Niemcy nie wpuszczają osób z paszportem covidowym. Dr Kowalski: to zaprzeczenie idei certyfikatu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 19:15
Od 1 lipca zaczął obowiązywać Unijny Certyfikat Covidowy (UCC), który ma ułatwić podróżowanie po Europie. Z drugiej strony są kraje, które zamykają się w obawie przed mutacją koronawirusa typu Delta. - Przeczy to idei certyfikatu - zauważa dr Paweł Kowalski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FrankHH/shutterstock

ue flagi stock 1200.jpg
Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Dla krajów żyjących z turystyki, takich jak Portugalia, która czeka na ożywienie ruchu turystycznego, wprowadzenie certyfikatów jest szczególnie ważne. Pojawiają się jednak pytania, na ile certyfikat będzie skuteczny, jeśli kraje zaczną wprowadzać nowe restrykcje w związku z obecnym w Europie wariantem Delta. Niemcy właśnie wprowadziły kwarantannę dla osób przybywających z Portugalii, gdzie Delta już jest.


Posłuchaj
19:49 jedynka-2021-07-01-więcej-świata.mp3 Niemcy zamykają się na przybyszów z Portugalii (Więcej świata/Jedynka)

 


shutterstock_ Antarktyda 1200.jpg
Prof. Kubiak: Chiny wykorzystują Antarktydę, aby podkreślić rolę wschodzącego mocarstwa


Dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS uważa, że postępowanie Niemców jest zbyt ostrożne, gdyż osoby powracające do kraju z Portugalii, mimo certyfikatu szczepienia, są poddawane kwarantannie. - To już na wstępie przeczy założeniu paszportu covidowego, który miał obowiązywać - mówi. A założenie jest takie, że osoby z certyfikatem, ozdrowieńcy albo mający potwierdzenie testu nie starsze niż 72 godziny są zwolnieni z kwarantanny i kontroli.

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że rok temu nie można było się dziwić pewnemu chaosowi, ale teraz społeczeństwa są już oswojone z koronawirusem i dlatego dziwi go reakcja Niemiec, zwłaszcza że nie było konsultacji z partnerami z Unii. - Być może związane jest to z rozpoczynającą się kampanią wyborczą i obawą, że któraś ze stron zechce to wykorzystać - zastanawia się. Dziwi się chęci obrony przed wirusem z Portugalii, która jest daleko od Niemiec. - Efekt ochrony będzie pewnie niewielki, ale efekt propagandowy negatywny, według mnie, bardzo duży - ocenia.

Dr Paweł Kowalski przypomina, że zasięg UCC jest o wiele większy niż Europa i sam był świadkiem, jak certyfikaty były honorowane w Tajlandii. Rozmowa była poprzedzona relacją Magdaleny Skajewskiej z Lizbony.

Słuchaj całej audycji, w której również:

Na Morzu Czarnym ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia Sea Breeze z udziałem 32 państw - w tym Polski. Ważną częścią Sea Breeze jest pokazanie światu, że Morze Czarne jest morzem międzynarodowym, otwartym i dostępnym dla ruchu handlowego, dla statków z całego świata, i nie należy do żadnego kraju. W trakcie manewrów doszło do incydentu z udziałem okrętu brytyjskiego i rosyjskich samolotów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Władze ChRL nasilają propagandę sukcesu przed 100-leciem Komunistycznej Partii Chin. Miasta wypełniły się partyjnymi posterami, 100 raperów nagrało wspólnie patriotyczną piosenkę hip-hopową, a kinom kazano wyświetlać propagandowe filmy historyczne. Oficjalnym celem chińskich władz na 100-lecie partii jest budowa "umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach" i według niedawnego przemówienia szefa MSZ Wanga Yi cel wkrótce zostanie osiągnięty. Chiny mają wtedy wejść w nowy etap, by do 2049 roku stać się socjalistycznym mocarstwem. Japoński tygodnik "Nikkei Asian Review" ocenia, że chiński rząd będzie obchodził 100-lecie partii w międzynarodowej izolacji. Rozmowa z prof. Dominikiem Mierzejewskim z Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 1.07.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


 


Czytaj także

Czy szczepionki autoryzowane w UE chronią przed nowymi mutacjami koronawirusa? Europejska Agencja Leków wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:05
Europejska Agencja Leków ogłosiła, że cztery szczepionki autoryzowane w Unii Europejskiej chronią przed nowymi mutacjami koronawirusa, w tym przed wariantem Delta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzesiowski: niska liczba zachorowań nie jest nam dana raz na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:53
- Niska liczba zachorowań nie jest nam dana raz na zawsze. Możemy liczyć na ok. 3 miesiące przerwy między kolejnymi falami zachorowań na COVID-19 - powiedział w czwartek podczas konferencji dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
rozwiń zwiń