Współpraca Moskwa-Pekin. Dr Przychodniak: w tych relacjach to Rosjanie są młodszym partnerem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:43
Chiny i Rosja przedłużyły zawarty dwadzieścia lat temu traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy. - Zwłaszcza rosyjska elita potrzebuje Chińczyków w celach czysto taktycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

putin 1200 pap (2).jpg
Zablokowana próba UE nawiązania dialogu z Putinem. Guzy: wcześniej czy później dojdzie do kolejnej
Posłuchaj
19:06 Jedynka/Więcej świata - 29.06.2021 Odpowiedź Białorusi na unijne sankcje, konflikt Czech i Rosji, relacje Rosji i Chin, system obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej (Jedynka/Więcej świata)

Do wirtualnych rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina i przywódcy Chin Xi Jinpinga doszło w poniedziałek. - Obie strony zdecydowanie wspierały się w kwestiach dotyczących ich podstawowych interesów i prowadziły owocną koordynację strategiczną. Wierzę, że bez względu na to, jak wiele przeszkód będziemy musieli pokonać na nadchodzącej drodze, to zarówno Chiny, jak i Rosja pozostaną zjednoczone i z determinacją pójdą naprzód - stwierdził Xi Jinping.

Władimir Putin dodał, że "Rosja życzy Chinom, aby stale dokonywały nowych osiągnięć pod przywództwem Komunistycznej Partii Chin. Dziś, w 20. rocznicę zawarcia traktatu, wydajemy wspólne oświadczenie, które będzie również stanowić solidny fundament dla długoterminowego rozwoju stosunków rosyjsko-chińskich i stabilności porządku międzynarodowego".

Kto kogo potrzebuje bardziej?

- Stroną wiodącą w tej relacji są Chińczycy, jeśli chodzi o potencjał i pewien element polityczny. Jeżeli miałbym wybrać, kto kogo bardziej potrzebuje, to pewnie Rosjanie Chińczyków. Z tego powodu, że sami mają od 2014 roku pewne problemy polityczne w relacjach z Europą czy ze Stanami Zjednoczonymi - komentuje dr Marcin Przychodniak.

Ekspert Jedynki wskazuje też na daleko idące powiązania gospodarcze, które rosyjscy politycy wypracowali w relacjach z Chinami. Zaznacza jednak, że w tych stosunkach Rosja jest "młodszym partnerem".

Czytaj także:

Współpraca elit czy państw?

Pojawiają się również opinie, że jest to bardziej związek elit w Chinach i na Kremlu, a nie normalna współpraca dwóch państw.

- Zwłaszcza rosyjska elita potrzebuje Chińczyków w celach czysto taktycznych. Po stronie rosyjskiej jest to wymiar gospodarczy, polityczny po 2014 roku i też wsparcie ze strony silniejszego partnera na arenie międzynarodowej, natomiast po stronie chińskiej jest to pewna dogodna sytuacja związana z rywalizacją ze Stanami Zjednoczonymi i z tym, że Rosja poprzez swoje działania odciąga trochę uwagę USA od problemu chińskiego (…). Chińczycy cały czas myślą o tej relacji w ten sposób, że to oni są ważniejsi - uważa dr Marcin Przychodniak.

Gość Jedynki przyznaje, że "to nie jest rutynowa współpraca dwóch państw, w których elity polityczne mają mandat wyborczy od społeczeństwa, aby także rozwijać relacje rosyjsko-chińskie".

- Powiedziałbym, że w obecnej sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście relacji z USA, jest to współpraca raczej na dłuższy okres niż krótszy, ale też nie wieczna, ponieważ obie strony mają jednak między sobą pewne elementy, które prędzej czy później mogą je skłócić - dodaje dr Marcin Przychodniak.

W audycji również:

- Czechy oczekują od Rosji odszkodowania za wybuchy w składzie amunicji na Morawach. Według czeskich służb za eksplozje sprzed siedmiu lat, w których zginęły dwie osoby, odpowiadają agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego. Rosjanie nazywają roszczenia Czechów wymuszeniem. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zażądało, aby ambasador Unii Europejskiej na Białorusi wyjechał na konsultacje do Brukseli. Mińsk chce także zawiesić udział Białorusi w unijnym Partnerstwie Wschodnim i rozpoczął też procedurę zawieszania udziału w umowie o readmisji z UE. Jest to reakcja na wprowadzone przez Wspólnotę w zeszłym tygodniu sankcje. Rozmowa z Kamilem Kłysińskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Korea Południowa stworzy system obrony przeciwrakietowej zbliżony do izraelskiej Żelaznej Kopuły, by chronić kluczową infrastrukturę przed dalekosiężną artylerią i rakietami Korei Północnej. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr hab. Kamil Zajączkowski: nawiązując kontakt między UE a Rosją, trzeba być dobrze przygotowanym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:30
Akredytowani przy UE ambasadorowie Francji i Niemiec zaproponowali w środę, by zorganizować mający pomóc w poprawie relacji między Moskwą a Brukselą szczyt Unii z udziałem przywódcy Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Boćkowski: sytuacja w Afganistanie prawdopodobnie wróci do tej z przełomu XX i XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 19:25
Pierwsi żołnierze z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wrócili do kraju. Samolot z kilkudziesięcioma z nich wylądował w piątek po południu na wojskowym lotnisku we Wrocławiu. Z kolei Amerykanie zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu do 11 września, czyli 20. rocznicy zamachu na World Trade Center. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy wydają się być niezadowoleni". Piotrowski o wyroku dla Dereka Chauvina

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 20:11
Były amerykański policjant Derek Chauvin został skazany na 22,5 roku więzienia za zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. - Mamy tutaj wypośrodkowanie pomiędzy tym, co rekomendowała Rada Minnesoty, a tym, czego żądała prokuratura - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń