Kardaś: w obronie własnych interesów Łukaszenka może posunąć się bardzo daleko

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 19:54
Białoruska telewizja państwowa ONT pokazała rozmowę z Ramanem Pratasiewiczem, dziennikarzem, aresztowanym w Mińsku po zmuszeniu do lądowania samolotu, który leciał z Aten do Wilna. Według obrońców praw człowieka, wywiad był zarejestrowany pod przymusem. - Łukaszenka wszedł na drogę, z której nie ma odwrotu - ocenia Szymon Kardaś z OSW.
Swiatłana Cichanouska z wizytą w Warszawie
Swiatłana Cichanouska z wizytą w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

białorus manifestacja pap 1200x660.jpg
Jarosław Guzy: na Białorusi trwa akcja zastraszania mniejszości polskiej

Raman Pratasiewicz wygłosił oświadczenie, że przyznaje się do stawianych mu  zarzutów. - Widać, że rozmowa toczy się z kimś, kto został złamany przez reżim - mówi Szymon Kardaś.


Posłuchaj
18:40 Jedynka-4-06-2021-więcej-świata.mp3 Reżim Białorusi chce zastraszyć społeczeństwo (Więcej świata/Jedynka)

 

mid-epa UE sakcje Białoruś 1200.jpg
Unijne sankcje wobec Białorusi. Prof. Grabowska: będą bolesne dla budżetu państwa

Aleksandr Łukaszenka wszedł na drogę beż odwrotu

Podkreśla, że tylko można sobie wyobrazić, jakich środków użyto, żeby ktoś, kto jeszcze niedawno wypowiadał się w zupełnie innym tonie tak radykalnie zmienił swój front. Jego zdaniem, w ten sposób reżim chce wysłać sygnał do opozycjonistów, jak i tych co działają poza granicami Białorusi. - Macie się bać, bo zobaczcie co jesteśmy w stanie zrobić z każdym, kto trafi w nasze ręce - wyjaśnia. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że Aleksandr Łukaszenka jak każdy dyktator, który na siłę chce utrzymać władzę, zaostrza represyjny kurs. - I on już z tej drogi nie może zejść, ciekawe jaki będzie jej finał - podkreśla.

Rosja wystawi Łukaszence rachunki za wsparcie

Unia Europejska wprowadziła zakaz przelotów nad jej terytorium i lądowania dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych. Sankcje wobec Białorusi odmroziły też Stany Zjednoczone. Szymon Kardaś wskazuje, że zwłaszcza amerykańskie sankcje mogą być dla Białorusi dotkliwe, bo dotykają sektorów mających strategiczne znaczenie dla białoruskiej gospodarki, w tym sektora petrochemicznego.

Jego zdaniem, z jednej strony to pozytywny sygnał, ale prawdopodobnie spowoduje, że Białoruś jeszcze bardziej będzie się uzależniać od Rosji. - Rosja jest jedynym krajem, który z powodów politycznych, ale też finansowych jest w stanie podać Białorusi kroplówkę - mówi. Ekspert przewiduje, że Władimir Putin nie będzie kroplówki podawał za darmo. - To jest obawa, jakich decyzji w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać biorąc pod uwagę, jakie rachunki za wsparcie i polityczne, i finansowe będzie wystawiać Moskwa - mówi.

Rozmowę poprzedził felieton Michała Strzałkowskiego o wizycie w Polsce liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej i jej wizycie u prezydenta Andrzej Dudy.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Decyzja oznacza, że Duńska Agencja Ochrony Środowiska musi przeprowadzić dodatkowe badania konieczne do oceny, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu lub odpoczynku wskazanych gatunków. Dotyczy to niektórych gatunków myszy i nietoperzy. Decyzja dotyczy jedynie terytorium Danii. Felieton Katarzyny Semaan.

Duński parlament przyjął ustawę umożliwiającą rozpatrywanie wniosków o azyl w tym kraju poza granicami UE.  Dzięki temu będą mogły powstawać ośrodki recepcyjne w innych krajach niż Dania, m.in. w Rwandzie, Tunezji, Etiopii oraz Egipcie. Ale wg Komisji Europejskiej może to podważać fundamenty systemu międzynarodowej ochrony uchodźców. Rozmowa z dr Dorotą Heidrich z UW.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Dorota Heidrich (UW)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Działaczka Związku Polaków na Białorusi: chcemy bronić naszej godności i dobrego imienia Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 15:22
- Mam nadzieję, że wspólnie uda się obronić na Białorusi dobre imię Polski i Polaków, że nikt nigdy nie podzieli narodów białoruskiego i polskiego - powiedziała w piątek w Warszawie działaczka mniejszości polskiej na Białorusi Anna Paniszewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz lotów nad UE dla białoruskich samolotów. Jest decyzja

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 16:25
Unia Europejska wprowadziła zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE i zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.
rozwiń zwiń