"Każdy kraj ma swoją perspektywę patrzenia na te same fakty". Guzy o polityce historycznej w krajach UE

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:54
82 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. Niemcy, łamiąc pakt o nieagresji o świcie, zaatakowały Polskę, rozpoczynając najbardziej krwawy konflikt w historii. Jak wygląda polityka historyczna w krajach UE, czy jest spójna?
Żołnierze niemieccy w natarciu
Żołnierze niemieccy w natarciuFoto: U.S. National Archives and Records Administration/wikipedia.pl/domena publiczna
1200 premier forum.jpg
"Pamięć i prawda to nasze zobowiązanie wobec ofiar". Premier w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Pamięć historyczna 

- Jest świadomość tego, że istniał sojusz hitlerowsko-radziecki III Rzeszy i Związku Radzieckiego, ona przewija się przez popularną wiedzę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. - Jeżeli chodzi o zachodnią Europę, to tutaj jest dużo do zrobienia. [...] Niezależnie od tego, jak we wschodniej Europie różne kraje mają skomplikowane losy dotyczące XX wieku i II wojny światowej, to Polska występuje w roli niewygodnej dla tych, którzy chcieliby zamazać fakty historyczne, bo pierwsza była obiektem agresji - ocenia ekspert.

Posłuchaj
19:57 Jedynka/Więcej świata 1.09.2021.mp3 Jarosław Guzy o polityce historycznej w krajach UE (Więcej świata/Jedynka)

Czy możliwy będzie wspólny unijny podręcznik dotyczący historii II wojny światowej? - Każdy kraj ma swoją perspektywę patrzenia na te same fakty i tutaj są różnice, a fakty nie powinny podlegać dyskusji - ocenia gość audycji. - My wiemy, że to państwo nazistowskie napadło na Polskę w 1939 roku, więc dobrze by było, żeby świadomość, jak wyglądała II wojna światowa we wschodniej Europie, jak wyglądały niemieckie plany, był uwzględniany w perspektywie historycznej naszych przyjaciół z Europy Zachodniej - dodaje. 

Reparacje wojenne 

Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej. "Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony" - podkreślił. 

Zdaniem gościa audycji Unia Europejska nie byłaby skłonna, żeby zająć stanowisko ws. reparacji wojennych, jakich powinna domagać się Polska od Niemiec. - UE będzie uciekała od tego problemu. Ciekawe jest, że jako ktoś patrzący z zupełnie innej perspektywy jest w stanie zauważyć ten dylemat, który jest przykrywany przez współczesną politykę - zauważa Jarosław Guzy. - Niemcy robią wszystko, żeby zająć stanowisko legalistyczne i to dla Polaków jest bardzo oburzające, ponieważ ten rodzaj legalizmu, który praktykują Niemcy, oznacza, że prawo pochodzi od władzy i to władza decyduje - tłumaczy. 

Czytaj także:

W audycji również:

- Koniec 20-letniej obecności USA w Afganistanie - jaka przyszłość czeka ten kraj? Rozmowa Wojciecha Cegielskiego z ambasadorem Afganistanu w Polsce, Tahirem Qadirym. 

- Epidemia koronawirusa. Jak wygląda powrót do szkół w krajach europejskich? Materiał reporterski Magdaleny Skajewskiej. 

- Stany Zjednoczone wzmacniają swoją obecność militarną na Litwie - zagrożenie ze strony Białorusi i Rosji. Więcej w korespondencji Kamila Zalewskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Zobacz również:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Jarosław Guzy (ekspert Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 1.09.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Manipulacje i kłamstwa. Jak o historii mówią nasi sąsiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 15:05
W opowieściach o naszej wspólnej przeszłości często - niestety - pojawiają się manipulacje i jawne kłamstwa. Jest to szczególnie bolesne, gdy nieprawdziwe informacje szerzą ci, którzy Polaków mordowali w sposób zorganizowany. Jak z tym walczyć? Jak opowiedzieć światu prawdę o tym, co działo się w naszej części Europy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ Sikorski-Majski. Jak ustalono granice Polski po II wojnie światowej?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 08:15
- Większość granic w środkowej i wschodniej części Europy, to granice, które narysował jeszcze Stalin, one trwają, kwestionuje je inny dyktator, Putin - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Rohoziński o pakcie Ribentrop-Mołotow: otwierał drogę do terroru

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 09:45
- Ten pakt otworzył ręce terrorowi czy utorował ścieżkę. Tak naprawdę obie strony dawał sobie nawzajem wolną rękę na terror. Jednym z aspektów tego paktu była współpraca gestapo i NKWD - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego. 
rozwiń zwiń