrzeni poradzieckiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich). 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Doroczne orędzie Władimira Putina. Konończuk: przedwyborczy wiec

  Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 17:30
  - To było wystąpienie składające się z różnego rodzaju obietnic socjalnych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił w środę orędzie do narodu. Skupił się głównie na sytuacji w Rosji.
  rozwiń zwiń