Dr Bryc: od początku konfliktu w Donbasie Rosja przekonuje świat, że nie ma z nim nic wspólnego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 19:47
Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotów przyjąć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Moskwie w dowolnym czasie, który mu odpowiada. Zastrzegł, że tematem mogą być tylko relacje dwóch krajów, a nie konflikt w Donbasie, bo jeśli  władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to powinny spotkać się z władzami tych separatystycznych republik. - To nie jest nowe stanowisko - mówi dr Agnieszka Bryc.
Rosyjski minister obrony, generał armii Siergiej Szojgu (C)  i sezf sztabu generalnego Walerij Gierasimow (R) obserwują ćwiczenia rosyjskiej armii na Krymie
Rosyjski minister obrony, generał armii Siergiej Szojgu (C) i sezf sztabu generalnego Walerij Gierasimow (R) obserwują ćwiczenia rosyjskiej armii na KrymieFoto: PAP/EPA/VADIM SAVITSKY

Kulhanek Jakub pap 1200x660.jpg
Dr hab. Kamil Zajączkowski: relacje Czech z Rosją na pewno będą rzutowały na relacje unijno-rosyjskie

Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana od 2014 roku przez wspieranych przez Rosję separatystów. Putin odpowiedział, że Rosja nie ma z konfliktem nic wspólnego, więc Ukraińcy powinni rozmawiać nie z nią, a z separatystami.


Posłuchaj
18:24 Jedynka-23-04-2021-więcej-świata.mp3 Dr Agnieszka Bryc o stosunkach ukraińsko-rosyjskich (Więcej świata/Jedynka)

 

- To nic nowego, takie stanowisko Rosjanie zajmują od początku konfliktu - mówi dr Agnieszka Bryc. Wskazuje, że nieprawdziwe jest twierdzenie, że Moskwa nie ma nic wspólnego z tym, co dzieje się w Donbasie, nie jest też prawdą, że nie ma wpływu na wydarzenia, bo logistycznie je organizuje, wspiera i inicjuje.

Zełenski daje sobie dobrze radę

Analityk ocenia, że prezydent Zełenski daje sobie całkiem dobrze radę, zwłaszcza że przez Putina był oceniany jako miękki polityk, którego łatwo będzie można ograć. - Zełenski zaproponował spotkanie w Donbasie, by pokazać, że region ten jest częścią Ukrainy - wyjaśnia. Dlatego Putin zaproponował spotkanie w Moskwie, aby pokazać, że Zełenski jest petentem szukającym u Rosjan pomocy w rozwiązaniu konfliktu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia najlepszym forum do rozwiązania konfliktu jest format międzynarodowy, gdyż w rozmowach dwustronnych Ukraina jest stroną słabszą.

Niesymetryczne działania Rosji

Nawiązując do wydaleń rosyjskich dyplomatów z różnych stolic i rosyjskich z tych państw, dr Agnieszka Bryc zwraca uwagę na niesymetryczność. Rosjanie wydalają więcej osób niż inne kraje. Działają zgodnie z prawem, ale wbrew przyjętym zwyczajom, które nakazywały zachowywać parytet. - Trzeba się przygotować na to, że takie incydenty w ramach całkiem typowego zwyczaju dyplomatycznego będą inicjowane - przewiduje.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Drugi i ostatni dzień organizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena międzynarodowego szczytu klimatycznego. Wśród światowych przywódców, którzy wzięli w nim udział, był prezydent RP Andrzej Duda. Z powodu epidemii koronawirusa szczyt odbywał się wirtualnie. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

Kilka miesięcy po ogłoszeniu zwycięstwa nad zarazą w Indiach sytuacja jest tak poważna, że w stolicy obowiązuje całodobowa godzina policyjna. Prawie 315 tys. nowych zakażeń w ciągu doby do czwartku oznacza, że liczba zachorowań rośnie lawinowo. Co najmniej od dwu tygodni pada rekord za rekordem, co oznacza praktycznie załamanie się służby zdrowia. Przynajmniej publicznej. Przy tym pojawił się nowy wariant podwójnie zmutowanego wirusa B.1.617. Nie ma jeszcze wiarygodnych badań stwierdzających, że jest groźniejszy od innych znanych wariantów. Wiadomo jednak, że po zakażeniu dochodzi do znacznej neutralizacji przeciwciał w organizmie, co spowalnia działanie szczepionek. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Bardzo bogaci Rosjanie, Chińczycy i Saudyjczycy zapewnili sobie nieograniczony dostęp do Unii Europejskiej dzięki maltańskiemu programowi "gotówka za paszport". Komisja Europejska oskarżyła Maltę o sprzedawanie obywatelstwa, które umożliwia pełen dostęp do UE osobom mającym niewielkie lub żadne powiązania z tym krajem. Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 17.32

ag
Czytaj także

Bolesne sankcje. "USA zamknęły Putinowi dostęp do milionów dolarów pożyczek. Wskazano mu też marchewkę"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:34
- W wyniku amerykańskich sankcji Rosja de facto nie będzie powiększać swojego zadłużenia. Nie będzie mogła sprzedawać obligacji na rynku międzynarodowym i nie będzie mogła pożyczać setek milionów dolarów, co w normalnych okolicznościach mogłaby robić. Ta możliwość została odcięta – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anders Aslund z think tanku "Atlantic Council". Analityk dodał, że "marchewką" dla Władimira Putina jest obietnica szczytu dwustronnego – jeśli będzie się dobrze zachowywał. – Taka obietnica nic nie kosztuje – mówi ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawa napięć na granicy z Ukrainą zaczęła się wymykać". Prof. Reginia-Zacharski o wycofaniu się wojsk rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:54
- Sprawa z perspektywy rosyjskiej zaczęła się, na polu dyplomatycznym, wymykać — tak na antenie Polskiego Radia 24 skomentował sytuację na granicy ukraińsko-rosyjskiej gość "Tematu Dnia" prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń