"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 18:47
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Federalny Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) podczas spotkania z przedstawicielami mediów w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Federalny Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier (L) podczas spotkania z przedstawicielami mediów w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Lange

duda  Steinmeier 1200 free tt.jpg
Prezydent: wzniesienie w Berlinie pomnika polskich ofiar okupacji niemieckiej będzie przyjęte z uznaniem
Posłuchaj
19:18 Jedynka/Więcej świata - 17.06.2021 Wizyta prezydenta Niemiec w Warszawie, polsko-czeskie negocjacje, relacje Unii Europejskiej z Rosją (Jedynka/Więcej świata)

Podczas spotkania Andrzej Duda mówił, że "jesteśmy dzisiaj w wyniku tych 30 lat zapleceni w tym najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu". - Obaj z panem prezydentem (Niemiec - red.) głęboko wierzymy, że ta współpraca będzie na przestrzeni najbliższych lat rozkwitała, budując dobrobyt społeczeństw obu naszych krajów, mimo kryzysu, jaki przeżyliśmy w związku z pandemią koronawirusa, która obaj mamy nadzieję, że już się kończy - przemawiał polski prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że istnieją również kwestie, które do tej pory nie zostały rozwiązane. - Trudno pozytywnie ocenić fakt, że blisko dwumilionowa Polonia w Niemczech nie ma statusu mniejszości narodowej oraz że Niemcy do tej pory nie stworzyły jeszcze stosownego funduszu na naukę języka polskiego, a w szczególności jej uczenie w szkołach społecznych w Niemczech - stwierdził.

Współpraca Polski i Niemiec

Prof. Piotr Madajczyk zwraca uwagę na sformułowanie dotyczące zaplecenia Polski i Niemiec, o którym wspominał prezydent Andrzej Duda. Chodzi nie tylko o ścisłe partnerstwo gospodarcze.

- Równocześnie też mamy niesamowitą sieć współpracy przygranicznej i miast, kontaktów naukowych i wyjazdów, których już nawet nikt nie liczy. Ta granica, jak mówili prezydenci, często jest mało widoczna i teraz nie trzeba stać w wielogodzinnych kolejkach na przejściach granicznych. To zaplecenie często nam ucieka, kiedy zaczynamy dyskutować, że jest Nord Stream, migracje i mniejszości… Oczywiście to są realne problemy, o których musimy otwarcie dyskutować, ale bardzo dobrze, że przez obu prezydentów zostało tak mocno wyeksponowane, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - komentuje prof. Piotra Madajczyk.

Ekspert Jedynki zauważa, że wydarzenia sprzed 30 lat były "jednym z kluczowych elementów nowej układanki geopolitycznej i nowego porządkowania Europy po rozpadzie bloku komunistycznego. To dobrze, że tak mocno to zabrzmiało".

Wymiar symboliczny spotkania

Dziesięć lat temu, kiedy obchodziliśmy 20. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu, do Warszawy przybyli członkowie niemieckiego rządu, zaś pięć lat temu ówczesna premier Beata Szydło udała się wraz z ministrami do Berlina. W tym roku z powodu pandemii spotkanie prezydentów miało wymiar bardziej symboliczny.

- Bardzo dobrze, że doszło do spotkania prezydentów, niemniej wszyscy, którzy interesują się tą problematyką, wiedzą, że jest też kilka zagadnień spornych (…). Niewątpliwe (w tym przypadku - red.) rzutuje to, jak 30-lecie jest obchodzone, ponieważ wcześniej ta oficjalna skala była większa - twierdzi prof. Piotr Madajczyk.

Frank-Walter Steinmeier mówił jednak o realnej zapowiedzi budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie.

- To jest jedno z zaniedbań dotyczących realizacji traktatu. W preambule była mowa o przezwyciężaniu przeszłości, innym stosunku do historii i myślenia o niej, a równocześnie przez te 30 lat Polska szczególnie z okresu II wojny światowej w niewielkim zakresie istniała w niemieckiej pamięci historycznej, dyskusjach i odbiorze. Z tego względu bardzo ważna jest decyzja Bundestagu, która całkiem niedawno zapadła odnośnie budowy dwóch muzeów i centrów dokumentacyjnych, gdzie jedno będzie dotyczyło polskich ofiar, a drugie będzie miało szerszy, europejski charakter – słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- W Pradze rozpoczęły się negocjacje dotyczące polskiej kopani Turów. Przed rozpoczęciem rozmów delegacje Polski i Czech zgodnie deklarowały, że ich celem jest osiągnięcie porozumienia, a nie rozstrzyganie tego sporu na drodze sądowej. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- Komisja Europejska proponuje relacje z Rosją według trzech zasad, ale nie liczy na razie na ich poprawę. W taki sposób można podsumować prezentację raportu, do której doszło w Brukseli. Rozmowa z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7: nie ma dysonansu, jaki wprowadzał Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:37
W miejscowości Carbis Bay w Kornwalii w Wielkiej Brytanii rozpoczęło się w piątek (11.06) spotkanie grupy G7. Głównymi tematami rozmów są odbudowa po pandemii koronawirusa i pomoc biedniejszym krajom w szczepieniach, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz poparcie dla wolnego handlu i zapobieganie protekcjonizmowi. - Wydaje się, że jest powrót do poczucia, że te siedem krajów i przedstawiciele UE są w swoim gronie - mówi Małgorzata Bonikowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy o podróży Joe Bidena do Europy: mnóstwo zapowiedzi, mało konkretów

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 19:13
Joe Biden w swym tournée po Europie rozmawiał już z politykami Grupy G7, wziął udział w szczycie NATO, we wtorek (15.06) spotka się przywódcami państw Unii Europejskiej, a w środę (16.06) w Genewie spotka się z Władimirem Putinem. - O konkretach będzie można mówić po wszystkich częściach podróży, także po spotkaniu z prezydentem Rosji - mówi.
rozwiń zwiń