Prawo do użycia broni zostanie wpisane do konstytucji. Tak zdecydowali Czesi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 15:56
Czeski Senat zatwierdził wpisanie do konstytucji prawa do użycia broni w obronie własnej bądź innych osób. To pokłosie petycji podpisanej przez ponad 100 tysięcy osób, będącej odpowiedzią na próby ograniczenia dostępu do legalnej broni m.in. przez unijną dyrektywę. - Ustawa w tej sprawie została dobrze przygotowana - mówi Šárka Jelínková z senackiego klubu KDU-ČSL.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Allexxandar/Shutterstock

armia free 1200.jpg
"To jeden z największych zakupów Sił Zbrojnych RP". Palowski o czołgach Abrams
Posłuchaj
02:05 Jedynka/Więcej świata - 26.07.2021 Czechy Nowela w sprawie broni trafi teraz do podpisu czeskiego prezydenta, który nie będzie mógł jej zawetować (Jedynka/Więcej świata)

Po zmianach wprowadzonych przez czeski Senat, Karta podstawowych praw i wolności będzie zawierała zapis mówiący, że prawo do obrony życia własnego lub innej osoby, nawet przy użyciu broni, jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie. - Myślę, że ustawa w tej sprawie została dobrze przygotowana. Wpisanie praw do konstytucji nie było konieczne, ale spełnia oczekiwania wielu osób - komentuje Šárka Jelínková.

Zmiany jedynie symboliczne?

W zamyśle pomysłodawców nowelizacja konstytucji ma uniemożliwić ograniczenie prawa do posiadania broni palnej przez zwykłą ustawę lub przez instytucje unijne. Konstytucjonalista Jan Wintr, w rozmowie z czeską telewizją, uznał jednak, że znaczenie wprowadzanych zmian jest symboliczne.

- Nowelizacja nie będzie miała żadnego konkretnego znaczenia prawnego. Obrona konieczna jest umocowana w prawie karnym od co najmniej 150 lat. Symboliczne wpisanie jej do konstytucji najwyraźniej ma w pewien sposób chronić posiadanie broni przed prawem unijnym, jednak unijne prawo jest ponad prawem krajowym, więc to nie może tak działać - uważa Jan Wintr.

Dotyczy tylko legalnej broni

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta, który nie będzie mógł jej zawetować. Zmiany zaczną obowiązywać w kolejnym miesiącu po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw i będą dotyczyć jedynie legalnie posiadanej broni.

Również w Czechach w najbliższą sobotę zakończy się półroczna amnestia na nielegalnie posiadaną broń. Ogłoszono ją już po raz czwarty. Poprzednim razem w 2014 roku Czesi oddali lub zarejestrowali prawie 5900 sztuk broni i blisko 485 tysięcy amunicji, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Materiał: Wojciech Stobba

Data emisji: 26.07.2021 

Godzina emisji: 17.48

DS

Czytaj także

Łukaszenka oskarża Zachód o dążenie do "trzeciej wojny światowej". Dr Eberhardt: retoryka potrzebna do wewnętrznej polityki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 19:29
Prezydent Alaksandr Łukaszenka oskarżył państwa europejskie o prowadzenie wojny hybrydowej z Białorusią, Chinami i Rosją oraz "dążenie do trzeciej wojny światowej". Jako winnych wskazał m.in. Polskę, Ukrainę i Niemcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM o wizycie zastępcy amerykańskiego sekretarza stanu w Chinach: celem nie było szukanie ugody

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 18:56
Wiceminister spraw zagranicznych Chin zarzucił Stanom Zjednoczonym, że z Chin zrobiły wyimaginowanego wroga, żeby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych w USA. Wypowiedź zbiegła się z wizytą zastępcy sekretarza stanu USA Wendy Sherman. - Uważam, że impasu w stosunkach nie da się przerwać - ocenia Mateusz Piotrowski z PISM.
rozwiń zwiń