"Pomysł na finansowe korzyści dla reżimu". Dr Eberhardt o migracyjnej prowokacji Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 19:24
Łotwa w związku z kryzysem migracyjnym wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią, zaś Litwa zamierza wybudować specjalne ogrodzenie. Migranci z Bliskiego Wschodu docierają również na Podlasie. - Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Chodzi też o korzyści finansowe.
Nielegalni migranci z Bliskiego Wschodu na granicy łotewsko-białoruskiej
Nielegalni migranci z Bliskiego Wschodu na granicy łotewsko-białoruskiejFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

flaga łotwy łotwa free shutt 1200 .jpg
Kraje bałtyckie walczą z imigracją z Białorusi. Łotwa wprowadza stan wyjątkowy
Posłuchaj
19:24 Jedynka/Więcej świata - 11.08.2021 Białoruska prowokacja, rezygnacja gubernatora stanu Nowy Jork, manewry chińsko-rosyjskie, brak prądu w Strefie Gazy (Jedynka/Więcej świata)

Stan wyjątkowy na Łotwie będzie obowiązywał od 11 sierpnia do 10 listopada. Zgodnie z decyzją rządu, w celu opanowania sytuacji, łotewską straż graniczną wspomogą Narodowe Siły Zbrojne i policja. Rozszerzone zostaną także uprawnienia Państwowej Straży Granicznej. Natomiast Parlament Litwy przyjął w trybie nadzwyczajnym we wtorek (10.08) specjalną ustawę, na mocy której w ciągu roku powstanie ogrodzenie na granicy litewsko-białoruskiej. Migranci z Bliskiego Wschodu, przekraczający w niedozwolonych miejscach granice, znaleźli się także na Podlasiu w Polsce.

- To jest prowokacja reżimu Łukaszenki i jest ona całkowicie niedopuszczalna. Musimy jasno podkreślić, że na terytorium Unii Europejskiej nie można przedostawać się w dowolny sposób, tylko trzeba to zrobić zgodnie z prawem. Wszystkie kraje Strefy Schengen są zobowiązane do chronienia jej zewnętrznych granic i zapobiegania niezgodnemu z prawem ich przekraczania. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie państwa członkowskie stanęły razem wobec problemu na granicach z Białorusią. Ochronimy wówczas naszą wspólną zewnętrzną granicę - stwierdziła Ylva Johansson, unijna komisarz ds. wewnętrznych.

Dlaczego granica z Łotwą?

Polska i Litwa bardzo mocno wspierają białoruską opozycję, nie dziwi więc prowokacja ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki. Dlaczego jednak ten problem dotknął również Łotwę?

pap_ łukaszenka 1200 .jpg
"Białoruś nie pozostanie dłużna". Mińsk zapowiada reakcję na nowe sankcje

- Łotwa rzeczywiście nigdy nie była w pierwszym szeregu krytyków Łukaszenki, chociaż też w ostatnich miesiącach dochodziło do różnych incydentów, jak przy okazji hokejowych Mistrzostw Świata, kiedy miał miejsce skandal dyplomatyczny. Białoruś nakazała Łotwie de facto zlikwidować swoją placówkę w Mińsku, tj. cały sztab dyplomatyczny - twierdzi dr Adam Eberhardt.

Ekspert Jedynki zauważa, że "Łotwa jest państwem, które w największym stopniu stara się czerpać korzyści z eksportu białoruskiego przez łotewskie porty", jednak obecna sytuacja jest inna. - To zawsze była wzajemna korzyść obu państw, ale powiedzmy sobie otwarcie, że na obecnym etapie relacje właściwie każdego państwa europejskiego z reżimem białoruskim są bardzo napięte i Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - słyszymy.

Korzyści finansowe dla reżimu

Białorusini odnoszą także korzyści finansowe w związku z nielegalnymi migracjami. - Białoruskie linie lotnicze uczestniczą w przywożeniu tych ludzi z Turcji, Iraku i zdaje się, że za pośrednictwem Rosji również z Afganistanu. Ci ludzie płacą, a później są transportowani i konwojowani przez białoruską straż graniczną z lotniska w Mińsku na pogranicze białorusko-litewskie, białorusko-polskie i białorusko-łotewskie. Poza kwestią zemsty i presji wywieranej na małe państwa bałtyckie to jest także pewien pomysł na finansowe korzyści dla reżimu - wyjaśnia dr Adam Eberhardt.

Zobacz także:

Ponadto w audycji:

- Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ustępuje ze stanowiska ze względu na oskarżenia o molestowanie seksualne kobiet. Politykowi groził impeachment ze strony stanowego parlamentu. Decyzja polityka Partii Demokratycznej ma związek z publikacją raportu ze śledztwa prokuratury stanu Nowy Jork, która uznała, że dopuścił się on molestowania 11 kobiet ze swojego otoczenia. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- Wystartowały manewry chińsko-rosyjskie, które mają "pokazać światu możliwości interoperacyjności sił zbrojnych obu mocarstw". Rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

- Co oznacza brak prądu? Najlepiej można przekonać się o tym w Strefie Gazy. Większość mieszkańców ma tam prąd przez 4-5 godzin dziennie. Powodem są: bieda, zniszczenia wojenne oraz izraelska blokada palestyńskiej enklawy. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie)

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Ruch Pięciu Gwiazd. Ekspert: nowy statut kończy monopol Beppe Grilla na władzę w partii

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 20:30
Większość członków Ruchu Pięciu Gwiazd poparła plan reform przedstawiony przez byłego premiera Włoch Giuseppe Contego. W dużej mierze oznacza to zerwanie po raz pierwszy od powstania partii z wizerunkiem ugrupowania antysystemowego, który zapewnił "pięciogwiazdkowcom" zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2018 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok od wyborów na Białorusi. Kłysiński: ten system jest bardzo agresywny

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 19:34
Właśnie mija rok od wyborów prezydenckich na Białorusi, których zwycięzcą tradycyjnie ogłoszono Aleksandra Łukaszenkę. Doprowadziło to do wielomiesięcznych protestów zwolenników opozycji i bezprecedensowych represji. - Władze są zdesperowane i zdecydowane, żeby zdusić każdy protest w zarodku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gramy w coraz niebezpieczniejszą ruletkę". Prof. Chojnicki o zmianach klimatycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:32
Międzynarodowi eksperci ostrzegają przed dramatycznymi skutkami zmian klimatycznych. - Cała gospodarka ludzka będzie wystawiona na zupełnie inne warunki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Czy jeszcze możemy powstrzymać zmiany związane z ocieplaniem się klimatu?
rozwiń zwiń