Maria Piechowska: świat trochę zapomniał o Krymie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 19:14
Uczestnicy odbywającego się w Kijowie szczytu Platformy Krymskiej podpisali wspólną deklarację, w której m.in. zawarto nieuznanie bezprawnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Platforma Krymska to międzynarodowy szczyt poświęcony problemom zajętego przez Rosję półwyspu. - Sprawa Krymu w ostatnich latach przestała być głośna - podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia Maria Piechowska z PISM.
Obrady Platformy Krymskiej
Obrady Platformy KrymskiejFoto: PAP/EPA/FOREIGN MINISTRY PRESS SERVICE

Jan Piekło PAP 1200.jpg
Wizyta Merkel w Rosji i na Ukrainie. Piekło: Rosja nie widzi powodu, by wracać do tematu Krymu

Analityk zwraca uwagę, że częściej mówi się o Donbasie, gdzie cały czas dochodzi do strać wojsk ukraińskich z separatystami. Zaś Krym nie jest celem zainteresowania, może dlatego, że nie wiadomo, co zrobić z tym problemem.


Posłuchaj
19:17 23-08-2021-Jedynka-więcej-świata.mp3 Platforma krymska przypomniała światu o anektowanym przez Rosję półwyspie (Więcej świata/Jedynka)

- Nikt fizycznie nie pośle na Krym wojsk i nie będzie go odbijał - mówi Maria Piechowska. O Krymie przypominają Tatarzy krymscy poddawani dotkliwym represjom, ale ich głos słabo się przebija do międzynarodowej opinii publicznej. Wskazuje, że Tatarów wspiera Ukraina, zaś Polska wspiera Ukrainę w sprawach Krymu.

Deklarację podpisało 46 krajów i instytucji międzynarodowych. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Na obradach Platformy się nie pojawiła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, chociaż była w Kijowie w niedzielę, a wcześniej gościła w Moskwie. Zdaniem Marii Piechowskiej wynika to z ostrożności politycznej Niemiec, które dopiero czekają co wyłoni się z Platformy Krymskiej. - Z drugiej strony kanclerz nie przywiozła zbyt wiele z Moskwy i w związku z tym niewiele mogła Ukrainie zaproponować i obiecać - ocenia. W opinii analityk, był to unik ze strony pani kanclerz.

Krytycznie szczyt i podpisanie deklaracji przyjęła Rosja. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że Rosja nie chcąc oddać Krymu nigdy nie zgodzi się na jakiekolwiek postanowienia Platformy Krymskiej. Jej zdaniem, w krótkim czasie podpisanie deklaracji nic nie zmieni. Zdaniem Marii Piechowskiej główną zasługą szczytu jest to, że świat przypomniał sobie o Krymie, o czym świadczy liczba uczestników obrad.

Czytaj także:

W audycji również:

Polska zadeklarowała gotowość do udzielenia pomocy rzeczowej, w postaci m.in. namiotów, łóżek i śpiworów imigrantom przebywającym na terytorium Białorusi. W tej sprawie polskie MSZ skierowało do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi notę dyplomatyczną. Polska Straż Graniczna poinformowała, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli. O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Michał Strzałkowski.

W Afganistanie trwa ewakuacja, ale coraz więcej świadczy o tym, że do końca sierpnia się nie zakończy. Czy amerykańskie wojska z sojusznikami pozostaną dłużej na lotnisku w Kabulu? Rozmowa z Marcinem Krzyżanowskim, byłym konsulem w Afganistanie.

Do Grecji leci kolejna grupa polskich strażaków, którzy będą wspierać akcję gaśniczą w tym kraju. W związku z przedłużeniem udziału polskich strażaków w akcji ratowniczo-gaśniczej na terytorium Grecji zapadła decyzja o dokonaniu wymiany grupy. Pierwsza grupa 143 polskich strażaków wraz z 46 pojazdami wyruszyła do Grecji 7 sierpnia. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Maria Piechowska (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Marcin Krzyżanowski (analityk Warsaw Institut, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były konsul w Afganistanie)

Data emisji: 23.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Prezydent w Kijowie: Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:33
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie uznaje nielegalnej okupacji oraz aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską. W przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy Krymskiej w Kijowie prezydent mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kijowie podpisano Deklarację Krymską. Po raz pierwszy na poziomie międzynarodowym Rosję uznano za okupanta

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 16:06
Uczestnicy odbywającego się w Kijowie szczytu Platformy Krymskiej podpisali wspólną deklarację, w której m.in. zawarto nieuznanie bezprawnej aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że inicjatywa przywróciła sprawę okupowanego Krymu na międzynarodową agendę.
rozwiń zwiń