Andrzej Pisalnik: działacze polonijni z Białorusi szukają schronienia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 19:16
Andrzej Pisalnik, działacz Związku Polaków na Białorusi i redaktor naczelny portalu znadniemna.pl z żoną Iness Todryk-Pisalnik zdecydowali się na wyjazd z Białorusi. Ostatnie tygodnie przyniosły nasilenie represji wobec Polaków w tym kraju. - Obawialiśmy się, że trafimy do więzienia i wtedy nasz 11-letni syn nie będzie mógł pozostawać pod opieką rodziny - wyjaśnia.
Prezydent Andrzej Duda i Iness Todryk-Pisalnik podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Dniu Polonii i Polaków za Granicą
Prezydent Andrzej Duda i Iness Todryk-Pisalnik podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Dniu Polonii i Polaków za Granicą Foto: PAP/Mateusz Marek

Białorus milicja pap 1200x660.jpg
Kamil Kłysiński: Zachód robi błąd przykładając swoją miarę do poczynań Alaksandra Łukaszenki

Andrzej Pisalnik podkreśla, że małżeństwo nie chciało ryzykować dobrem syna i czekać, aż zostaną aresztowani. Według białoruskiego prawa, jeśli oboje rodzice nie mogą opiekować się nieletnim dzieckiem, trafia ono do sierocińca. Rodzina przebywa w Warszawie i szuka docelowej siedziby, aby mogli pomagać tym, którzy zostali na Białorusi.


Posłuchaj
19:29 Jedynka-3-05-2021-wiecej-świata.mp3 Andrzej Pisalnik: władze w Mińsku uważają Polaków za V kolumnę (Więcej świata/Jedynka)

 


rosja krym manewry pap 1200x660.jpg
Dr Bryc: od początku konfliktu w Donbasie Rosja przekonuje świat, że nie ma z nim nic wspólnego

Andrzej Pisalnik przypomina, że w aresztach przebywa pięcioro działaczy Związku Polaków na Białorusi, w tym przewodnicząca związku Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, działacz, a jednocześnie korespondent "Gazety Wyborczej" w Grodnie. - Zatrzymano ich pod absurdalnymi zarzutami - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że Związek Polaków na Białorusi jest największą niezależną organizacją. Jest nieuznawany przez władze w Mińsku. Wskazuje, że wszyscy działacze, a także kilku Białorusinów, są oskarżeni o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitacji nazizmu. - Podejrzewamy, że władze chcą zrobić z tego jakiś proces pokazowy - przewiduje. Jego zdaniem władze Białorusi chcą z daty 17 września, czyli napaści ZSRR na Polskę zrobić Dzień Jedności Narodowej, czyli symbol połączenia Białorusi wschodniej i zachodniej. - W tym kontekście mniejszość polska jest uważana z V kolumnę, która mogłaby kwestionować ten dzień - wyjaśnia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

podsumowanie debaty na Zamku Królewskim o przyszłości Europy prezydentów pięciu państw regionu: Polski Andrzeja Dudy, Litwy Gitanasa Nausėdy, Estonii Kersti Kaljulaid, Łotwy Egilsa Levitsa oraz Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Relacja Sylwii Białek;

100. rocznica rozbioru Irlandii. Czy Brexit może doprowadzić do końca podziału Irlandii na katolickie południe oraz protestancką i podporządkowaną Londynowi północ? Kwietniowe zamieszki w Irlandii Północnej stanowią dowód na to, że dawne resentymenty nadal istnieją i niewiele wystarczy do ich rozbudzenia. Na ile realne jest połączenie Irlandii Północnej z Republiką Irlandii? Rozmowa z Krzysztofem Winklerem z UW;

niemieckie muzea zwrócą Nigerii skarby sztuki - brązy z Beninu uznane za zagrabione mienie. Po latach dyskusji zgodzili się co do tego muzealnicy i liderzy polityczni. Brązy z Beninu to kilka tysięcy metalowych tabliczek i rzeźb. Od XVI wieku zdobiły pałac królewski władców Królestwa Beninu. W XIX wieku i na początku wieku XX zostały zagrabione i przywiezione do USA i Europy, w tym do Niemiec. Niemieckie władze zdecydowały, że zwroty dzieł sztuki prawowitym właścicielom rozpoczną się w 2022 r. Felieton Magdaleny Skajewskiej;

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Andrzej Pisalnik (działacz Związku Polaków na Białorusi, dziennikarz, tłumacz), Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.05.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Władze w Mińsku o opozycji: znajdziemy ich i sprzątniemy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 19:08
- Przypominamy naszej rozpędzonej krwiożerczej opozycji o tym, że znamy ich wszystkich. Wiemy, gdzie się znajdują, z kim się kontaktują, jakie nieruchomości mają, gdzie znajdują się ich rodziny - ostrzegł przeciwników reżimu w Mińsku wiceminister spraw wewnętrznych Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent w liście do Związku Polaków na Białorusi: pragnę wyrazić moją solidarność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 20:01
Prezydent Andrzej Duda wyraził solidarność z Polakami, którzy na Białorusi są prześladowani z powodów narodowościowych i politycznych. Andrzej Duda skierował list do członków Związku Polaków na Białorusi w związku ze Świętem Polonii i Polaków za Granicą.
rozwiń zwiń