Mateusz Piotrowski: być może decyzja o wycofaniu się USA z Afganistanu nie była dostatecznie rozważna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 19:17
Po 20 latach wojska amerykańskie ostatecznie opuściły Afganistan. Mateusz Piotrowski z PISM przypomina, że wojskowi każdemu prezydentowi, nie tylko Joe Bidenowi, konsekwentnie mówili, że nie ma dobrego czasu na wycofanie się z Afganistanu. - To była decyzja polityczna i ona obciąża prezydenta - mówi analityk.
Talibowie celebrują wycofanie się wojsk USA z Afganistanu
Talibowie celebrują wycofanie się wojsk USA z AfganistanuFoto: PAP/ EPA/STRINGER

kabul auto zamach pap 1200x660.jpg
Afganolog: talibowie nie uważają ISIS za duże zagrożenie

Mateusz Piotrowski zwraca uwagę, że wojskowi chcieli redukować kontyngent w Afganistanie stopniowo. Podkreśla, że Joe Biden, jako wiceprezydent w administracji Baracka Obamy doskonale znał te opinie. - Być może wiedział, że w końcu ktoś musi się tym opiniom wojskowych postawić - mówi.


Posłuchaj
19:24 Jedynka-31-08-2021-więcej-świata.mp3 Kto poniesie odpowiedzialność za chaos podczas wycofywania się wojsk USA z Afganistanu (Więcej świata/Jedynka)

 

Zauważa, że być może należało znaleźć złoty środek między decyzją polityczną a opiniami wojskowych. Jego zdaniem nie dojdzie do dymisji ani wśród wojskowych, ani w administracji cywilnej.


Kabul trumna pap 1200x660.jpg
Jarosław Guzy: prezydent Joe Biden zapłaci cenę za zamach w Kabulu

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą talibów do zagwarantowania bezpiecznego wyjścia z Afganistanu. Rezolucja domaga się od talibów "zobowiązania" na rzecz "bezpiecznego" wyjazdu tych, którzy chcą opuścić Afganistan, nie domagając się jednak utworzenia proponowanej przez Francję strefy chronionej. 13 z 15 członków RB ONZ głosowało na rzecz rezolucji opracowanej przez USA, Francję i Wielką Brytanię. Chiny i Rosja wstrzymały się od głosu.

Analityk ma duże wątpliwości, czy Amerykanie będą w stanie zrealizować obietnice ewakuacji z Afganistanu tych rodaków i współpracowników, którzy pozostali w Kabulu. - Nie tylko ja, ale amerykańscy politycy też na to wskazują, jak takie działania miałyby być prowadzone, kiedy nie ma tam już ani amerykańskich wojsk, ani dyplomatów - mówi. Wskazuje, że sukces takiej operacji zależy od dobrej woli talibów, a obserwując zachowanie talibów po wycofaniu się Amerykanów, ma duże wątpliwości co do ich dobrej woli.

Rozmowę poprzedziła korespondencja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

Czytaj także:

W audycji również:

Polska zablokowała na poziomie ambasadorów projekt oświadczenia na temat migracji, które we wtorek mieli przyjąć unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Powodem był brak zgody Słowenii, kierującej teraz pracami Unii, na wpisanie do oświadczenia fragmentu mówiącego o zagrożeniach hybrydowych oraz instrumentalizacji migracji w odniesieniu do Białorusi. Polskę w jej zabiegach poparły kraje bałtyckie i państwa Wyszehradu. Wtorkowa nadzwyczajna narada unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli ma być przede wszystkim poświęcona sytuacji w Afganistanie i problemowi migracji. Ma się także pojawić temat podsycania przez białoruski reżim kryzysu migracyjnego na granicy z Polską, Litwą oraz Łotwą. Rozmowa z Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Chińskie władze wprowadzają radykalne ograniczenia czasu, jaki niepełnoletni mogą spędzać na grach online. Platformy internetowe oferujące tego typu usługi muszą wprowadzić system rejestracji niepełnoletnich. Chiński regulator internetu zezwolił na korzystanie z tego typu usług przez niepełnoletnich tylko trzy godziny tygodniowo. Właściciele platform internetowych z grami muszą wprowadzić rejestrację użytkowników za pomocą dowodów tożsamości. Chińska Narodowa Administracja Kontroli Prasy i Wydawnictw nakazała też wprowadzenie zabezpieczeń w dostępie do platform z grami wideo, które mają przeciwdziałać uzależnieniom od internetu. Korespondencja Tomasza Sajewicza z Pekinu.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Mateusz Piotrowski (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 31.08.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

"To zwycięstwo nas wszystkich". Rzecznik talibów po wycofaniu Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:34
Rzecznik afgańskich talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył, że chcą oni utrzymywać dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi i z całym światem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy pomagać amerykańskim obywatelom z Ad-Dauhy w Katarze". Ambasada USA w Kabulu zawiesza działalność

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 10:14
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kabulu zawiesza swoją działalność - poinformowało we wtorek amerykańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w stolicy Afganistanu w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej.
rozwiń zwiń