Dr Spasimir Domaradzki: siła przyciągania państw Bałkanów zachodnich przez UE słabnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 19:40
W Berlinie odbył się wirtualny Szczyt Bałkanów Zachodnich. Głównym tematem spotkania było podsumowanie siedmiu lat funkcjonowania Procesu Berlińskiego, mającego pomóc sześciu krajom regionu w integracji z Unią Europejska oraz wyznaczenie działań koniecznych do wzmocnienia rozwoju gospodarczego Bałkanów Zachodnich. - Proces Berliński ma pomóc przygotować te państwa w obszarach spoza głównych problemów - mówi dr Spasimir Domaradzki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tetiana Yurchenko/shutterstock

ue flagi stock 1200.jpg
Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

W spotkaniu uczestniczyli szefowie państw i rządów Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii, a także szefowie instytucji finansowych i międzynarodowych - m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej.


Posłuchaj
20:27 Jedynka-5-07-2021-więcej-świata.mp3 Rosja i Chiny chcą mieć taki wpływ na państwa Bałkanów zachodnich jak Unia Europejska (Więcej świata/Jedynka)

 

mid-flagi UE 1200.jpg
Dr hab. Kamil Zajączkowski: nawiązując kontakt między UE a Rosją, trzeba być dobrze przygotowanym

Dr Spasimir Domaradzki wskazuję, że o wpływy na Bałkanach walczą z Unią Europejską państwa trzecie i wcale nie jest pewne, że Unia tę walkę wygra. Zwraca uwagę, że państwa Bałkanów zachodnich borykają się z wewnętrznymi problemami, które powodują, że cały czas znajdują się na obrzeżach integracji. Proces Berliński ma pomóc przygotować te państwa do integracji poza głównymi problemami, które powodują, że cały czas są poczekalni.

Spośród państw regionu negocjacje z Unią rozpoczęły Czarnogóra i Serbia, rozmowy z Macedonią Północną blokuje Bułgaria, dlatego jest pomysł, żeby Albania, która została zaakceptowana, samodzielnie negocjowała. Natomiast Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina są dalekie od rozpoczęcia negocjacji.

- Siła przyciągania Unii Europejskiej też słabnie ze względu na jej wewnętrzne trudności, a to przekłada się na większą możliwość oddziaływania Rosji czy Chin, które bardzo asertywnie patrzą na region - ocenia politolog.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Belgijskie centrum cybernetyczne ostrzegło przed poważnym atakiem hakerów powiązanych z Rosją, wykorzystujących złośliwe oprogramowanie. Chodzi o programy blokujące użytkownikom dostęp do ich systemów i danych. Hakerzy żądają zapłaty okupu za jego przywrócenie. Według informacji belgijskich mediów, atak ma charakter międzynarodowy i do tej pory jego ofiarami padło około 200 firm. Ich systemy komputerowe zostały zablokowane i pojawiło się żądanie zapłaty określonej kwoty za odblokowanie. Media informują, że tego typu ataki są wymierzone przede wszystkim w firmy, rzadziej w administrację rządową, czy osoby prywatne. Felieton Michała Strzałkowskiego.

W północno-zachodniej Francji pierwsze ścięto kilkusetletnie dęby przeznaczone na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu, zniszczonej przez pożar w kwietniu 2019 r. Eksperci przeszukiwali lasy w całej Francji, aby wybrać pierwsze tysiąc dębów z około 2 tys. potrzebnych do odbudowy, o średnicy przynajmniej 1 metra, prostych pniach, które można wykorzystać m.in. do odbudowy iglicy Viollet-le-Duc dachu gotyckiej katedry. Drzewa są wycinane i będą przechowywane w magazynach przez 12 do 18 miesięcy, aby przygotować je do użycia do odbudowy, która ma rozpocząć się pod koniec 2022 r. Dach katedry zawierał tak wiele dębowych belek, że nazwano go "la foret" (fr. las). Wartość każdego z dębów eksperci szacują na około 18 tys. euro. W dęby obfituje kilka regionów Francji: Burgundia, Dolina Loary, region Grand Est czy Normandia, jednak rekonstruktorzy chcą, aby dęby pochodziły ze wszystkich regionów Francji, co ma mieć wymiar symboliczny. Leśnicy zapewniają, że po ścięciu dębów przygotują miejsce w lesie pod nową generację dębów, które za 200 lat stworzą taki sam las, który widzimy dzisiaj. Felieton Katarzyny Semaan.

Specjalny wywiad Magdaleny Skajewskiej z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silvą o relacjach UE-Chiny, podejściu do Rosji oraz portugalskim rozumieniu "autonomii strategicznej" UE.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS), prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 5.07.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

"Kwestie polityczne odłóżmy na bok". Biały Dom o dialogu Serbii i Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:26
Spotkanie ws. uregulowania stosunków gospodarczych między Serbią i Kosowem rozpoczęło się w czwartek w Waszyngtonie. W rozmowach uczestniczą serbski prezydent Aleksandar Vuczić, premier Kosowa Avdullah Hoti oraz wysłannik USA ds. serbsko-kosowskich Richard Grenell.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie szefów MSZ V4. Zbigniew Rau: wyraziłem nieustające poparcie Polski dla rozszerzenia UE

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:05
- Wyraziłem nieustające poparcie Polski dla rozszerzenia UE, które dzielimy z państwami V4 - mówił szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych V4 i Bałkanów Zachodnich. Dodał, że spotkanie było jednak pełne frustracji, że proces akcesyjny Bałkanów Zachodnich trwa niezwykle długo.
rozwiń zwiń