Andrzej Talaga: Joe Biden musiał zareagować na postępowanie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 20:24
Podczas przemówienia do przedstawicieli amerykańskich służb wywiadowczych prezydent Joe Biden ocenił, że jeśli dojdzie do prawdziwej wojny z mocarstwem, będzie to z powodu poważnego cyberataku. Otwarcie oskarżył Rosję o cyberataki. - Joe Biden jest w pułapce wobec opinii publicznej - ocenia to wystąpienie analityk Andrzej Talaga.
Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich służb wywiadowczych
Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich służb wywiadowczychFoto: PAP/ EPA/Alex Edelman

Rosja Chiny PAP 1200.jpg
Współpraca Moskwa-Pekin. Dr Przychodniak: w tych relacjach to Rosjanie są młodszym partnerem

Prezydent zwrócił uwagę, że możliwości ataków w cyberprzestrzeni są coraz większe. Biden porównał też zagrożenia dla USA związane z Chinami i Rosją. Jak stwierdził, "Rosja ma gospodarkę z bronią nuklearną, szybami naftowymi i niczym więcej". Nadmienił też, że służby ostrzegły go o działaniach dezinformacyjnych Rosji skupionych na wyborach uzupełniających w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych.


Posłuchaj
20:13 Jedynka-29-07-20212-więcej-świata.mp3 Prezydent USA Joe Biden oskarża Rosję o cyberataki (Więcej świata/Jedynka)

 

pixabay facebook free 1200.jpg
Facebook blokuje konta powiązane z rosyjskim wywiadem

Rosja nie rezygnuje z cyberataków

Andrzej Talaga przypomniał, że podczas spotkania z Władimirem Putinem Joe Biden zakreślił kilka tzw. czerwonych linii, których Rosja nie powinna przekraczać. Jedną z nich były cyberataki z rosyjskiego terytorium bądź prowadzone za aprobatą Moskwy. - Najwyraźniej Rosja lub sprawcy z nią identyfikowani nie zaprzestali ataków - mówi. Dlatego prezydent jakoś musiał odnieść się do działań Rosji, stąd wypowiedź podczas spotkania z przedstawicielami służb. - To chyba próba odniesienia się do tego, że Rosjanie nie zaprzestali ataków - ocenia.

Wojna informacyjna a cyberwojna

Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje na różnice między wojną informacyjną, dezinformacją a cyberwojną. Wojna informacyjna polega na wywieraniu wpływu, narzuceniu przeciwnikowi własnej narracji, na manipulacji faktami. Zaś cyberwojna to hakerskie ataki na instalacje przeciwnika, np. przesyłowe bądź odpowiadające za ruch samolotów na lotniskach lub w powietrzu.

- Wojna informacyjna może trwać bez jednego wystrzału i ona trwa - mówi analityk. Ale nie wywołuje działań zbrojnych. Zaś odpowiedzią na cyberatak i np. sparaliżowanie infrastruktury łączności bądź energetycznej może spotkać się ze zbrojną reakcją.

Czytaj także:

W audycji również:

Rosyjskie małżeństwo zostało oskarżone w Hiszpanii o nielegalną sprzedaż broni, głównie do państw afrykańskich. Mieszkający w Madrycie były funkcjonariusz KGB Władimir Kokoriew i jego rodzina zarobili łącznie na tym procederze 679 mln euro. Jak poinformował hiszpański dziennik "El Pais", głównym nabywcą broni sprzedawanej przez Rosjan był rząd Gwinei Równikowej. Z liczącej około 500 stron dokumentacji prokuratury wynika, że Władimir i Julia Kokoriewowie sprzedawali przy wsparciu swoich dorosłych synów, Igora i Władimira, m.in. okręty wojenne, pojazdy opancerzone oraz helikoptery. Za środki pochodzące ze sprzedaży broni Kokoriew i jego rodzina nabywali luksusowe nieruchomości m.in. w Nowym Jorku, Londynie oraz w Panamie i Hiszpanii. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Organizacja Reporterzy Bez Granic domaga się ochrony dziennikarzy i zagwarantowania im prawa do informowania o manifestacjach w krajach UE przeciw paszportom sanitarnym, podczas których atakowano ostatnio pracowników mediów. - Co najmniej siedmiu dziennikarzy zaatakowano, a wielu innym grożono podczas demonstracji we Francji, Hiszpanii, na Słowacji i we Włoszech - twierdzi RSF. "Niesłusznie uznawani za działaczy propagandy wspierających rządy, dziennikarze w wielu krajach europejskich stali się celem agresywnych osobników podczas manifestacji 24 lipca" - głosi komunikat organizacji. Na Słowacji tłum zaatakował i poturbował dziennikarza i operatora TV Markiza. Korespondencja Wojciecha Stobby i rozmowa z dr. Pawłem Kowalskim z Uniwersytetu SWPS.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Andrzej Talaga (analityk Warsaw Enterprise Institute), dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS) 

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Akcja hakerów Kremla przeciw rządowi USA. "To atak na państwo. Niewidzialny front cyberwalki jest otwarty"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 17:21
- Ataki Kremla mają miejsce na wielu polach – nie tylko w cybersferze. Zmasowany, wielomiesięczny cyberatak na instytucje rządowe USA i firmy prywatne ma znacznie głębszy kontekst i należy o tym pamiętać. Trzeba na tę sprawę patrzeć szerzej. Pamiętajmy choćby o regularnym naruszaniu przestrzeni powietrznej i morskiej przez rosyjskie samoloty, okręty podwodne – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Anna Łabuszewska, znawczyni spraw wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloomberg: rosyjscy hakerzy włamali się do systemów Partii Republikańskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:36
Związana z rosyjskimi służbami grupa hakerów "Cozy Bear" włamała się do systemów komputerowych Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej (RNC) - podała we wtorek agencja Bloomberg. Do ataku miało dojść niedawno, równocześnie z atakiem ransomware na Kaseyę.
rozwiń zwiń