Wojciech Jakóbik: nad Nord Stream 2 nadal wisi amerykański miecz Damoklesa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 19:36
Zespół negocjacyjny Niemiec prowadzi w Waszyngtonie rozmowy w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Administracja prezydenta Joe Bidena sprzeciwia się projektowi, choć w maju zdecydowała o rezygnacji z sankcji wobec odpowiedzialnej za budowę gazociągu spółki. - To wcale nie przesądza, że rurociąg będzie użytkowany - ocenia ekspert Wojciech Jakóbik.
Statek do układania rur, który może posłużyć do dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2
Statek do układania rur, który może posłużyć do dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2 Foto: OLIVER DENZER/Forum

Joe Biden PAP 1200.jpg
"Retoryka administracji Bidena nie idzie w parze z działaniami". Piotrowski o Nord Stream 2

W skład niemieckiej delegacji wchodzą bliscy współpracownicy kanclerz Angeli Merkel. Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa negocjacje z USA w sprawie Nord Stream 2 będą trudne, choć mogą zostać "uwieńczone sukcesem". O ile w Stanach Zjednoczonych decyzja Bidena o odmrożeniu sankcji wywołała oburzenie republikańskich kongresmenów, o tyle w Berlinie została przyjęta z wyraźnym entuzjazmem.


Posłuchaj
18:15 jedynka-02-06-2021-więcej-świata.mp3 Amerykanie chcą porozumienia z Niemcami w sprawie Nord Stream 2 (Więcej świata/Jedynka)

 

USA chcą porozumienia z Niemcami, ale na swoich warunkach

Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl uważa, że Amerykanie chcą z Niemcami dojść do jakiegoś porozumienia. Zwłaszcza że USA mogą w każdej chwili przywrócić sankcje, a nawet wprowadzić ostrzejsze, niż zrobił to prezydent Trump. Zdaniem eksperta, są szanse na porozumienie, które będzie uwzględniało interesy państw przeciwnych Nord Stream 2, wśród których są też Stany Zjednoczone. - To porozumienie będzie gwarantowało zakończenie budowy, ale z drugiej strony odpowie na obawy wszystkich państw, które krytykują to przedsięwzięcie - mówi.

Być może rozmowy są też przygrywką przed rozmowami Biden-Putin planowanymi 16 czerwca w Genewie. - Tu także może dojść do pewnych rozstrzygnięć - przewiduje ekspert. Jego zdaniem, sankcje wprowadzone przez Donalda Trumpa rozbudziły nadzieje wśród przeciwników Nord Stream 2, choć były na wyrost.

Nord Stream 2 a Unia Europejska

Wojciech Jakóbik zauważa, że Unia Europejska starała się przygotować na oddanie gazociągu do użytku. - Jeżeli w końcu gazociąg powstanie, to regulacje mające ograniczać Gazprom, nie pozwolić mu na nadużywanie infrastruktury takiej, jak Nord Stream 2 mają chronić rynek europejski przed tym monopolistą - mówi. To rozdział właścicielski, wprowadzenie niezależnego operatora tak, by struktura działała rynkowo, a nie politycznie. - Europejczycy się boją, że Putin użyje tej rury do polityki, i słusznie - ocenia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Po 25 latach z więzienia we Włoszech wyszedł jeden z najgroźniejszych mafiosów Giovanni Brusca. To on odpalił ładunek, który wysadził w powietrze samochód z sędzią Giovannim Falcone w 1992 roku i rozpuścił w kwasie zwłoki 13-letniego dziecka. Brusca ma obecnie 64 lata i jest osobą wolną po odbyciu kary. Fakt ten wywołał sprzeciw i zaniepokojenie rodzin jego ofiar. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Coraz więcej zachorowań na wietnamski hybrydowy szczep koronawirusa. Znów trudna sytuacja panuje w Malezji, Singapurze i Wietnamie. Felieton Katarzyny Semaan.

Nie ma na razie zgody członków NATO na zwiększenie składek do wspólnej kasy - to wniosek po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych oraz obrony z krajów członkowskich, którzy przygotowują planowany za 2 tygodnie szczyt przywódców państw Sojuszu. Mają zatwierdzić szeroki plan reform nazwany "NATO 2030". Rozmowa z dr Beatą Górką-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj także:


***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 17.32

agCzytaj także

Niemiecka administracja wyraziła zgodę na dokończenie budowy Nord Stream 2 ? Tak twierdzi agencja DPA

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:10
Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach Bałtyku. Poprzednie zezwolenie zakładało możliwość wznowienia prac w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec dopiero od końca maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Streamu 2. Saryusz-Wolski: USA chce uniknąć sankcji dla niemieckich firm

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 07:51
- Informacje z obu stron świadczą o tym, że Niemcy oczekują, a administracja USA szuka rozwiązania, aby uniknąć sankcjonowania niemieckich podmiotów - powiedział o inwestycji Nord Stream 2 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
rozwiń zwiń