"To jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP". Palowski o czołgach Abrams

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 18:50
Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało zakup 250 amerykańskich czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. - Jest to jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP, porównywany z zakupami F-35 i wcześniej Systemu Wisła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Palowski z Defence24.pl
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Soft Light/shutterstock

błaszczak mid-21714088 1200.jpg
Szef MON: czołgi Abrams mają zadanie odstraszania agresora
Posłuchaj
20:08 Jedynka/Więcej świata - 14.07.2021 Czołgi Abrams, święto narodowe we Francji, porozumienie Unii Europejskiej z Ukrainą, Afganistan i talibowie (Jedynka/Więcej świata)

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojny gen. Jarosław Mika przekonywał dziś w Wesołej, że czołgi Abrams są nowoczesnym i sprawdzonym w boju sprzętem.

- Jeżeli chodzi o żywotność, niemalże niezawodny silnik o odpowiedniej mocy czyni ten czołg szybkim i niedostępnym dla potencjalnego przeciwnika na polu walki. Zdolność do prowadzenia ognia amunicją programowalną skutkuje tym, że ten czołg może oddziaływać na potencjalnego przeciwnika o wiele wcześniej aniżeli ten przeciwnik zacznie oddziaływać na tę jednostkę - wyjaśniał gen. Jarosław Mika.

Jeden z największych zakupów

Czołgi Abrams zostaną zakupione bez przetargu w ramach tzw. pilnej potrzeby operacyjnej za ponad 23 mld złotych. Będzie to największy zakup zagranicznego uzbrojenia w Polsce. Dla porównania Polska na zakup samolotów wielozadaniowych F-35 wyda 17 mld złotych. Czołgi Abrams pojawią się w Polsce już w przyszłym roku.

- Te kwoty są porównywalne, ponieważ wspomniana kwota dla samolotów F-35 nie obejmuje infrastruktury, która będzie finansowana niejako z odrębnego funduszu. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP, porównywany z zakupami F-35 i wcześniej Systemu Wisła - komentuje Jakub Palowski.

Masę bajową dla czołgów Abrams szacuje się na 66-67 ton, przez co będą one wyzwaniem już dla samych logistyków. - To będzie wymagało odpowiedniego zabezpieczenia, np. mostów samobieżnych i wozów zabezpieczenia technicznego (…). Ten sprzęt będzie też korzystał ze standardowej infrastruktury, takiej jak chociażby drogi czy koleje, więc trzeba mieć nadzieję, że czołgi typu Abrams, które są dość intensywnie eksploatowane w Polsce przez armię amerykańską, zostały na tyle ocenione pod tym kątem przez naszych wojskowych, że uznano je jako przydatne w działaniach również na terenie Polski - dodaje ekspert Jedynki.

Jak zauważa Jakub Palowski "zakup tych czołgów wiąże się z formowaniem 18. Dywizji Zmechanizowanej i chęcią wyposażenia jej w nowoczesny sprzęt, jak również ze zmianami w bezpośrednim otoczeniu Polski".

Co z modernizacją w przyszłości?

- Ten zakup przeprowadzono bez przetargu, więc czołgi zostaną wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Otwartą kwestią jest jeszcze, czy będą mogły być już po wprowadzeniu serwisowane i w perspektywie na przykład dekady modernizowane w Polsce. Myślę, że powinniśmy pochylić się nad tym, ponieważ koszt cyklu życia uzbrojenia, czyli całej eksploatacji przez 30-40 lat od wprowadzenia, wynosi 2/3 po zakupie i 1/3 w momencie zakupu - twierdzi Jakub Palowski.

Ekspert Jedynki jest zdania, że w ciągu 30-40 lat eksploatacji, zakupione czołgi na pewno trzeba będzie poddać modernizacji. - Powinniśmy budować potencjał, żeby móc robić to również w polskim przemyśle. Teraz jest dobry moment na to - słyszymy.

Czytaj również:

Ponadto w audycji:

- Francja obchodzi dziś swoje święto narodowe, upamiętniające wybuch francuskiej rewolucji w 1789 roku. Po rocznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa na paryskie Pola Elizejskie powróciła tradycyjna parada wojskowa. Materiał Stefana Foltzera.

- W Kijowie podpisano porozumienie w sprawie strategicznego partnerstwa surowcowego między Unią Europejską i Ukrainą. Strategiczne partnerstwo ma skupiać się na integracji łańcuchów dostaw surowców UE-Ukraina, przy jednoczesnym dostosowywaniu ram regulacyjnych dotyczących górnictwa, a zwłaszcza kryteriów środowiskowych. Podpisane porozumienie jest jednym z elementów realizacji planu działań na rzecz pozyskiwania surowców krytycznych z państw trzecich bogatych w zasoby naturalne, przedstawionego przez KE we wrześniu 2020 roku. Ukraina jest drugim po Kanadzie krajem, z którym UE zawarła tego rodzaju umowę. Z Kijowa Paweł Buszko.

- Afgańscy talibowie poinformowali o zdobyciu ważnego strategicznie przejścia w mieście Spin Boldak na granicy z Pakistanem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Afganistanu twierdzi jednak, że atak na przejście został odparty. Z kolei według źródeł w pakistańskich służbach bezpieczeństwa, nad Spin Boldak powiewa biała flaga talibów. Naszym gościem jest Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Jakub Palowski (Defence24.pl), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa musi mówić jednym głosem w kwestii Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:05
Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że będzie domagał się unijnych sankcji wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego. Gabrielius Landsbergis mówił o tym w Brukseli przed naradą z udziałem szefów dyplomacji unijnych krajów. Czy napływ migrantów z Białorusi jest uderzeniem w Europę? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest bardzo duży projekt". Marcin Roszkowski o unijnym pakiecie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:02
- Unia Europejska założyła sobie przez 40 lat przebudowę tak naprawdę połowy gospodarki w sektorze energetycznym, transportu i z dużym prawdopodobieństwem także elementów dotyczących rolnictwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Czy do 2030 roku dojdzie do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc.?
rozwiń zwiń