Łukaszenka oskarża Zachód o dążenie do "trzeciej wojny światowej". Dr Eberhardt: retoryka potrzebna do wewnętrznej polityki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 19:29
Prezydent Alaksandr Łukaszenka oskarżył państwa europejskie o prowadzenie wojny hybrydowej z Białorusią, Chinami i Rosją oraz "dążenie do trzeciej wojny światowej". Jako winnych wskazał m.in. Polskę, Ukrainę i Niemcy. 
Aleksander Łukaszenka
Aleksander Łukaszenka Foto: Shutterstock.com/Drop of Light

Białoruś dziennikarze zatrzymanie free 663.jpg
Białoruś: zainicjowano akcję masowej likwidacji organizacji pozarządowych

Prowadzenie wojny hybrydowej 

- Prowadząc wobec nas i Rosji, a także Chin wojnę hybrydową, Europejczycy nie tylko tworzą punkt zapalny. Oni dążą do wybuchu trzeciej wojny światowej - oświadczył Łukaszenka w rozmowie ze Sky News Arabia, której fragmenty co emituje również białoruska telewizja państwowa. Prezydent podkreślił również, że Zachód nie chce pozwolić na to by Białoruś była "suwerennym i niepodległym państwem". 


Posłuchaj
18:52 Jedynka/Więcej świata - 23.07.2021.mp3 Łukaszenka oskarża Zachód o "dążenie do trzeciej wojny światowej". (Więcej świata/Jedynka)

 

- Łukaszenka jest dość konsekwentny w ostatnich miesiącach. Cała retoryka historyczna jest potrzebna przede wszystkim w wymiarze wewnętrznym, do zdyskredytowania ruchu protestu, który wychodzi z flagami Białorusi, a które Łukaszenka przedstawia jako faszystowskie flagi związane z niemieckimi kolaborantami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

Zdaniem gościa audycji, działania prezydenta Białorusi są podyktowane wprowadzonymi przez Europę sankcjami. - Łukaszenka jest wściekły na państwa zachodnie za pogłębianie sankcji, wprowadzenie sankcji sektorowych i mści się poprzez generowanie kryzysu migracyjnego na Litwie. (...). W wymiarze wewnątrzpolitycznym mamy pogłębienie represji terroru wobec własnego społeczeństwa - ocenia. 

Likwidacja organizacji społecznych  

Na Białorusi rozpoczęła się na masową skalę likwidacja organizacji pozarządowych. Miejscowe władze uważają, że jest ich zbyt wiele i szkodzą państwu.

Alaksandr Łukaszenka powiedział niedawno, że władze wcześniej zrobiły błąd, zgadzając się na rejestrację tak wielkiej liczby organizacji pozarządowych. - My otrzymaliśmy w niewielkim kraju prawie dwa tysiące NGO-sów, bandytów i agentów zagranicznych. I co my otrzymaliśmy? Demokrację? Teraz zobaczyliśmy, że jest to szkodliwe dla państwa - mówił.

- To jest próba zlikwidowania niezależnych środowisk, wszystkich stowarzyszeń - podkreśla gość audycji. - Głównie chodzi o to, żeby jakiekolwiek elementy oporu zostały zdławione i aby ludzi zastraszyć - uważa ekspert. 

 Czytaj również:

W audycji także:

- Początek Igrzysk Olimpijskich w Tokio - w 1964 roku Japonia była organizatorem igrzysk i stały się one symbolem odrodzenia kraju, czy te przełożone o rok staną się symbolem pokonania pandemii? Gościem audycji był dr Mariusz Dąbrowski, ekspert ds. Dalekiego Wschodu.

- Słowacja - ruch turystyczny wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem, ale wciąż jest o 78% mniejszy niż przed pandemią. Brakuje zagranicznych turystów, którzy w maju 2019 roku stanowili połowę nocujących, a teraz zaledwie 14%. Obecnie dużym problemem dla branży jest wprowadzony niedawno reżim na granicach, zgodnie którym osoby niezaszczepione trafiają na kwarantannę. W tej sprawie odbyły się już protesty.  Korespondencja W. Stobby.

- Przeciętna oczekiwana długość życia spadła w USA aż o 1,5 roku, głównie z powodu pandemii COVID-19 – wynika z najnowszych danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie. To najniższy poziom od prawie 20 lat, jeszcze kilka miesięcy temu sądzono, że nie będzie aż tak źle. Tak szybkiego spadku przeciętnej długości życia w ciągu jednego zaledwie roku nie notowano od drugiej wojny światowej. Więcej w materiale reporterskim Magdaleny Skajewskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Mariusz Dąbrowski (ekspert ds. Dalekiego Wschodu) dr Adam Eberhardt (OSW) 

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Sankcje wobec Białorusi. Dr Eberhardt: nie spodziewam się efektów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:14
Niebo nad Europą zamknięte dla białoruskich samolotów, zakaz korzystania z lotnisk na terenie UE, a także apel do europejskich przewoźników o omijanie białoruskiej strefy powietrznej. To najważniejsze ustalenia szczytu Unii Europejskiej po porwaniu białoruskiego opozycjonisty.
rozwiń zwiń