Jakub Wiech: podatek węglowy ma chronić przed konkurencją spoza UE

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 20:26
Komisja Europejska chce nałożenia granicznego podatku węglowego na import m.in. stali, żelaza, cementu i energii elektrycznej. Przepisy mają być częścią nowego pakietu dotyczącego klimatu i energii, który Bruksela przedstawi 14 lipca. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Ebrahim Raisi PAP 1200.jpg
"USA chcą osiągnąć ten cel za pomocą dyplomacji". Dr Grabowski o porozumieniu nuklearnym

Podatek ma ochronić unijnych producentów przed konkurencją spoza UE, która nie musi przestrzegać wielu obostrzeń związanych z emisjami. Narzędzie to będzie wprowadzane stopniowo od 2023 r. Pełne wdrożenie podatku miałoby nastąpić od 2026 roku.

Zgodnie z projektem, podatek obowiązywałby w przypadku importowanej stali, żelaza, cementu, nawozów, aluminium i elektryczności. Cena certyfikatów będzie powiązana z kosztem uprawnień do emisji CO2 na unijnym rynku. 

- Graniczny podatek węglowy miałby być mechanizmem, który ma zrównoważyć konkurencyjność towarów i usług, które napływają do UE z państw, które nieco luźniej i swobodniej traktują polityki klimatyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com. 

Które państwa będą dotknięte opłatą węglową? 

Zdaniem eksperta Jedynki jednym z państw dotkniętych podatkiem będą Chiny. - Rywalizacja z Chinami jest osią całego sporu - mówi Jakub Wiech. - Wiadomo, że Stany Zjednoczone również chcą aktywnie uczestniczyć w negocjacjach i w tworzeniu pewnego mechanizmu dotyczącego cła węglowego, natomiast Chiny jako zaplecze świata i Europy w kontekście produkcji i wytwarzania pewnych komponentów potrzebnych do transformacji energetycznej, jawią się jako kraj, który ucierpi wskutek regulacyjnego wyrównywania konkurencyjności względem państw, które nie traktują dostatecznie rygorystycznie dążenia do neutralności klimatycznej - ocenia gość audycji. 

Zobacz także: 

Ponadto w audycji:

- W Nowym Jorku miejskie prawybory. Według niektórych analiz o tym, kto będzie reprezentować miasto, które było jednym z symboli walki z pandemią COVID-19 w USA, zdecydują nowi, niegłosujący wcześniej wyborcy. Być może również ci zachęceni inicjatywą PolishAmericanVote, w ramach której polonijne media i aktywiści, mobilizują Polaków z NYC do pokazania siły swoich głosów oraz informują o tym, co proponują polskiej społeczności kandydaci. Prawybory wyłonią po jednym kandydacie każdej partii na fotel burmistrza. Zwycięzcy zetrą się w wyborach 2 listopada. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

- Unia Europejska nałożyła kolejne sankcje na ośmiu urzędników birmańskiej junty i cztery związane z nią organizacje. Na analogiczne kroki zdecydowała się też Wielka Brytania. W tym samym czasie przywódca junty gen. Min Aung Hlaing gości w Moskwie, by uczestniczyć w odbywającej się od wtorku do czwartku międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu. Kontakty wojskowe między tymi krajami znacznie się ożywiły w ciągu ostatnich lat. Rosja sprzedaje broń Birmie i kształci jej kadry wojskowe. Gościem audycji był prof. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Jakub Wiech (Energetyka24.com), prof. Michał Lubina (UJ) 

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/PAP/ans