Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 19:27
Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały wypuszczone z aresztów i wywieziono je do Polski. Jarosław Guzy z PAP przypomina, że w białoruskich więzieniach są jeszcze inni członkowie ZPB. - Mamy działaczy, którzy pod wpływem szantażu, przesłuchań czy rewizji wyjechali z Białorusi i pracują w Polsce - mówi.
Manifestacja solidarności w Warszawie z więźniami politycznymi na Białorusi
Manifestacja solidarności w Warszawie z więźniami politycznymi na BiałorusiFoto: PAP/Piotr Nowak

mid-epa UE sakcje Białoruś 1200.jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi. Prof. Grabowska: będą bolesne dla budżetu państwa

Polskie MSZ poinformowało, że na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, do Polski przyjechały: Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa.


Posłuchaj
19:16 Jedynka-3-06-2021-więcej-świata.mp3 Władze Białorusi cały6 czas szykanują Polaków (Więcej świata/Jedynka)

 


Łukaszenka free 1200
Sankcje wobec Białorusi. Dr Eberhardt: nie spodziewam się efektów politycznych

Jarosław Guzy podkreśla, że aresztowania wśród działaczy Związku Polaków na Białorusi służą zastraszeniu białoruskiej Polonii. Zwraca uwagę, że pomimo humanitarnego gestu strony polskiej sprawa nie zniknęła, bo w aresztach pozostają choćby Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. - Władze białoruskie robiły wszystko, aby doprowadzić do przymusowej emigracji całej piątki i pozbyć się problemu - mówi.

Wskazuje że imano się różnych metod w stosunku do więźniów politycznych, także Białorusinów. Złe warunki więzienne, które były elementem nacisku i represji. Jarosław Guzy podkreśla, że represje nie ustają. Białoruskie służby cały czas przesłuchują rodziców, którzy posłali dzieci do prywatnych szkół z wykładowym językiem polskim. I to nie tylko Polaków, ale też Białorusinów, gdyż szkoły cieszą się wśród nich dobrą opinią. - Przypomina to najgorsze czasy carskie, czy pruskie, kiedy zabraniano używania języka polskiego - ocenia.

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że władze polskie powinny naciskać na Unię, żeby zwiększyła sankcje wobec Białorusi, bo te, które dotychczas uchwalano pozostały na papierze poza sankcjami, wprowadzonymi po uprowadzeniu samolotu Ryanair lecącego z Aten do Wilna. Rozmowę poprzedziła relacja Magdaleny Skajewskiej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Lizbonie zatrzymano Karima Benhelifa. Portugalscy śledczy określają schwytanego mężczyznę mianem "jednego z największych handlarzy narkotyków w Europie". Benhelif był od kilku lat poszukiwany w związku z zarzucanym mu kierowaniem jedną z największych siatek narkotykowych we Francji. Jego organizacja działała również na terytorium Hiszpanii, a oba kraje poszukiwały go listem gończym. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Izaak Herzog został wybrany na prezydenta Izrael, a nowym premierem tego kraju będzie najprawdopodobniej Naftali Bennet. W cieniu tych decyzji ustalono, że nowym szefem Mosadu został wieloletni agent, Dawid Barnea. Nadzorował wiele akcji tej służby, m.in. likwidację szefa irańskiego programu nuklearnego Mohsena Fakhrizadeha w Teheranie w 2020 roku. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z UMK w Toruniu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (ekspert z PAP),  dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 3.06.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska rozpoczyna wizytę w Polsce. Spotka się z politykami i białoruską opozycją

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:16
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska poinformowała na swoim profilu na Twitterze o rozpoczęciu swojej wizyty w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konieczna kontynuacja presji na Mińsk". Rozmowa premierów Polski i Irlandii ws. uprowadzenia samolotu Ryanair

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 19:04
- Premierzy Polski oraz Irlandii rozmawiali w czwartek na temat porwania zarejestrowanego w Polsce samolotu irlandzkiego przewoźnika Ryanair, który został zatrzymany na Białorusi - poinformowała KPRM. Według polskiego MSZ presja na reżim Łukaszenki będzie kontynuowana.
rozwiń zwiń