Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 20:40
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych członkowskich Unii Europejskiej ocenił, że kraje członkowskie powinny mieć więcej do powiedzenia w świecie, by bronić swoich interesów i wartości oraz bronić obywateli. Uznał, że Unia powinna mieć swoje siły szybkiego reagowania. - Afganistan jest kolejnym elementem otrzeźwiającym - ocenia Beata Górka-Winter z UW.
Josep Borrell podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w Słowenii
Josep Borrell podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w SłoweniiFoto: PAp/Radek Pietruszka
zbigniew rau msz.jpg
Rozmowy szefów dyplomacji UE. Zbigniew Rau: Unia potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu

Josep Borrell w reakcji na niespodziewaną, szybką i chaotyczną ewakuacje Amerykanów z Afganistanu zaproponował, aby Europa miała własne siły szybkiego reagowania, które liczyłyby kilka tysięcy żołnierzy. Beata Górka-Winter podkreśla, że Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj
19:03 Jedynka-3-09-2021-więcej-świata.mp3 Czy Unia Europejska będzie miała własne siły szybkiego reagowania (Więcej świata/Jedynka)

- Gdyby okazało się, że Europejczycy muszą szybko ewakuować się z jakiegoś miejsca, a Stanów Zjednoczonych już tam nie ma, to pojawia się problem - mów politolog. Jej zdaniem, dla Unii Europejskiej jest to frustrujące. Uważa, że gdyby Europa miała siły szybkiego reagowania, to ewakuacja mogłaby przebiegać inaczej. Warunkiem jest wsparcie z powietrza. A to jest bolączką Europy. Przypomina, że operacja libijska pokazała, że bez stanów Zjednoczonych żadne państwo europejskie, ani nawet grupa państw nie jest w stanie przeprowadzić operacji powietrznej.

Beata Górka-Winter zauważa, że Unia nie wykształciła wystarczająco dużej liczby struktur dowódczych, które mogłyby, nawet w ograniczonym stopniu koordynować tego typu akcje. Są Europejskie Grupy Bojowe, ale ani razu nie zostały użyte, bo - jej zdaniem - zabrakło woli politycznej, aby te grupy uruchamiać. - To paradoksalna sytuacja, że mając wyszkolone wojska Unia nie umie nimi dysponować w sytuacji kryzysu - ocenia.

Gość Programu 1 Polskiego Radia przewiduje, że po wydarzeniach w Afganistanie czeka nas kryzys organizacji międzynarodowych, a zwłaszcza NATO. Przypomina, że operacja w Afganistanie była też operacją NATO, które tam rozmieszczało swoje kontyngenty i starało się stabilizować sytuację.

W audycji również:

Około 50 kobiet demonstrowało w obronie swoich praw w położonym na zachodzie Afganistanu Heracie. Domagały się dostępu do pracy i edukacji, a także zagwarantowania im bezpieczeństwa. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w towarzystwie siedmiu ministrów z wizytą w Marsylii, gdzie przedstawił plan rozwiązania społecznych problemów miasta. Zdaniem komentatorów, to początek kampanii wyborczej. Marsylia jest dotknięta przez wojny gangów narkotykowych i kryzys socjalny. O kontekście wyborczym tej wizyty (wybory prezydenckie na wiosnę 2022 r.). Rozmowa z dr. Łukaszem Maślanką, ekspertem  PISM.

W Nowym Jorku i stanie New Jersey co najmniej 18 osób zginęło wskutek powodzi, spowodowanej przez huragan Ida. W obu stanach ogłoszono stan klęski żywiołowej. W Nowym Jorku ciągle zamkniętych jest wiele stacji metra, które zostały zalane. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Beata Górka-Winter (politolog z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), Łukasz Maślanka (ekspert  Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 3.09.2021 

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Jeśli z Kabulu napłyną takie sygnały, nie będziemy się wycofywać". Szef PE za dialogiem z talibami ws. uchodźcow

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 12:40
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli opowiedział się za dialogiem z rządzącymi w Afganistanie talibami na temat uchodźców. - Jeżeli chcemy utworzyć korytarze humanitarne, potrzebna jest zgoda nowego rządu w Kabulu - stwierdził.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady w Słowenii "dalece niekonkluzywne". Zbigniew Rau o spotkaniu szefów MSZ

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 17:00
- Zarówno piątkowe, jak i czwartkowe nieformalne obrady ministrów spraw zagranicznych państw UE w Słowenii okazały się "dalece niekonkluzywne". Pojawiły się podziały w sprawie migracji, a nasza wiedza o sytuacji w Afganistanie jest ograniczona - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Kranj szef MSZ Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń