Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 19:45
Z końcem czerwca Portugalia oddaje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. To już czwarta prezydencja tego państwa, ale całkowicie inna niż poprzednie, bo zdominowana przez pandemię COVID-19. Do końca roku Unii będzie przewodzić Słowenia. - Zawsze najważniejsza dla niej była polityka sąsiedztwa - mówi Marta Szpala z OSW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Botond Horvath/shutterstock

mid-flagi UE 1200.jpg
Dr hab. Kamil Zajączkowski: nawiązując kontakt między UE a Rosją, trzeba być dobrze przygotowanym

To będzie już drugie przewodnictwo Słowenii. Jest to pierwszy kraj spośród przyjętych w ramach wielkiego poszerzenia Unii w 2004 roku, który będzie ponownie sprawował przewodnictwo Wspólnocie.


Posłuchaj
19:28 Jedynka-30-06-2021-więcej-świata.mp3 Słowenia przejmuje od Portugalii przewodnictwo Unii Europejskiej (Więcej świata/jedynka)

Szczyt v4 twitt.jpg
Zakończenie polskiej prezydencji w V4. Mija pod znakiem walki z COVID-19

- Dla Słowenii najważniejsza jest polityka sąsiedztwa, a zwłaszcza Bałkany Zachodnie - wyjaśnia Marta Szpala. Słoweńscy przywódcy uważają, że Unia Europejska powinna być w stanie stabilizować sąsiedztwo, ale niektóre państwa członkowskie stosują obstrukcję w stosunku do państw bałkańskich. Chodzi o Macedonię i Albanię, które spełniły wszystkie kryteria otwarcia negocjacji akcesyjnych. - Słowenia zwraca uwagę, że Unia, jeśli chce być aktywnym graczem, musi dokończyć proces rozszerzenia, bo w tym momencie, według Słowenii, Unia nie jest w stanie poradzić sobie z 17- milionowym regionem - mówi.

Analityk przewiduje, że Słowenia, jako mały kraj z nadszarpniętym wizerunkiem państwa prawa będzie miała trudności z przepchnięciem agendy rozszerzeniowej na forum Unii. Kolejnymi priorytetami będą odbudowa Unii po pandemii, koordynacja polityki zdrowotnej i koordynacja polityki imigracyjnej. Zwłaszcza że Słowenia jest na szlaku migracyjnym i przybywają do niej imigranci z Chorwacji, która nie jest w strefie Schengen.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji, którzy w środę w Katowicach uczestniczyli w szczycie V4. Katowicki szczyt symbolicznie zakończył polskie przewodnictwo w V4. Rozmowa z Jackiem Przybylskim, redaktorem "Kurier Plus" i "Do Rzeczy".

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Genowefa Grabowska (była eurodeputowana, ekspert ds. prawa międzynarodowego), Mateusz Piotrowski (PISM) 

Data emisji: 30.06.2021 r. 

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Unijny fundusz odbudowy. Ekspert: Polska jest zadowolona z propozycji wyjściowych UE

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 19:05
Unijny budżet na lata 2021-2027 oraz współpraca regionu po pandemii koronawirusa zdominowały piątkowe rozmowy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu V4 w Warszawie. Z okazji inauguracji polskiego przewodnictwa premierów przyjął w Belwederze prezydent Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczciwi i bezstronni mediatorzy". Portugalia kończy półroczne przewodnictwo w UE

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:29
Portugalia kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Od czwartku pracami Wspólnoty będzie kierować Słowenia. Portugalczykom udało się doprowadzić do porozumienia w kilku kluczowych kwestiach. Chwaleni są też za neutralność. 
rozwiń zwiń