Ekspert: Erdogan mocno opowiedział się za niepodległością Cypru Północnego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 19:10
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył wizytę Republice Tureckiej Cypru Północnego. Wziął udział w uroczystości z okazji 47. rocznicy tureckiej inwazji na Cypr z 1974 roku. W okolicznościowym przemówieniu powiedział m.in. o toczących się od lat negocjacjach nad uregulowaniem konfliktu na wyspie. 
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

forum Recep Tayyip Erdogan 1200.jpg
Kupuje rosyjskie rakiety, brutalnie zwalcza organizacje kurdyjskie. Prezydent Turcji liczy jednak na poprawę stosunków z USA

Podział wyspy 

Erdogan w poniedziałek obiecał tureckim Cypryjczykom, że Turcja zbuduje nowy kompleks rządowy, który ma symbolizować stan północnego Cypru, który, jak powiedział, świat "prędzej czy później" uzna pomimo niemal powszechnego sprzeciwu.

Prezydent w przemówieniu do parlamentarzystów Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRPC), która jest uznawana tylko przez Ankarę, potwierdził swoje poparcie dla dwupaństwowego rozwiązania podziału wyspy. - Erdogan bardzo mocno opowiedział się za niepodległością Cypru Północnego za rozwiązaniem dwupaństowym. Pałac prezydencki i parlament, który Turcja ma wybudować, jest sygnałem, że ta determinacja jest - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. 


Posłuchaj
18:25 Jedynka/Więcej świata 20.07.2021.mp3 Ekspert: Erdogan mocno opowiedział się za niepodległością Cypru Północnego (Więcej świata/Jedynka)

 

Cypr na wschodnim Morzu Śródziemnym został podzielony na dwie części w 1974 roku w wyniku inwazji tureckiej. Erdogan powiedział w lutym 2021 r., że jedynym sposobem rozwiązania sporu jest ustanowienie dwóch państw, ale przywódcy Grecji i grecki rząd cypryjski odrzucają to, mówiąc, że zaakceptują jedynie porozumienie pokojowe oparte na rezolucjach ONZ. 

Negocjacje z Talibami 

Recep Tayyip Erdogan ogłosił również, że Turcja rozpocznie negocjacje z Talibami afgańskimi i między innymi w ich wyniku chce uzyskać kontrolę nad lotniskiem w Kabulu. - Perspektywa przejęcia przez Turków kontroli nad lotniskiem w Kabulu była przedmiotem rozmów z Amerykanami i NATO - podkreśla ekspert. - Turcja proponowała, że zrobi to w ramach wycofywania się Amerykanów, przejmie ich rolę. Przez to, że Talibowie zapowiedzieli o tym, że oni bez porozumień z Turkami im na to nie pozwolą, to Turcy sygnalizują gotowość dogadania szczegółów z Talibami - dodaje Krzysztof Strachota. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Sąd w Tokio skazał dwóch Amerykanów, ojca i syna, na kary więzienia za pomoc w ucieczce z Japonii byłego prezesa Nissana Carlosa Ghosna, któremu japońskie władze zarzucają oszustwa finansowe. 60-letni były członek amerykańskich "zielonych beretów" Michael Taylor usłyszał wyrok dwóch lat, a jego 28-letni syn Peter – roku i ośmiu miesięcy więzienia. Obaj przyznali się do pomocy Ghosnowi w ucieczce z Japonii do Libanu. Obu Taylorów zatrzymano w maju 2020 roku w USA, a w lutym br. amerykańskie władze zgodziły się na ich ekstradycję do Japonii. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan. 

- USA, wspólnie z Unią Europejską, NATO i Japonią, oskarżyły Chiny o atak hakerski na serwery Microsoft Exchange, który dotknął setki tysięcy podmiotów na całym świecie. Waszyngton zarzucił Pekinowi "nieodpowiedzialne i destabilizujące zachowanie”. Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości ogłosiło też zarzuty wobec czterech hakerów związanych z chińskimi władzami, którzy w latach 2011-2018 włamywali się do dziesiątek systemów komputerowych należących do prywatnych firm, uniwersytetów i podmiotów rządowych w 12 krajach. Gościem audycji był Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ma odbyć lot suborbitalny na pokładzie swojej rakiety New Shepard. Mają mu towarzyszyć brat Mark, pionierka lotów kosmicznych 82-letnia Amerykanka Wally Funk oraz 18-letni student fizyki Oliver Daemen, syn właściciela holenderskiej firmy inwestycyjnej. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Michał Strzałkowski 

Goście: Krzysztof Strachota (OSW), Mateusz Piotrowski (PISM) 

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Boćkowski: sytuacja w Afganistanie prawdopodobnie wróci do tej z przełomu XX i XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 19:25
Pierwsi żołnierze z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wrócili do kraju. Samolot z kilkudziesięcioma z nich wylądował w piątek po południu na wojskowym lotnisku we Wrocławiu. Z kolei Amerykanie zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu do 11 września, czyli 20. rocznicy zamachu na World Trade Center. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP". Palowski o czołgach Abrams

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 18:50
Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało zakup 250 amerykańskich czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji. - Jest to jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP, porównywany z zakupami F-35 i wcześniej Systemu Wisła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Palowski z Defence24.pl
rozwiń zwiń